گفتگو با شهرزاده مظفر پس از ۸ ماه حضور در کویت

"دختران فوتسال سزاوار آن برخورد نبودند"

سرمربی سابق تیم ملی فوتسال بانوان ایران می گوید حرف زدن در مورد پاداش قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملت های آسیا تکرار حرف های گذشته است و برخی از بازیکنان تیم در این مورد گلایه کردند اما از تیم ملی دور شدند در حالی که موضوع با مدیریت قابل حل شدن بود.

  1. سه شنبه ۷ خرداد ۹۸ ساعت ۰۰:۱۱ (۱ سال،۴ ماه قبل)
شهرزاد مظفر
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

هشت ماه پیش شهرزاد مظفر برترین سرمربی فوتسال ایران در بخش بانوان و سرمربی تیم ملی با عقد قراردادی دو ساله به کویت رفت تا فوتسال بانوان این کشور را راه اندازی کند. مظفر که با ایران سابقه قهرمانی در جام ملت های فوتسال آسیا را داشت اکنون به گفته خودش چالش جدیدی را پیش رو می دید. او باید از صفر شروع می کرد و پله به پله فوتسال کویت را پیش می برد. این مربی ایرانی در مدت هشت ماه موفق شده لیگ این کشور، تمرینات تیم ملی و سه مرحله بازی تدارکاتی برای دختران فوتسالیست کویتی برگزار کند. فعالیت های این مربی ایرانی ما را بر آن داشت که با او گفت وگویی داشته باشیم و در مورد موضوعاتی چون اقداماتش برای راه اندازی فوتسال کویت، نگاه جامعه و مسئولان این کشور به فوتسال بانوان، امکاناتی که در اختیار دارد، پرداخت نشدن پاداش قهرمانی تیم ایران در جام ملت ها و اعتراض و خط خوردن برخی از ملی پوشان از اردوی تیم ملی صحبت کنیم.

متن کامل گفت وگوی مظفر را در ادامه می خوانید.

هشت ماه مظفر در کویت

مظفر در مورد برنامه ای که در هشت ماه حضور خود در کویت اجرا کرده است، گفت: دقیقاً هشت ماه است که به کویت آمده ام و برنامه ای دو ساله (۲۰۱۹ و ۲۰۲۰) برای تیم این کشور آماده کردم که تصویب شد. مزیت کوچکی این کشور امکان برگزاری تمرینات هفتگی است. تا الان هر هفته دو جلسه تمرین داشتیم و بعد از ماه رمضان در نظر داریم سه جلسه تمرین توپی و دو جلسه بدنسازی داشته باشیم. در نتیجه بازیکنان در هفته پنج جلسه کار می کنند. علاوه بر این برای ارتقاء تیم به دنبال برگزاری اردوهای داخلی و برون مرزی و بازی های تدارکاتی هستیم. می خواهیم ارتباطات بین المللی مان را بیشتر کنیم تا بازیکنانمان با تیم های بهتر از خود بازی و تجربه کسب کنند.

او افزود: دو تورنمنت مهم شامل مسابقات جام خلیج فارس در نوامبر ۲۰۱۹ و جام ملت های آسیا در سال ۲۰۲۰ را پیش رو داریم. فدراسیون کویت برای جام ملت ها درخواست میزبانی کرده است اما AFC باید پس از بررسی ها این درخواست را تأیید کند.

مظفر در ادامه بیان کرد: در چند ماه اول ورودم به کویت در مورد ظرفیت ها و پتانسیل های موجود تحقیق کردم تا برنامه مناسب را تهیه کنم. علاوه بر این دو مرحله تست آزاد برگزار و برای شناسایی بازیکنان مورد نیاز از همه دعوت کردیم که شرکت کنند. بعد از آن اولین دوره لیگ از ۲۳ ژانویه با حضور ۱۰ تیم و به صورت یک مرحله ای آغاز شد و قبل از ماه رمضان به پایان رسید. چون زمان کمی داشتیم لیگ را به صورت یک دور رفت برگزار کردیم و چهار تیم اول به پلی آف راه یافتند و در نهایت قهرمان مشخص شد. با گذشت دو هفته از لیگ و ارزیابی عملکرد تیم ها و بازیکنان، لیستی تهیه و تمرینات تیم ملی را به صورت رسمی آغاز کردیم.

