آیا قلعه نویی مصونیت دارد؟

«قلعه نویی دست کم ۱۴ سال است دارد درباره دست های پشت پرده، فساد و مهندسی شدن فوتبال حرف می زند؛ چرا در این مدت یک بار هم سندی برای ادعاهایش رو نکرده و چرا در این ۱۴ سال یک بار او بابت ادعاهایی که داشته و (شاید) بی اساس هم بوده اند، بازخواست نشده است؟ مصونیت امیر آن قدر ادامه دارد که او در لیگ های پیش رو هم ناکامی احتمالی اش را به دست های پشت پرده و مهندسی شدن بازی ها ربط بدهد؟»

  1. شنبه ۱۱ خرداد ۹۸ ساعت ۱۳:۱۸ (۱ سال،۳ ماه قبل)
روزنامه شرق
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

«پرسپولیس با برتری مقابل سپاهان به فینال جام حذفی صعود کرده تا فردا برای رسیدن به عنوان قهرمانی در این جام، به مصاف داماش برود. این جام تنها جام داخلی است که برانکو هنوز نتوانسته آن را برای پرسپولیسی ها به ارمغان بیاورد. او حالا انگیزه زیادی دارد تا این جام را هم به ویترین افتخاراتش اضافه کند تا بعد از چهار سال حضور در پرسپولیس، شش جام برای این باشگاه آورده باشد؛ هر چند هنوز سرنوشت یکی از این جام ها که مربوط به بازی سوپرجام و تقابل با استقلال است، به طور قطع مشخص نشده است.

البته رسیدن پرسپولیس و برانکو به فینال جام حذفی بدون حاشیه نبوده؛ امیر قلعه نویی، سرمربی سپاهان، در تازه ترین اظهار نظر خود قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر و همچنین صعود این تیم به فینال جام حذفی را «مهندسی شده» توصیف کرده است؛ «شاید کسی اکنون جرأت نداشته باشد درباره مهندسی فوتبال و قهرمانی ها صحبت کند اما بعدها برای مردم مشخص خواهد شد چگونه برای تیم ها مهندسی صورت گرفت و آقایان نتیجه آن را گرفتند. چیزی که مهم است، این است که باید قضاوت را به مردم سپرد… من در بازی رفت هم گفتم که ۱۵ تیم یک طرف هستند و یک تیم یک طرف دیگر. قانون برای یک تیم یک جور دیگر است.»

امیر قلعه نویی با اتهام های تازه ای که متوجه پرسپولیس کرده است، موفقیت های این تیم در این فصل و به صورت ضمنی موفقیت های پرسپولیس در سه فصل اخیر را زیر سوال برده و دوباره بحث هایی را مطرح کرده که نیرو و جریانی از بیرون، دنبال قهرمان کردن پرسپولیس در رقابت های داخلی هستند.

خالق دست های پشت پرده

برای آنهایی که امیر قلعه نویی را بهتر می شناسند، بیان این جملات از سوی او آشناست. برای اولین بار «۱۳» فصل پیش بود که امیر کلیدواژه «دست های پشت پرده» را وارد ادبیات فوتبالی کرد؛ او آن روزها سومین فصل حضور خود را در استقلال را می گذراند و تیمش شانس زیادی برای رسیدن به عنوان قهرمانی داشت. دست بر قضا در جریان بازی با همین تیم سپاهان هم بود که امیر قلعه نویی خبر داد دست هایی پشت پرده است تا تیم او نتیجه نگیرد؛ آن روز امیر قلعه نویی که به دلیل اخراج در بازی قبلی، تلاش کرده بود روی نیمکت بنشیند، موفق نشده بود و حسابی گلایه کرده بود. با وجود دست های پشت پرده (به زعم قلعه نویی)، تیمش در همان فصل پنجم به عنوان قهرمانی رسید تا او مجبور نشود برای حرفی که زده، توضیحات اضافه ای بدهد. نکته مهم داستان این بود که هرگز کسی از مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ، امیر قلعه نویی را بابت بیان دست های پشت پرده بازخواست نکرد. قلعه نویی نیز خودش علاقه ای به بیشتر بازگو کردن آن مسائل نداشت.

سه فصل بعد، در جریان لیگ هشتم، امیر قلعه نویی دوباره کلیدواژه تخصصی اش را رو کرد. او این بار هم امید داشت با بازتاب حرف هایش در رسانه ها بتواند شرایط را کمی به نفع خودش بچرخاند. قلعه نویی دوباره به بازی با سپاهان رسیده بود و این بار از اینکه تعدادی از بازیکنانش را برای حضور در اردو و تمرین تیم ملی به دلیل مصدومیت از دست داده بود، شاکی بود. او آن روزها اعتقاد داشت جریان اصفهانی حاضر در فدراسیون فوتبال نمی خواهند استقلال برابر سپاهان نتیجه بگیرد؛ اگر چه این حرف ها را به صورت علنی بیان نکرد ولی با مطرح کردن دست های پشت پرده مبنی بر نتیجه نگرفتن تیمش، دوباره حواس ها را به جای دیگری پرت کرد. مطابق معمول، او دوباره نه بازخواست شد و نه توضیح بیشتری داد که منظورش از دست های پشت پرده که ایستاده اند امیر قلعه نویی را زمین بزنند، کیست.

