به رنگ فینال

سپاهان و پرسپولیس امشب در حالی در نیمه نهایی جام حذفی به میدان می روند که حاشیه های متعدد، این دیدار را حساس تر از همیشه کرده است.

  1. چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸ ساعت ۱۵:۱۷ (۱ سال،۳ ماه قبل)
دیدار تیم‌های فوتبال سپاهان و پرسپولیس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در شرایطی که بیشتر از ۱۰ روز است مسابقات لیگ هجدهم به پایان رسیده، تازه امروز بازی دوم مرحله نیمه نهایی جام حذفی باشگاه های کشور برگزار خواهد شد؛ جدالی تعیین کننده و جذاب بین سپاهان و پرسپولیس که از ساعت ۲۱ در ورزشگاه نقش جهان اصفهان با سوت محمدحسین زاهدی فر آغاز خواهد شد. به طور کلی مسابقات جام حذفی در ایران به شکلی بسیار عجیب و نامنظم برگزار می شود.

در تأیید این ادعا کافی است به یاد بیاورید دیگر بازی نیمه نهایی بین داماش گیلانیان و سایپا، روز ۹ بهمن در رشت برگزار شده که داماش لیگ دویی با کسب پیروزی ۲ بر یک در آن مسابقه به فینال راه یافته است. به این ترتیب روشن است که دقیقاً سه ماه فاصله بین دو بازی نیمه نهایی وجود داشته که احتمالاً در سراسر جهان امری نادر به شمار می آید. به علاوه از یاد نبریم پرسپولیس یکی از مسابقات حذفی اش را برابر سپیدرود در فیفادی و بدون ملی پوشان برگزار کرد و معلوم نیست اگر انعطاف پذیری برانکو نبود، الان جام حذفی در چه مرحله ای قرار داشت. پرسپولیس غیر از سپیدرود، برای رسیدن به نیمه نهایی از سد نود ارومیه و پدیده مشهد هم گذشت و البته سپاهان هم در این مسیر از شهرداری ماهشهر، نساجی مازندران و مس کرمان عبور کرد. سپاهان در دو مسابقه برابر نساجی و مس با برتری در ضربات پنالتی سربلند شد و پرسپولیس هم یک بار چنین موفقیتی را در بازی با پدیده تجربه کرد.

چنان که گفته شد برنده این مسابقه روز دوازدهم خرداد در فینال به مصاف داماش گیلانیان خواهد رفت؛ آن هم در مسابقه ای که دست کم تا لحظه تنظیم این مطلب میزبان قطعی آن مشخص نیست. پرسپولیس و سپاهان با ۵ و ۴ عنوان قهرمانی جزو تیم های پرافتخار این مسابقات به شمار می آیند و البته هر دو پشت سر استقلالی ایستاده اند که ۷ قهرمانی دارد. این دو تیم در لیگ هجدهم دو بار به مصاف هم رفتند که هر دو بازی مساوی شد؛ یک - یک در اصفهان و بدون گل در تهران. هر دو بازی حواشی بسیار زیادی داشت که این مساله به حساسیت های بازی امشب دامن زده است. بعد از بازی برگشت، سیاوش یزدانی مدافع سپاهان از هواداران پرسپولیس خواست برای بازی حذفی به استادیوم نروند، چون خون به پا خواهد شد! یزدانی به خاطر این اظهار نظر یک جلسه محروم شد اما همان جمله عمق حساسیت بازی امشب را نشان می داد.

انگیزه شخصی برانکو

شاید برای خیلی از پرسپولیسی ها این نگرانی وجود داشته باشد که بعد از فتح دشوار یکی از رقابتی ترین فصول لیگ برتر، بازیکنان و سایر عوامل تیم انگیزه کافی برای درخشش در نیمه نهایی جام حذفی را ندارند. برخی بر این باورند که با شادی های مفصل بعد از قهرمانی در جام، فصل عملاً برای سرخپوشان به پایان رسیده و سپاهان عطش و شانس بیشتری برای رسیدن به فینال حذفی دارد. این فرضیه البته در مورد هر کسی درست باشد، راجع به شخص برانکو صدق نمی کند. سرمربی سرخپوشان اتفاقاً به دو دلیل شدیداً علاقه دارد جام حذفی امسال را بگیرد. علت نخست این است که ناکام ترین بخش حضور او روی نیمکت پرسپولیس به همین مسابقات جام حذفی مربوط می شده است؛ جامی که برانکو هر بار با خاطره تلخی با آن وداع کرده است. البته گاهی اشتباهات ویرانگر داوری هم وجود داشته؛ مثل مسابقه سه سال پیش با ذوب آهن که جهانبازی قبل از دقیقه ۲۰ ایمان صادقی را به خاطر خطای هند بیرون از محوطه جریمه اخراج کرد تا پرسپولیس صد دقیقه با یک بازیکن کمتر و گلر سومش بازی کند، در حالی که تصاویر تلویزیونی نشان می داد در آن صحنه توپ به سینه صادقی خورده بود.

