ورزشگاه های اصفهان امن است؟

از هفته ها قبل مشخص بود که دیدار نیمه نهایی جام حذفی بین سپاهان و پرسپولیس در ورزشگاه نقش جهان با حواشی بسیاری همراه خواهد بود، اما کمتر کسی تصور می کرد که این حواشی و تنش ها آن قدر زیاد باشد که ماجرای آسیب «سرباز احمدی» پیش آن هیچ باشد!

  1. شنبه ۱۱ خرداد ۹۸ ساعت ۱۵:۰۸ (۱ سال،۳ ماه قبل)
روزنامه شرق
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

روزنامه شرق در ادامه نوشت: تنش و درگیری و تهدید اما از جایی شروع شد که سازمان لیگ به یک باره اعلام کرد که تیم میهمان هم می تواند ۵۰ درصد سکوهای ورزشگاه نقش جهان را به هواداران سرخ پوش اختصاص دهد. این ماجرای تقسیم ۵۰-۵۰ سکوها با اعتراض شدید سپاهانی ها همراه شد، طوری که مدیرعامل این تیم تا دو روز پیش از برگزاری مسابقه اعلام کرد که در صورت تقسیم مساوی سکوها از جام حذفی انصراف خواهند داد. سعید فتاحی که تا پیش از برگزاری این دیدار، تقریباً هر روز در رسانه های مکتوب و شنیداری در حال انجام مصاحبه بود، با پیگیری های خبرنگار «شرق» به هیچ وجه پاسخ گوی ابهامات شکل گرفته نبود تا به حاشیه ایجادشده دامن بزند؛ اینکه اگر تقسیم سکوهای ورزشگاه به طور مساوی در آئین نامه مسابقات قید شده، چرا پس چنین آئین نامه ای در سایت سازمان لیگ منتشر نشده است؟ ابلاغیه آن به باشگاه ها در چه سال و ماهی انجام شده؟ هوشنگ نصیرزاده اما به عنوان مدیرعامل ماشین سازی تبریز مدعی شده که در سال ۹۶ این قانون به تمامی باشگاه ها ارسال شده است.

در هر صورت یک روز قبل از برگزاری دیدار نیمه پایانی جام حذفی، در جلسه شورای تأمین مقرر شد که سکوها به صورت ۷۰-۳۰ به میزبان و میهمان تعلق بگیرد و پرونده به این شکل با کدخدامنشی و نه بر اساس قانون بسته شد. صبح روز مسابقه بلیت فروشی برای هواداران دو تیم در دو منطقه متفاوت اصفهان آغاز شد که در کمال شگفتی قیمت بلیت برای هواداران پرسپولیس دوبرابر قیمت بلیت برای هواداران سپاهان بود. درآمدزایی به شکلی کاملاً غیرقانونی که البته با برملاشدن آن در فضای مجازی، قیمت بلیت ها به طور یکسان به فروش رسید. اما از ساعت ۱۵ با انتشار ویدئوهایی در فضای مجازی مشخص شد که درگیری های عجیب و باورنکردنی بین هواداران دو تیم شکل گرفته و به نوعی حمله هواداران سپاهان (بخوانید هوادارنما برای تلطیف فضا) به هواداران پرسپولیس این نوع درگیری را وارد فاز جدیدتری کرد. چاقو و قمه خوردن چند هوادار پرسپولیس و انتشار آن در فضای مجازی باعث شد تا تنش پیش از آغاز مسابقه آن قدر بالا بگیرد که بخش زیادی از سکوهای متعلق به هر دو تیم در آغاز مسابقه خالی بماند و در واقع بسیاری از هواداران عطای حضور در ورزشگاه را به لقایش بخشیدند. با شروع مسابقه مشخص شد حتی نصف سکوهای ورزشگاه هم درمجموع توسط هواداران دو تیم پر نشده است. مسابقه آغاز شد و طبق انتظار، حواشی از بیرون به داخل زمین مسابقه هم کشیده شد. هرچند نیمه اول جنجال خاصی نداشت، اما با شروع نیمه دوم همان اتفاقات قابل پیش بینی رخ داد. درگیری بازیکنان دو تیم و فحاشی تماشاگران به داور مسابقه، تلفیق کامل «زشتی های فوتبال» در اصفهان را به روزرسانی کرد! اخراج شدن کی روش استنلی و ایران پوریان از سپاهان و سروش رفیعی از پرسپولیس نشان داد که این یک مسابقه معمولی فوتبال نیست. در نهایت مهدی کیانی در دقیقه ۱۱۴ پنالتی حساس را برای تیمش از دست داد تا در دقیقه ۱۲۱ سیاوش یزدانی با زدن یک گل به خودی سند فینالیست شدن پرسپولیس را امضا کند. بعد از پایان مسابقه اما تازه مشخص شد که چه آشوبی روی سکوها و بیرون ورزشگاه بین هواداران دو تیم رخ داده و همین طور خبرنگاران و عکاس های تهرانی که از این تنش در امان نبودند. مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان درباره مصدومان این دیدار حساس گفت: «۱۴۴ نفر مصدوم برجا گذاشت که ۲۸ نفر از آنان راهی بیمارستان شدند. این مصدومان با همکاری میدانی ۲۳ نیروی فوریت های پزشکی و پشتیبانی ۱۸ نفر از فرماندهی عملیات فوریت های پزشکی و با بهره گیری از هشت دستگاه آمبولانس و دو دستگاه اتوبوس آمبولانس به صورت سرپایی مداوا یا به بیمارستان ها اعزام شدند». خبرآنلاین از نابیناشدن یک هوادار ۱۳ ساله پرسپولیسی در جریان جنجال های تماشاگران پرده برداشته است. آتش گرفتن و شکسته شدن تمام شیشه های خودروهای پلاک تهران هم از دیگر عواملی است که ظاهراً با کوتاهی عوامل برگزاری مسابقه رخ داده. مسعود اکبری، عکاس مطبوعات ورزشی، در گفت و گو با «شرق» درباره اتفاقات رخ داده و حمله تماشاگران سپاهان به خودروهای با پلاک تهران گفت: «قبل از شروع مسابقه خدمت جناب سرهنگ بیگی، فرمانده یگان ویژه، رسیدیم و پیشنهاد دادیم که طبق روال گذشته اجازه داده شود تا خودروهای عکاس ها و خبرنگارها پشت تونل ورزشگاه (پارکینگ داخلی) برده شود تا از دسترسی هواداران به هنگام خروج از ورزشگاه دور باشد.

