شفر، مانعی برای عقد قرارداد با استراماچونی می شود؟

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ می گوید که استقلال باوجود عدم فسخ قرارداد شفر، مشکلی برای عقد قرارداد با سرمربی جدیدش ندارد.

  1. شنبه ۱۱ خرداد ۹۸ ساعت ۱۴:۵۴ (۱ سال،۴ ماه قبل)
فریبرز محمودزاده
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

فریبرز محمودزاده، رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ در پاسخ به این سوال که آیا استقلال با وجود قرارداد داشتن با شفر، می تواند با سرمربی جدید قرارداد امضا کند، اظهار کرد: در پاسخ به این سوال باید به چند مورد از قوانین نقل و انتقالاتی اشاره کنم. ابتدا اینکه طبق آئین نامه، پنجره نقل و انتقالات شامل کادر فنی نمی شود، یعنی زمان نقل و انتقالات بازیکنان در مورد مربیان صدق نمی کند و هر دو طرف در هر زمانی از فصل می توانند از هم جدا شوند.

او افزود: زمانی که یک مربی و یک باشگاه با هم قرارداد دارند ولی یکی از طرفین خلاف بندهای قرارداد عمل کند، طرف متضرر می تواند به محاکم حقوقی شکایت کند. نکته دیگر قابل ذکر این است که تا ۴ سال قبل، قوانین داخلی نقل و انتقالات به شکلی بود که اگر مربی با باشگاه یا باشگاه با مربی تمایل به همکاری نداشت، تا زمانی که قرارداد دو طرف با یکدیگر فسخ نمی شد، باشگاه اجازه عقد قرارداد با سرمربی جدید را نداشت اما در آئین نامه نقل انتقالات سال ۹۶ که در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال تصویب شد و به تأیید فیفا رسید این قانون برداشته شده و همگام با آئین نامه نقل و انتقالاتی بین المللی و فیفا عمل می کنیم.

رئیس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ در پاسخ به این سوال که آئین نامه جدید نقل و انتقالاتی چه موضعی نسبت به موضوع شفر و استقلال دارد، توضیح داد: این آئین نامه به این شکل است که می گوید، به این دلیل که یک تیم نمی تواند بدون مربی بماند، اگر هر دو طرف به مشکل خوردند می توانند حتی با یک SMS به هم اعلام کنند که حاضر به ادامه همکاری نیستند و در ادامه باشگاه، سرمربی جدیدش را انتخاب کند.

محمودزاده ادامه داد: با این حال در این مورد، طرفی که طبق بندهای قرارداد متضرر شده می تواند به محاکم حقوقی فوتبال شکایت کند تا حق و حقوقش را بگیرد، به همین دلیل توصیه نمی شود که دو طرف با یکدیگر چنین کاری را بکنند اما امضای قرارداد با سرمربی جدید از سوی باشگاه بلامانع است. یکی از مشکلاتی که در قراردادهای باشگاه های ایرانی وجود دارد این است که بندهای قرارداد به طور دقیق نوشته نمی شود تا مشکلی پیش نیاید. برای مثال در باشگاه های اروپایی قراردادها به ۸۰ صفحه می رسند اما در ایران عموماً ۵ صفحه هستند.

او در پایان گفت: پس نتیجه می گیریم باشگاه استقلال می تواند سرمربی جدیدش را انتخاب کند و نیازی به فسخ قرارداد با شفر ندارد ولی باید جوابگوی محاکم حقوقی که در ایران کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فدراسیون فوتبال است، باشد.

مدیران استقلال سه شنبه هفته گذشته در حالی که قرار بود تکلیف سرمربی جدید استقلال را مشخص کنند اعلام کردند که نتیجه مذاکره با استراماچونی امروز (شنبه) مشخص می شود تا بار دیگر حرف خودشان را عوض کرده باشند.

از سوی دیگر، باشگاه استقلال هنوز تکلیف فسخ قرارداد شفر را مشخص نکرده و همچنان قرارداد این سرمربی آلمانی در حالت تعلیق قرار دارد. این موضوع باعث شده که شفر با وجود انتشار اخباری مبنی بر توافقش با بن یاس، نتواند با این باشگاه قرارداد امضا کند. به همین دلیل وینفرد شفر که در حال حاضر در ایران حضور دارد تلاش می کند با امیرحسین فتحی، مدیرعامل استقلال جلسه ای بگذارد اما فتحی پاسخگوی تلفن سرمربی سابق آبی ها نیست تا شفر در بلاتکلیفی قرار بگیرد.

این اقدام مسئولان استقلال مانند شمشیر دو لبه است و هم می تواند باعث شود که شفر به خاطر فسخ هرچه زودتر قراردادش با استقلال، تخفیف خوبی به آبی پوشان بدهد و هم ممکن است که شفر را سر لج بیندازد و یک دلار هم به استقلال تخفیف ندهد.