در اصفهان نیروی انتظامی هم می ترسید دخالت کند!

دختر ۳ ساله ام با دیدنم ترسید

نیمه نهایی جام حذفی فوتبال ایران حاشیه ها و اتفاقات تلخی داشت که یکی از آنها، آسیب جدی وارد شده به چشم یک هوادار پرسپولیس بود؛ کسی که از هلند برای تماشای بازی تیم محبوبش آمده بود و چیزی نمانده بود که برای همیشه لذت تماشای همه چیز را از دست بدهد.

  1. دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸ ساعت ۱۶:۳۴ (۱ سال،۳ ماه قبل)
هوادار پرسپولیس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ساعد (فرشید) آقابالازاده ششکلانی، فوق تخصص روانشناسی، ساکن هلند، پدر دختری ۳ ساله، طرفدار پرسپولیس است و تقریباً برای تماشای تمام بازی های این تیم به ایران می آید. بازی های تیم ملی در جام جهانی روسیه را هم از نزدیک دیده است. بازی های جام باشگاه های آسیایی پرسپولیس را هم رفته و تنها بازی سال گذشته پرسپولیس برابر کاشیما را به دلیل ۲۷ ساعت پرواز نرفته است. این ها گفته های یکی از مصدومان بازی سپاهان و پرسپولیس در مرحله نیمه نهایی جام حذفی در هشتم خردادماه در ورزشگاه نقش جهان است، که برای مداوای چشمش در بیمارستان فیض بستری است، هواداری که فکر نمی کرده این اتفاقات در ورزشگاه رخ دهد و او را تا این مرحله از درد و شوک برساند؛ شوکی که چرا برای تماشای یک مسابقه فوتبال باید شاهد چنین حوادثی باشد؟ هر چند می گوید در تمام دنیا طرفداران تیم ها همیشه همراه کری خوانی ها برای یکدیگر، درگیری های فیزیکی هم دارند.

با این هوادار متعصب گفت وگویی داشته که در ادامه می خوانید:

حتی مأموران نیروی انتظامی می ترسیدند

در بازی قبل این دو تیم در ورزشگاه آزادی حضور داشتم. اتفاقاتی در این بازی افتاد و هواداران به هم اشیایی پرتاب کردند اما تفاوت آن این بود که در ورزشگاه آزادی و محوطه بیرونی آن سنگی وجود ندارد. در بازی قبلی این دو تیم تماشاگران به شدت ورزشگاه را تخریب کردند و فیلم آن را هم دارم. لحظه ای که درگیری شروع شد هیچ هواداری از پرسپولیس بالای سر هواداران سپاهان نبود، دقیقه ۶ بازی تماشاگران پرسپولیس بالای سر سپاهانی ها نشستند. در آن بازی کاره ای نبودم و در جایگاه ۲۳ نشسته بودم. در آزادی بطری آب معدنی و ساندیس پرتاب می شد اما سنگی وجود نداشت. سپاهانی ها می خواستند وارد زمین شوند که نیروی انتظامی جلوگیری می کرد. در بازی نیمه نهایی به ما توهین کردند، هنگام ورود به ورزشگاه عده ای به ما حمله کردند و مورد ضرب و شتم قرار گرفتیم. همچون شهاب بر سر ما سنگ می بارید. حتی مأموران نیروی انتظامی می ترسیدند که دخالت کنند. سنگی به دستم برخورد کرد که متورم شد، اما آن را آتل کردم و به ورزشگاه رفتم.

یگان ویژه باید هواداران پرسپولیس را در استادیوم نگه می داشت

مسئول یگان ویژه، استانداری اصفهان و باشگاه فرهنگی ورزشی سپاهان اصفهان که ۵۰ سال است لقب طوفان زرد آسیا را یدک می کشد هیچ کاری برای تماشاگران پرسپولیس انجام ندادند. در تهران خیلی از اتفاقات را بی خبر بودم اما این موضوع را مطلع هستم که تماشاگران سپاهان را تا ۱۲ شب در ورزشگاه آزادی نگه داشتند تا تماشاگران پرسپولیس کامل تخلیه شوند و بعد با اسکورت آن ها را به بیرون بردند. در نیمه نهایی هم باید ما را نگه می داشتند تا تماشاگران سپاهان کامل بروند. از ورزشگاه که بیرون آمدم بین عده ای گیر کرده بودم. به خدا قسم با یگان ویژه ۲۰ متر هم فاصله نداشتم اما با اینکه درگیری ها را مشاهده می کردند هیچ کاری نمی کردند. خون سرم بر روی پژو ۲۰۶ صندوق دار ریخت که عکس و فیلم های آن موجود است.