اولین گام کویت: ۹ جلسه تمرین و سه بازی دوستانه

مظفر در مورد برگزاری بازی های تدارکاتی برای تیم ملی کویت گفت: بعد از یک ماه و نیم اردو اولین کمپ تمرینی مان را برگزار و از کشورهای ترکمنستان و بحرین برای برگزاری دیدار دوستانه دعوت کردیم. با توجه به اینکه فقط ۹ جلسه با تیم تمرین کرده بودیم اما نمایش بازیکنان در این سه مسابقه به عنوان اولین بازی فوتسال بانوان در کویت قابل قبول بود. هر سه بازی را باختیم (در دو بازی ۶ بر صفر و ۵ بر یک برابر ترکمنستان و ۴ بر یک برابر بحرین) اما من، کارشناسان و تماشاچیان از عملکرد تیم راضی بودیم و انعکاس خوبی داشت چون همه فکر می کردند با اختلاف خیلی زیاد می بازیم اما با توجه به اینکه قبل از این در کویت چیزی تحت عنوان فوتسال بانوان وجود نداشت و در نقطه صفر بودیم، شروعمان بد نبود.

او افزود: ترکمنستان چند سال است که به سختی در زمینه فوتسال بانوان کار می کند و پیشرفت داشته است. بحرین هم با تیم ملی فوتبالشان شرکت کرده بودند و قرار گرفتن تیم فوتسال و فوتبال مقابل هم شرایط برابری نیست اما برای ما انجام این سه بازی خیلی مهم بود. می خواستیم به بازیکنان و مردم اعلام کنیم که تیم ملی فوتسال بانوان کویت رسماً شروع به کار کرده است و در آغاز یک راه بسیار طولانی و جدی قرار دارد.

فدراسیون فوتبال کویت تیم ملی ایران را دعوت نکرد

مظفر در مورد دعوت تیم ملی فوتسال بانوان ایران برای حضور در جام رمضان کویت گفت: این دعوت از طرف فدراسیون فوتبال کویت نبود. تا جایی که اطلاع دارم سازمان هایی که در ماه رمضان مسابقه برگزار می کنند این دعوت را انجام داد. البته تیم ملی ایران دعوت نشده بود بلکه درخواست کردند تیمی از ایران شرکت کند اما تغییر عقیده دادند و کاپ فوتبال هفت نفره برگزار کردند. در کل فدراسیون کویت تصمیم گرفته از سال آینده علاوه بر لیگ، کاپ رمضان را هم به صورت فوتسال برگزار کند.

عزم کویت برای پیشرفت فوتسال بانوان

سرمربی سابق تیم ملی فوتسال بانوان ایران در مورد جدیت مسئولان ورزشی کویت برای پیشرفت فوتسال بانوان این کشور گفت: اگر در فوتسال بانوان کویت کاری انجام می شود، صرفاً به دلیل حضور من نیست بلکه اراده و عزمی در فدراسیون این کشور وجود دارد. خوشبختانه رئیس فدراسیون و کمیته بانوان در پیش بردن فوتسال بانوان خیلی جدی هستند. این عزم و اراده به من هم کمک می کند چون اگر از برنامه هایم حمایت نشود عملاً کاری پیش نمی رود.

او افزود: در تیم کویت مدیر فنی هم هستم و در آموزش مربیان، بازیکنان و داوری مسئولیت دارم که در این بخش برنامه ای چهار ساله طراحی کردم تا به استانداردهای AFC نزدیک شوند، چون پیشرفت فوتسال یک کشور در گرو داشتن مربی های باکیفیت است. ترجیح می دهم با توجه به ظرفیت های موجود ریشه ای کار کنم و تأثیرات بلند مدت بگذارم.