گذر امیر قلعه نویی در تراکتورسازی نیز بدون استفاده از دست های پشت پرده نبود. او که سرمربی تیم پرشورهای تبریزی شده بود، بعد از شکست ۲ بر صفر تیمش مقابل استقلال در بهمن ۱۳۹۰، از همان کلیدواژه تخصصی استفاده کرد. امیر با تأکید بر حرفی که هشت سال پیش از آن زده بود، گفت: «هشت سال پیش گفتم دست هایی پشت پرده وجود دارد که پس از سال ها این دست ها مشخص شد اما با این روند هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم.» شاید قلعه نویی آن قدر دیگر از این واژه استفاده کرده بود که کسی نیازی نمی دید به خودش زحمت بدهد و از او دلیل مطرح کردن چنین مواردی را بپرسد؛ یکی از مسئولان سازمان لیگ و کمیته انضباطی حتی لازم ندید به صحبت های قلعه نویی ورود کند تا درستی ادعاهای این مربی را در بوته آزمایش بگذارد. خود قلعه نویی نیز به صورت تکراری فقط لفظ دست های پشت پرده را آمد و دیگر به جزئیات آن اشاره نکرد.

چرخش از دست های پشت پرده به فوتبال پاک

دو سال بعد از آنکه امیر قلعه نویی با قاطعیت از دست های پشت پرده در فوتبال حرف زد، به ناگاه اتفاق عجیبی رخ داد؛ سال ۹۲ بود که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به دنبال رسیدگی به پرونده های فساد در فوتبال ایران بود؛ آن روزها از آدم های مطلع درخواست می شد به مجلس بروند و حرف هایشان را بزنند اما امیر قلعه نویی مهرماه ۱۳۹۲ به ناگاه خبر داد که فوتبال ایران یکی از پاک ترین فوتبال هاست! او در گفت وگویی که جام ورزشی منتشر کرد، گفت: «ترجیح می دهم در بحث فساد ورود نکنم اما درباره حضورم در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس باید بگویم کلیت این جلسه فقط درباره فساد نبود. درباره کلیت فوتبال و ورزش بحث شد و یکی از مباحث نیز فساد در فوتبال بود… نظرم این است که در این بحث نباید نگاهمان قائم به فرد باشد. پیش از این خیلی ها به بحث فساد در فوتبال ورود کردند و حالا شاید یکی از دغدغه های فوتبال ما این بحث است. با این حال امیدوارم باز هم رسیدگی شود و حق به حق دارها برسد… من اعتقاد دارم فوتبال ما یکی از فوتبال های پاک دنیاست. اینکه ما بیاییم و به این و آن انگ بزنیم درست نیست. با توجه به اینکه ما به مسائل اخلاقی و اعتقادی هم پایبند هستیم، چنین مواردی نمی تواند صحیح باشد اما درباره خودم می گویم که خداوکیلی من چیزی از ناپاکی ها در این فوتبال ندیدم.»

اعتقاد قلعه نویی به فوتبال پاک ایران و اینکه چیزی از ناپاکی ها در این فوتبال ندیده، دوام زیادی نیاورد؛ یکی، دو سال بعد و زمانی که او دوباره هدایت تراکتورسازی را بر عهده گرفته بود، باز هم سراغ دست های پشت پرده رفت و تساوی تیمش برابر ماشین سازی و این را که چند بازیکنش برای دیدار با پرسپولیس محروم شدند، به این موارد ربط داد. البته او این بار به جای اینکه خودش سخن بگوید، این وظیفه را به تکسیرا، کمک مربی اش در تراکتورسازی محول کرد؛ تکسیرا هم با بیان جملاتی آشنا گفت: «دست های پشت پرده نمی خواهند تراکتورسازی نتیجه بگیرد.» البته تکرار این داستان از سوی قلعه نویی در دو، سه فصل گذشته همواره تیم پرسپولیس را نشانه رفته؛ او بارها و حتی با وجود اینکه قهرمانی پرسپولیس را تبریک گفته، اعتقاد داشته جریانی از بیرون به دنبال این هستند تا پرسپولیس را قهرمان کنند و (احتمالاً) امیر قلعه نویی را در راه رسیدن به موفقیت زمین بزنند.

آیا قلعه نویی مصونیت دارد؟

صحبت های امیر قلعه نویی از چند جهت قابل بحث است؛ او در جدیدترین حرف هایش می گوید قهرمانی در لیگ و صعود به فینال جام حذفی برای پرسپولیس از قبل مهندسی شده است. قلعه نویی درباره تقلب و فساد در فوتبال ایران صحبت می کند؛ درباره اتفاقی که «اگر» صحت داشته باشد، می توان دامن خیلی ها را آلوده کند؛ اینجاست که اتفاقاً باید از او خواست سندهایش را رو و فسادها را برملا کند؛ امیر اگر مدرکی داشته باشد، می تواند به قهرمان فوتبال تبدیل شود اما اگر قلعه نویی بدون سند و مدرک و فقط از روی عصبانیت چنین بحث هایی را مطرح کرده، چه می شود؟ آیا قانون آن قدر قوی هست که بخواهد محرومیتی درخور توجه برای این مربی در نظر بگیرد؟ یا اینکه نه، امیر قلعه نویی آن قدر مصونیت دارد که حتی با زدن حرف های بدون سند و مدرک هم باز کسی نمی تواند به او بگوید بالای چشمت ابروست! قلعه نویی دست کم ۱۴ سال است دارد درباره دست های پشت پرده، فساد و مهندسی شدن فوتبال حرف می زند؛ چرا در این مدت یک بار هم سندی برای ادعاهایش رو نکرده و چرا در این ۱۴ سال یک بار او بابت ادعاهایی که داشته و (شاید) بی اساس هم بوده اند، بازخواست نشده است؟ مصونیت امیر آن قدر ادامه دارد که او در لیگ های پیش رو هم ناکامی احتمالی اش را به دست های پشت پرده و مهندسی شدن بازی ها ربط بدهد؟»