در اصفهان نیروی انتظامی هم می ترسید دخالت کند! /  دختر ۳ ساله ام با دیدنم ترسید

همه جا هواداران به نوعی خشونت نشان می دهند اما اینجا...

خیلی فوتبال می بینیم. برای تماشای فوتبال به بیشتر کشورها رفته ام اما چنین چیزی ندیده بودم. در آفریقای جنوبی اسلحه می کشند و می گویند موبایلت را بده. اگر نمی دادیم با تیر به زانوهایمان شلیک می کردند اما اگر موبایل را تحویل می دادی رهایت می کردند. در برزیل با تیغ جیب آدم را پاره می کردند و کیف پول و موبایل را می دزدند اما به جان آدم کاری نداشتند اما اینجا هموطن هستیم، هم زبان هستیم...

اگر پنالتی گل می شد سپاهانی ها تشکر می کردند؟

اگر آقای کیانی دقیقه ۱۱۵ پنالتی را گل می کرد، تماشاگران سپاهان از ما تشکر می کردند؟ زمانی که یک مدیر، تیم خود را از زمین بیرون می کشد، نمی گوید که وقتی تیم خود را به اعتراض از زمین خارج می کند، تماشاگر ملتهب می شود و بسیاری از این اتفاقات به داخل زمین مسابقه کشیده می شود؟

با استقلالی ها کارد و پنیریم اما کنار هم راه می رویم

سال ها پیش پرسپولیس برابر استقلال ۹ نفره بازی کرد. داور آن بازی عربستانی بود. نادر محمدخانی از میانه زمین تکل زد و اخراج شد. از میانه نیمه اول ۹ نفره بودیم. دروازه بان استقلال هادی طباطبایی بود، پایان رافت یک گل هم برای پرسپولیس به ثمر رساند، اما خطا گرفتند. با استقلالی ها مانند کارد و پنیر هستیم اما زمانی که پیروز می شوند کنار آن ها از ورزشگاه خارج می شویم و به یکدیگر تبریک می گوئیم. این چه فرهنگی است که بعد بازی ما را کتک می زنند. دنبال چه اتفاقی هستند؟ مردم هزار و یک مشکل اجتماعی دارند. نمی توانند خود را تخلیه کنند و به ورزشگاه می آیند تا فشار خود را تخلیه کنند. قبل از شروع بازی سنگ به اتوبوس تیم زدند. امیدوارم فرهنگ سازی کنند.

کری خوانی در هلند

در هلند کری خوانی هست. بخشی وجود دارد به نام هولیگان که بسیار متعصب هستند که حتی درگیری فیزیکی هم به وجود می آید اما بین ۱۰۰ نفر فرد شناخته شده این اتفاق می افتد.

آژاکس و فاینورد حق بردن تماشاگر به شهر میزبان ندارند

برای مثال ۵ سال است که وقتی آژاکس با فاینورد بازی دارد، آژاکس حق تماشاگر بردن به نوتردام را ندارد و آن ها هم حق تماشاگر بردن به آمستردام ندارند. هر تیم در شهر خودش ۱۰۰ درصد ورزشگاه را در اختیار دارد تا مشکلی به وجود نیاید.

چه کسی جوابگوی چشم من است؟

این بازی بیش از ۱۴۰ مجروح داشت اما در برنامه ای تلویزیونی به ۴ مجروح سرپایی می رسند. نمی دانم دکتر راستین که مسئول فوریت های پزشکی اصفهان است ۱۴۴ نفر را زیر چه رادیکالی برده است که بازده آن به ۴ رسید. هیچ کس نیامد بگوید چطوری؟ اما از باشگاه پرسپولیس همه تماس گرفتند. چون فرزند شهید هستم دو نفر از بنیاد شهید اصفهان هم به عیادتم آمدند. همه جا آدم با فرهنگ و بی فرهنگ هست. در راه آمدن به اصفهان، کانال برنامه ۹۰ با ما مصاحبه کرد و گفتم مردم اصفهان و تماشاگران سپاهان با فرهنگ هستند و امیدواریم مشکلی پیش نیاید. اصفهان را نصف جهان می نامند که بی دلیل نیست. همه دنیا خوب و بد هست ولی من حرفم این است که باشگاه فرهنگی ورزشی سپاهان و پرسپولیس و … رسالتی دارند و باید برای این اتفاقات اقدامی انجام دهند.