کمپ تمرینی نداریم

مظفر در مورد امکاناتی که فدراسیون کویت به فوتسال بانوان اختصاص می دهد، بیان کرد: اینجا کمپی مثل کمپ تیم های ملی ایران وجود ندارد اما فدراسیون کویت یک زمین بسیار باکیفیت با سالن بدنسازی خوب برایمان آماده کرده است تا تمرین کنیم. برنامه دو ساله است. تا الان مشکلی از این نظر نداشتیم و با وجود اینکه کمپ تیم ملی نداریم اما در جاهای دیگر امکانات لازم را فراهم می کنند و همه چیز در دسترس است.

سکوهای مملو از تماشاگر

مظفر در مورد نگاه مردم و مسئولان کویت به فوتسال بانوان این کشور گفت: در سه بازی دوستانه ای که انجام دادیم سالن برگزاری مسابقه مملو از تماشاگر بود و با وجود اینکه بازی را واگذار کردیم تا دقیقه آخر تیم را تشویق کردند. برایم عجیب بود در کشوری به این کوچکی چنین استقبالی شده است. مسئولان فدراسیون هم این نگاه حمایتی را دارند و در سه بازی دوستانه مان حضور داشتند. علاوه بر این به تمریناتمان هم سر می زنند. مسئولان وزارت ورزش هم حمایتمان می کنند. به طور کلی از طرف مردم و مسئولان حمایت بسیار خوبی وجود دارد. امیدوارم راهی که این گروه در فدراسیون شروع کردند مستدام باشد چون مشکلی که در این کشورها وجود دارد عدم استمرار است. موفقیت ورزش مدیون برنامه های بلندمدت است و چنانچه برنامه های فوتسال زنان کویت ادامه دارد باشد آینده خوبی در انتظار این فوتسال کشور است.

کویت چالشی جدید برای مربی ایرانی

سرمربی سابق تیم ملی فوتسال بانوان ایران حضور در کویت را تجربه و چالش جدیدی دانست و بیان کرد: کویت موجب شد چالش جدیدی را تجربه کنم که کاملاً با ایران متفاوت است. سطح فوتسال ایران در آسیا و جهان قابل مقایسه با کویت نیست. در این کشور از نظر بازیکن که ابزار موفقیت است، کمبود داریم. در کشوری با حدود یک میلیون و۳۰۰ هزار نفر جمعیت کویتی، تشکیل تیم ملی قدرتمند سخت است اما می توان راه موفقیت را با همین نفرات شروع و طی کرد. حضور در این کشور باعث شد که خودم را در معرض موقعیت متفاوتی ببینیم و با توجه شرایط موجود توانایی هایم را محک بزنم. یعنی من باید کارها را از صفر شروع می کردم و چنین کاری در جایی که هیچ چیزی به عنوان فوتسال بانوان وجود نداشته خیلی سخت است. برای همه چیز باید از ابتدا فکر می شد، به همین دلیل چند ماه وقت گذاشتم تا بتوانم برنامه جامعی آماده کنم.

او افزود: دغدغه ها و مسیرها در ایران با اینجا متفاوت است. در ایران اگر قهرمان آسیا نشوید عدم موفقیت محسوب می شود اما در کویت شاید صرفاً حضور در مسابقات آسیایی یک موفقیت باشد. بنابراین موفقیتم را اینگونه تعریف می کنم که آیا بعد از دو سال توانستم اثرات مثبتی برجای بگذارم یا خیر؟ سعی می کنم پایه ای را ایجاد کنم که بعد از من هم ادامه دارد باشد. دو سال اول سخت ترین قسمت ماجرا است و در ادامه کار راحت تر می شود و شاید بعد از این دو سال بتوانیم چیزهایی را برداشت کنیم.