سرهنگ بیگی اما اجازه این کار را ندادند و ما مجبور شدیم خودروهای خود را در پارکینگ عمومی پارک کنیم. بعد از اتمام مسابقه به پارکینگ رسیدیم که دیدم چه بلایی بر سر ماشین خودم و سایر بچه ها آمده است. تمام شیشه های ماشین من با پرتاب آجر و سنگ شکسته شده بود و یک لپ تاپ هم از من دزدیدند. این پایان کار نبود تا اینکه متوجه شدیم خودروی مهدی زارع، عکاس روزنامه خبرورزشی را آتش زده اند. یکی از نکات زشتی که بیشتر ما را ناراحت کرد این بود که متوجه شدیم هر ماشین پلاک تهران که در پارکینگ پارک شده بود این بلا بر سرش آمده، چراکه ۴، ۵ ماشین که پلاک های سایر شهرها بودند هیچ آسیبی ندیده بودند. بعد از این اتفاق بار دیگر خدمت جناب سرهنگ بیگی رسیدیم که اطلاع دهیم چه اتفاقی برای ما رخ داده که ایشان گفتند برای شما دعوت نامه نفرستاده بودیم که به اصفهان بیایید! این نحوه پاسخ گویی یک مقام مسئول برای ما از هزینه زیادی که رخ داده بسیار سنگین تر بود. به خودروی من به همراه دزدی ای که رخ داده حدود هشت میلیون تومان خسارت وارد شده، اما برای مهدی زارع حدود ۱۳۰ میلیون تومان هزینه دربر داشته که مشخص نیست کدام مقام مسئول قرار است نسبت به این فاجعه پاسخ گو باشد. ما برای تفریح به اصفهان نیامده بودیم که این طور به ما حمله شد. اینکه آقای تابش می گوید خودش با ماشین شخصی نیامده و پیشنهاد کرده بود عکاس ها هم نباید با خودروی شخصی به ورزشگاه نقش جهان می آمدند باید خدمت ایشان عرض کنم اگر ما هم مثل شما راننده شخصی با خودروی بنز چندمیلیاردی داشتیم، قطعاً بدون خودروی شخصی وارد ورزشگاه می شدیم». همچنین حمیدرضا دادخواه، دبیر هیئت فوتبال استان اصفهان، در اظهارنظری باورنکردنی و عجیب با توجیه حمله به خودروهای خبرنگاران و عکاس های تهرانی ورزش۳ گفت: «ما در جلسه شب قبل از بازی به هر دو باشگاه ابلاغ کردیم که با ماشین شخصی در استادیوم حضور پیدا نکنند؛ همچنین یگان ویژه به خبرنگاران باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که سعی کنند با پلاک تهران در ورزشگاه حضور پیدا نکنند». این مسئله که دیدارهای سپاهان و پرسپولیس در اصفهان (ورزشگاه فولادشهر یا نقش جهان) همواره با حواشی همراه بوده که ظاهراً تلاشی برای ازبین بردن و حل این بحران وجود ندارد. ۱۱ سال پیش نابیناشدن یک سرباز در فولادشهر و حالا آتش سوزی و شکسته شدن شیشه های خودروهای خبرنگاران و عکاس ها به همراه ۱۲۰ مجروح روی دست اورژانس!