در اصفهان نیروی انتظامی هم می ترسید دخالت کند! /  دختر ۳ ساله ام با دیدنم ترسید

پرچم ژاپن ما را می خنداند

پرچم ژاپن برای ما مهم نیست. برای ما عامل خنده هم شده است. تیمی مثل سپاهان اصفهان فردی چون کیانی را دارد که فوتبال را مثل ژاوی بازی می کند. من عاشق بازی کیانی هستم. همچون سپاهان چند بار از عمق بازی کرد؟ یک شوت با کمک باد به سمت دروازه پرسپولیس زد و تمام موقعیت هایش سانتر بود. کی روش استنلی که آقای گل شد چه تعداد از آن پنالتی و ضربه سر بود؟ سپاهان این همه اسطوره دارد. کربکندی، ابراهیم زاده، قنبری، پاپی و نویدکیا تعداد کمی از اسطوره های باشگاه سپاهان هستند که توان هدایت این تیم را دارند. شخص هادی عقیلی مگر شخصیت کمی است؟ فردی که اکنون در تیم ملی در حال مربیگری است.

در امارات پرچم سپاهان را با افتخار در دست گرفتم

چند سال سپاهان پیاپی قهرمان شد؟ در بازی سپاهان در امارات پرچم سپاهان دستم بود و در ورزشگاه تماشاگر بازی آن ها بودم که تیم اماراتی را شکست داد و از پیروزی این تیم به عنوان یک ایرانی لذت بردم و با غرور پرچم سپاهان در دستم بود. هنوز هم اگر سپاهان در آسیا بازی داشته باشد، با غرور پرچم آن را در دست می گیرم. شخصی که با چشم من این چنین کرد نماینده باشگاه سپاهان نبوده است. سپاهان، استقلال، پرسپولیس و ذوب آهن زمانی که در آسیا بازی دارند نماینده ایران هستند. زمانی که بازی تمام می شود ما مثل برادر هستیم. کل سال کری برای یکدیگر بخوانید اما این چنین رفتارهایی در هیچ کجای قاموس فوتبال نمی گنجد. باز هم می گویم مرتکب این اتفاق را نماینده باشگاه سپاهان و مردم اصفهان نمی دانم چرا که هواداران و مردم اصفهان با فرهنگ هستند اما نمی توانم این اتفاق را برای خودم هضم کنم چه طور می شود شخصی به این نقطه می رسد؟

یاد گرفتیم که فراموش و تکذیب کنیم

اگر سپاهان پیروز می شد ما باز هم خوشحال بودیم چرا که تیم ما فوتبال زیبایی به نمایش گذاشت. اگر قرار باشد هر سال برای لیگ و جام حذفی چنین اتفاقاتی رخ دهد که باید یک قطعه شهدا برای این رفتارها اختصاص دهند. ما زود یادمان می رود. یاد گرفته ایم تکذیب کنیم. چرا که جایگاهشان به خطر می افتد. اگر تکذیب نکنند باید پاسخگو باشند پس بهترین راه پاک کردن صورت مساله است.

در اصفهان نیروی انتظامی هم می ترسید دخالت کند! /  دختر ۳ ساله ام با دیدنم ترسید

دخترم از ترس به من نگاه نکرد

دخترم وقتی وضعیت من را دید ترسید، همسرم به ایران آمد و دخترم را با خود به هلند برد. دخترم ترسیده بود. دخترم ۳ ساله است که از ترس به من نگاه نمی کرد. مادر بزرگم به عیادتم نمی آید چراکه نمی تواند نگاهم کند. هیچ توضیحی نمی توانم به دخترم بدهم. با این اتفاقات هوادارتر شدم. سعی می کنم برخی شهرستان ها را دیگر نروم اما بازی های تهران را خواهم رفت.

راهکاری برای پیشگیری

یکی از راه های پیشگیری از اتفاقات مشابه این است که زمانی که ورزشگاه نقش جهان هنوز آماده نیست بازی در آن انجام ندهند. به شخصه برای این دیدار یگان ویژه بیشتری به ورزشگاه می آوردم. هواداران پرسپولیس را اسکورت می کردم تا کسی نزدیک نشود. درهای ورزشگاه را تا هر زمانی که تماشاگران سپاهان می رفتند بر روی پرسپولیسی ها باز نمی کردم تا با جان آنها بازی نکنم. زمانی که مصدوم شدم و با آمبولانس در حال عزیمت به بیمارستان بودم ترقه ای به آمبولانس زدند که تا ۲۰ دقیقه گوشم سوت می کشید. تاکنون تجربه این چنینی در عمرم نداشتم.

ساعد در پایان می گوید یک عمل بر روی چشمش انجام شده و این طور به نظر می رسد که عفونت کرده و بعد از اسکن و مشخص شدن نتیجه اگر عفونت کرده باشد قرار است عفونت را از چشمم خارج کنند و مشخص می شود که چه عمل دیگری باید انجام دهد.

یوسف نصر اصفهانی - خبرنگار