در مجموع اما چیزی که باقی مانده ناکامی های مکرر برانکو است. دو باخت دیگر این مربی در مسابقات حذفی هم برابر قشقایی شیراز و نفت آبادان رقم خورده است. می گویند عصبانی ترین شب برانکو در ایران شبی بود که او در ضربات پنالتی به صنعت نفت باخت. برانکو پس از آن مسابقه حتی دلش نمی خواست وارد رختکن تیم شود. پس او به شدت دوست دارد جام حذفی را هم ببرد و امسال دبل کند. انگیزه دوم برانکو هم رودررویی او با امیر قلعه نویی، بعد از یک سال پیغام و پسغام و خط و نشان و مظلوم نمایی است. امیر به هیچ وجه نایب قهرمانی لیگ را حق تیم خودش نمی داند و می گوید مظلوم واقع شده؛ بنابراین دوئل مستقیم در نیمه نهایی حذفی بهترین موقعیت برای تصفیه حساب خواهد بود؛ جایی که شاید روشن شود کت تن کیست.

شش سال بعد از آخرین جام

امیر قلعه نویی هم برای این بازی کوه انگیزه است. سرمربی سپاهان پرافتخارترین مربی ۲۰ سال گذشته فوتبال باشگاهی ایران به شمار می آید، اما در عین حال ۶ سال است هیچ جامی را بالای سر نبرده. قلعه نویی پنج قهرمانی لیگ برتر دارد که مربوط به فصول پنجم، هشتم، نهم، دهم و دوازدهم است و دو قهرمانی جام حذفی هم در سال های ۸۱ و ۸۷ به دست آورده. در این سال ها اما به شکل عجیبی دست قلعه نویی درست پای سکوی افتخار از کسب عنوان قهرمانی کوتاه مانده است. در شش سال گذشته او سه بار نایب قهرمان لیگ شده که آخرینش همین امسال بوده و البته یک بار هم در بازی نهایی جام حذفی شکست خورده است. قلعه نویی برای فتح جام بی تابی می کند و اصلاً قصد ندارد فرصت برگزاری بازی نیمه نهایی در زمین خودی را از دست بدهد. به علاوه این بازی برای امیر جنبه های حیثیتی هم پیدا کرده و او باید نشان بدهد پرسپولیس واقعاً بدون استحقاق فنی قهرمان لیگ شده. طبیعی است که شکست احتمالی سپاهان در این بازی، تمامی ادعاهای چند ماه گذشته قلعه نویی در مورد مهندسی لیگ را زیر سوال خواهد برد.

جنگ بر سر تقسیم سکوها

بعد از مدت ها کش و قوس، بالاخره قرار شد سکوهای ورزشگاه نقش جهان برای بازی نیمه نهایی حذفی با نسبت ۷۰ به ۳۰ بین هواداران سپاهان و پرسپولیس تقسیم شود. این در حالی است که تا به حال تقسیم ۷۰ به ۳۰ در دنیا سابقه نداشته و یک ابتکار کاملاً ایرانی است! مطابق عرف، تیم میزبان باید ۹۰ درصد سکوها را در اختیار داشته باشد. حالا اگر سازمان لیگ قانونی تصویب کرده که بر اساس آن در بازی های حذفی سکوها به طور مساوی تقسیم شود، آقایان باید قاطعانه پای قانون شان بایستند و خواهان اجرای آن باشند. اینکه نمی شود هر کس با قانون مشکل داشت، با سلیقه خودش آن را تغییر بدهد. اگر قانون شما قابل اجرا نیست، پس از اول تصویب آن غلط بوده، اما اگر قانون درستی نوشته اید، سفت و سخت از آن صیانت کنید و پای اجرایش بایستید. اگر امروز میزبان اصفهانی توانست به بهانه مشکلات امنیتی (!) به اندازه ۲۰ درصد از اجرای قانون طفره برود، سال بعد تکلیف چه خواهد شد؟ گیریم فصل بعد استقلال و تراکتور در تبریز یا تهران به هم خوردند؛ آیا جز این است که مدیران باشگاه میزبان به بدعت گذاری امسال مسؤولان سپاهان استناد خواهند کرد؟