از سروری ایران در آسیا خوشحالم اما باید فوتسال این منطقه را گسترش دهیم

مظفر در مورد لزوم توسعه فوتسال در آسیا گفت: باید فوتسال بانوان آسیا را متحول کنیم و جلو ببریم. نسبت به ایران عرق خاصی دارم و خوشحالم که دو بار قهرمان شده و در آسیا سروری می کند اما به عنوان مدرس AFC و کسی که فوتسال را دوست دارد وظیفه دارم فوتسال را در این منطقه گسترش دهم. الان راه اندازی فوتسال در کویت تأثیراتی در کشورهای همجوار ایجاد کرده و تکانی خوردند که اگر کویت می تواند این کار را انجام دهد پس آنها هم می توانند. بنابراین شاید آنها هم به فکر تشکیل فوتسال بانوان باشند. در شرق آسیا هم کشورهایی مثل کره جنوبی، استرالیا، هند و میانمار با اینکه پتانسیل بالایی در فوتبال دارند اما هنوز فوتسال را شروع نکردند. هر چه کشورهای بیشتری در جام ملت ها شرکت کنند و مسابقات با کیفیت تر باشد، شاید FIFA مجاب شود که جام جهانی این رشته را هم برگزار کند.

برای هدایت تیم ملی ایران به من پیشنهادی نشده

مظفر در پاسخ به این سوال که آیا برای هدایت تیم ملی به شما پیشنهادی شده یا خیر؟ گفت: در مورد تیم ایران با من صحبتی نشده است. از وقتی که به کویت آمدم در این زمینه ارتباطی با فدراسیون فوتبال ایران نداشتم و آنها هم می دانند برنامه ای دوساله دارم. ضمن اینکه اکنون هم کادر فنی تیم ملی مشخص شده است. برای آنها آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم در همه تورنمنت های پیش رو موفق باشند و فوتسال در ایران روز به روز پیشرفت کند.

برخی از بازیکنان سزاوار خط خوردن از تیم ملی نبودند

سرمربی سابق تیم ملی ایران در مورد پرداخت نشدن قهرمانی تیم ایران در جام ملت ها و اعتراض برخی از ملی پوشان گفت: در مورد پاداش ها آنقدر صحبت شده که آدم از خودش بدش می آید دوباره حرفی بزند و چیزی را این همه تکرار کند. به خاطر اتفاقاتی که برای برخی از بازیکنان ملی پوش افتاد و اکنون از تیم ملی دور هستند متأسف هستم. با توجه به شناختی که از آنها دارم می گویم که این بازیکنان سزاور این برخورد نیستند. آنها در دو قهرمانی ایران در آسیا نقش کلیدی داشتند و نباید با گله ای که به حق است چنین رفتاری با آنها داشته باشیم. این بازیکنان نه به کسی توهین کردند و نه کسی را زیر سوال بردند، فقط در مورد پاداشی که به آنها قول داده شده و یک سال به تأخیر افتاده است، صحبت کردند. این بازیکنان آنقدر طبعشان بلند است و روح بزرگی دارند که اگر به پاداششان نیاز نداشتند به هیچ عنوان در موردش صحبت نمی کردند.

او افزود: نسبت به این مسائل باید نگاه مادرانه یا پدرانه داشته باشیم. فکر کنیم خواهران کوچک تر یا بچه هایمان هستند که گله کردند. این مسائل در خیلی از مواقع با کمی گذشت و مدیریت حل می شود. به نظرم آنها قصد ایستادن جلوی کسی یا برهم زدن فضای تیم ملی را نداشتند بلکه با قاطعیت می گویم که صرفاً درد و دل کردند. امیدوارم این بازیکنان را دوباره در تیم ملی، جایی که حقشان است و برای موفقیت آن عرق ریختند، ببینم. درست نیست که با قهرمان ملی مان چنین برخوردی داشته باشیم. امیدوارم این مشکل به زودی حل شود و همه سرمایه هایمان در تیم ملی جا داشته باشند.

مظفر بیان کرد: امیدوارم پاداش ها به زودی پرداخت شود. فوتسال دو قهرمانی آسیا دارد و تنها رشته توپی تیمی است که چنین جایگاهی دارد اما نمی دانم چرا قرارداد مربیان و بازیکنان در لیگ تا این حد پایین است. رشته هایی مثل بسکتبال و والیبال قراردادهایی با مبلغ بالاتر از فوتسال می بندند. این موضوع را هیچ گونه نمی توانم برای خودم حل کنم.