بحران افشاگری!

روزگار استقلال با فاش شدن جزئیات قرارداد خارجی ها خاکستری تر از قبل شده است.

  1. دوشنبه ۶ خرداد ۹۸ ساعت ۱۴:۵۹ (۱ سال،۴ ماه قبل)
همشهری
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

روزنامه همشهری نوشت: «آتش جنگ های داخلی در استقلال شعله ور شده است. در روزهایی که هنوز تکلیف سرمربی فصل بعد آبی ها معلوم نیست و مذاکره با بازیکنان برای تمدید هم به جایی نرسیده، جزئیات قرارداد با خارجی ها در ۲ فصل اخیر منتشر شده؛ جزئیاتی که شکی وجود ندارد از داخل باشگاه لو رفته و یک جناح قصد دارد فضا را به نفع خود متشنج کند. باشگاه هنوز درباره صحت این اسناد و ارقام سکوت کرده و به نظر می رسد مدیران استقلال یا حداقل بخشی از آنها بدجور غافلگیر شده اند.»

این روزنامه در ادامه آورده است: «بررسی باحوصله و سر صبر این جزئیات مشخص می کند که انبوهی از مطالبات دلاری روی دست استقلال است و اگر ارقام را جمع و تفریق کنیم و با درآمدهای تیم در یک ترازو بگذاریم، بیشتر به این نتیجه نزدیک می شویم که وضعیت برای آبی ها بد خواهد بود. با توجه به حذف تیم در آسیا در چشم انداز فصل بعد هم درآمدزایی محیرالعقولی دیده نمی شود و همین مسئله مشخص می کند که شاید حضور یک مربی خارجی استاندارد روی نیمکت استقلال بیش از اندازه خیال پردازانه باشد. با توجه به قیمت سیال ارز و طلبکارهایی که عموماً زیاد صبور نیستند و خیلی زود زنگ در فیفا را برای شکایت علیه باشگاه های ایرانی می زنند، باید گفت که شاید وضعیت در لیگ بعدی حتی از سالی که گذشت هم بدتر باشد. استقلال چند بازیکن شاخص دارد که هنوز با آنها تمدید نکرده، غفوری پیشنهاد باشگاه را پس زده و کریمی ساکت مانده، چشمی در آستانه پیوستن به یک تیم قطری است و مذاکره با مهره های جدید در هاله ای از ابهام است. آیا مدیران استقلال باز هم فصل را زیر فشار و اعتراض کمرشکن هواداران استارت می زنند؟»

همشهری همچنین نوشته است: «مشکلات چند فصل اخیر آبی ها و قهرمانی های پی درپی حریف، صبر هواداران استقلال را کم کرده و همین مسئله باعث شده که فشار خردکننده ای روی مدیران استقلال در سال های اخیر باشد. شاید بخشی از دلیل این قراردادهای نجومی پر از اشتباه همین مسئله باشد.

نمونه اش بستن قرارداد با وینفرید شفر که در نهایت روز فینال جام حذفی فصل قبل در خرمشهر بسته شد؛ قراردادی که ناگهان سه برابر شده و کلی آپشن و اضافه کاری در آن گنجانده شده بود. مفاد قرارداد ۲ ساله شفر مشخص می کند که به ترتیب برای فصلی که گذشت ۶۰۰ هزار خالص و برای فصل پیش رو ۹۰۰ هزار دلار خالص دستمزد توافقی با شفر بوده. با توجه به اینکه بعید است دستمزد فصلی که گذشت را به او کامل پرداخت کرده باشند و با توجه به اینکه توافقی برای فسخ با او انجام نشده، بدهی آبی ها به او حداقل یک میلیون دلار خواهد بود.

الحاجی گرو، مهاجمی که شفر اصرار زیادی داشت تا جذب شود، نیم فصل از جمع آبی ها جدا شد. مطابق قراردادهای منتشرشده گرو برای ۳ فصل قرارداد بسته بود؛ به ازای ۳۵۰ هزار دلار برای هر فصل. البته فصل سوم توافقی بوده و در صورت توافق ۱۵ درصد به مبلغ قرارداد اضافه می شده. آن طور که در نحوه پرداخت پول او به صورت ماهانه توافق شده و بر اساس محاسبات تا زمان فسخ ۱۵۰ هزار یورو دریافت کرده و چیزی نزدیک به ۴۰۰ هزار یورو باقی است. هر چند که مدیران فعلی مدعی هستند بدون پرداخت پول اضافه با او فسخ شده که به نظر می رسد با حقیقت نزدیک نباشد.

نیومایر، دیگر بازیکنی بود که ابتدای فصل به ترکیب آبی ها اضافه شد و نیم فصل از تیم کنار رفت. مبلغ قرارداد او برای فصل اول ۴۵۰ هزار دلار بوده و برای فصل دوم هم در صورت توافق ۵۴۰ هزار دلار بسته می شده است. اسناد باشگاه می گوید که او تقریباً کل پولش را بابت قرارداد سال اول گرفته و اگر بندها و آپشن های تمدید کار دست استقلال ندهند، طلبکار نخواهد بود.

ایسما هم بازیکنی است که یک قرارداد یک سال و نیمه با استقلال بسته. او برای نیم فصلی که گذشت، ۲۵۰ هزار دلار و برای فصل بعد ۵۵۰ هزار دلار توافق کرده است. قرارداد او در صورت رضایت باشگاه در سال سوم هم قابل تمدید بوده که رقم آن ۶۰۵ هزار دلار تعیین شده است. مطابق بندهای قرارداد و شرایط پرداخت ایسما تا این لحظه نزدیک به ۳۰۰ هزار دلار به او پرداخت شده و هنوز ۵۰۰ هزار دلار از قرارداد او باقی است.

پاتوسی تنها بازیکنی است که رقم قرارداد او ۷۵ هزار دلار بوده است که با توجه به آپشن ها و پاداش های گلزنی، پاس گل و پیروزی احتمالاً چیزی نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار به او پرداخت شده است. قرارداد او برای فصل بعد در صورت توافق با باشگاه قبلی اش قابلیت تمدید به مدت ۲ فصل خواهد داشت که به ازای هر فصل چیزی نزدیک به ۳۰۰ هزار دلار هزینه خواهد برد.

در قرارداد همه بازیکنان به ازای گلزنی، پاس گل، امتیاز، برد، صعود از گروه و مراحل آسیا و قهرمانی آپشن های پاداش با سقف مشخص در نظر گرفته شده که منطقاً مبلغی به پرداختی های فوق اضافه شده است.

هر چه هست، استقلال با حسابی سرانگشتی و اگر خیلی دست پایین بگیریم چیزی بین ۲ تا ۲.۵ میلیون دلار به خارجی ها مقروض است. تمدید با پاتوسی، فسخ با ایسما و منشأ و طارق هم هزینه هایی خواهد داشت. استقلال چطور می تواند با این بدهی ها و پرونده های بدهکاری قبلی باز هم برای فصل جدید خرید خارجی داشته باشد؟»