شاه حسینی: تاج باید پاسخگوی اتفاقات اهواز باشد

آیا او مصونیت دارد؟

رییس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می گوید قربانی کردن مدیران حلقه های پایین مدیریت فوتبال ایران برای این است که رییس فدراسیون فوتبال از زیر پاسخگویی برای قصوراتش فرار کند.

  1. سه شنبه ۱۴ خرداد ۹۸ ساعت ۰۱:۲۷ (۱ سال،۳ ماه قبل)
فینال جام حذفی؛ دیدار تیم‌های پرسپولیس و داماش گیلان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

عبدالرحمن شاه حسینی، رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در خصوص حواشی به وجود آمده در دیدار نهایی جام حذفی فوتبال ایران اظهار کرد: من یک جمله می گویم. مسابقه دیشب نتیجه ناتوانی فدراسیون فوتبال در اجرای مقررات بود. مقررات هم قربانی مصلحت شدند. در مسابقات فوتبال در تمام دنیا اگر تیمی در مسابقه حاضر نشود داوران به رختکن تیمی که حاضر است می روند و یک گزارش برای کمیته انضباطی می نویسند و این کمیته انضباطی است که تصمیم می گیرد. اگر تیمی هم حقش ضایع شده باشد و مدعی باشد که فدراسیون فوتبال مقررات را اجرا نکرده است که قطعاً برای داماش اینچنین بوده و در این قضیه حق داشتند، آن تیم هم می تواند گزارشش را به ارکان قضائی بدهد و آنها باید تصمیم بگیرند.

او ادامه داد: در هیچ جای دنیا نمی بینیم که تماشاگران را از ساعت ۳ بعد از ظهر تا دو ساعت بعد از زمان مشخص شده برای برگزاری بازی در ورزشگاه نگه دارند. در هیچ جای دنیا چنین مقرراتی نداریم. اینکه ما دو ساعت همه را معطل کنیم و بعد اعلام شود که بازی برگزار نمی شود و بعد از آن با دخالت وزارت ورزش بگویند بازی باید حتماً انجام شود باعث می شود فوتبال از چارچوب مقررات قانونی خودش خارج شود. وقتی یک تیمی برای بازی و به همراه تیم داوری حاضر هستند و تیم مقابل به زمین نمی آید، در این جا مسئولان برگزاری مسابقه باید تصمیمشان را می گرفتند و به کمیته انضباطی گزارش می دادند. اما این ها از لحاظ اینکه شاید از جو ورزشگاه وحشت داشتند و می دانستند که خودشان نتوانستند بحث چیدمان تماشاگران را مدیریت کنند، تصمیم گرفتند که ماجرا را با کدخدا منشی جمع کنند.

شاه حسینی اضافه کرد: در آخر با دخالت وزارت ورزش که حق دخالت نداشت بازی با یک دستور فرمایشی برگزار شد. بعد از بازی پرسپولیس و سپاهان و مجروحیت ۲۵۰ نفر من گفتم اگر قرار است برای یک بازی فوتبال ۲۵۰ نفر مجروح شوند این فوتبال را تعطیل کنید. من گفتم اگر تعطیل نکنند و اقدامات بازدارنده را انجام ندهند و ارکان قضائی قاطعانه برخورد نکنند مطمئن باشید درگیری های ما مثل سال های قبل در انگلستان از ورزشگاه ها به خیابان ها کشیده می شود. این حرف را من ۲۰ روز قبل گفتم و در بازی سپاهان- پرسپولیس درگیری ها به خیابان ها کشیده شد. مسئول برگزاری مسابقات، فدراسیون فوتبال است و شخص رئیس فدراسیون فوتبال است که الان باید پاسخگو باشد. جالب اینجاست که الان کسانی را قربانی می کنند که زحمت می کشند و اجرا کننده اند و باز هم شخص اول فدراسیون را که باید پاسخگو باشد کاری می کنند که از زیر پاسخگویی فرار کند.

او درباره حکمی که برای سعید فتاحی در حین برگزاری مسابقه از سوی کمیته اخلاق صادر شد هم توضیح داد: طبق آئین نامه، احکام ارکان قضائی باید از طریق دبیرکل به اشخاص حقیقی و حقوقی ابلاغ شود. کمیته اخلاق اگر یک موقعی آمد سوء مدیریت شخص اول فدراسیون فوتبال را در جای جای فوتبال ما تحت تعقیب قرار داد آن وقت ما می توانیم اعتقاد پیدا کنیم که کمیته اخلاق کاملاً مستقلی داریم. الان می گویند که مسئولان برگزاری مسابقه سوء مدیریت داشتند در حالی که آن ها یک مقام بالادستی دارند که در اصل او باید پاسخگو باشد. آن هم شخص رئیس فدراسیون فوتبال است. چرا این مصونیت را برای او ایجاد کردند؟ همه افرادی که دیشب در ورزشگاه بودند، باید قصورشان مشخص شود و از آن طرف، حلقه اول مدیریت فدراسیون فوتبال هم باید پاسخگو باشد و به کمیته اخلاق احضار شود و جوابگوی عملکردش باشد.

رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که چه ارگانی مسئول ورود تماشاگران از محل هایی غیر از درهای اصلی ورزشگاه است، گفت: یکسری ارگان هستند که با هم همکاری می کنند تا یک مسابقه ای انجام شود. در زمان ما هم در جلسه شورای تأمین دقیقاً وظایف مشخص می شد. برگزاری و اداره مسابقات فوتبال با فدراسیون فوتبال است. همه این ها باید بررسی شود که چگونه یکسری افراد به صورت غیر قانونی وارد ورزشگاه می شوند. اگر هم این اتفاق می افتد باید از یگان ویژه و فدراسیون فوتبال بپرسند که چرا این اتفاق افتاده است. در این داستان هر کسی که تقصیری داشته است باید با آن برخورد بشود. نباید کاری کنیم که با امثال آقای فتاحی که جوان است و تازه وارد مدیریت فوتبال شده و جزو حلقه های پایین مدیریت است برخورد شود اما برای حلقه اول مدیریت مصونیت قائل شد. در ابتدا شخص فدراسیون فوتبال پاسخگو باشد. آیا کمیته اخلاق آنها را هم مورد مواخذه قرار خواهد داد؟ آیا هیچ مسئولیتی برای شخص اول فدراسیون فوتبال قائل نیستید؟ این قراردادهایی که بین فدراسیون و یگان ویژه است از قبل هماهنگ شده است. اینجا نمی شود قضاوت کرد. باید حرف فرماندهی یگان ویژه آنجا را شنید، حرف شورای تأمین آنجا را شنید، حرف کسانی که بلیت را فروختند شنید و در نهایت قضاوت کرد. این اتفاقی بود که باعث آبروریزی فوتبال ما شد.

شاه حسینی در مورد بلیت فروشی هم اظهار کرد: باید تمام ورزشگاه های ما به تکنولوژی مجهز شوند و بلیت فروشی از طریق همین تکنولوژی انجام شود و به هیچ عنوان هم قوای قهریه اجازه ندهند که غیر از این افراد وارد ورزشگاه شوند. تا زمانی که فوتبال حرفه ای را در مقام عمل در کشورمان پیاده نکنیم این فوتبال ما با این وضعیت مدیریتش اتفاقاتی از این بدتر را شاهد خواهد بود. فدراسیون فوتبال با توجه به این اتفاقات دیگر توان برخورد با این ناهنجاری ها را ندارد و آن بخش از ناهنجاری ها که عنوان مجرمانه دارد باید مثل همه جای دنیا به دستگاه قضایی سپرده شود تا ناهنجاری ها را به حداقل برساند.

او اضافه کرد: اگر قرار است به یکسری نهادها و ارگان ها از بلیت ها سهمیه ای بدهند باید شماره داشته باشد و تعدادش معلوم باشد و آن تعداد را از ظرفیت ورزشگاه کسر کنند و برای باقیمانده ظرفیت اقدام به بلیت فروشی کنند. اگر قرار است به هر دلیلی سهمیه ای در نظر بگیرند باید آن را محاسبه کنند و جایش را مشخص کنند. چرا نمی توانیم در فوتبال با افراد هنجارشکن برخورد کنیم؟ برای اینکه قابل شناسایی نیستند. در ورزشگاه جای هیچ کسی مشخص نیست. اگر این مشخص باشد خیلی از افرادی که ناهنجاری می کنند قابل شناسایی هستند اما الان ما مجبوریم خشک و تر را با هم بسوزانیم. قاطبه تماشاگران فوتبال ما و اهالی فوتبال ما افرادی هستند که قانون مند و قابل احترام هستند. عده قلیلی دست به ناهنجاری می زنند که به خاطر غیر حرفه ای بود فوتبال ما قابل شناسایی نیستند. اگر برای خاطیان بازی پرسپولیس و سپاهان که در تهران آن همه مجروح داد حکم قاطعی داده می شد دیگر این اتفاق در اصفهان نمی افتاد. در اهواز هم که بحث مدیریتی بود. یعنی افراد مسئول برگزاری مسابقه قطعاً قصور و تقصیر کردند و نتیجه اش یک آبروریزی بین المللی برای فوتبال ما بود. از هر کارشناسی اعم از حقوقی، مدیریتی و داوری که سوال بپرسید بیشتر آن ها می گویند این اتفاق نادری بود که فقط در فوتبال ما رخ می دهد. شما کسی را سراغ دارید که بگوید تأخیر در برگزاری بازی پرسپولیس و داماش قانونی بوده است؟

شاه حسینی در پایان اظهار کرد: ما با هیچ کس عناد و دشمنی شخصی نداریم. توصیه من به فدراسیون فوتبال این است که به جای این که با منتقدان بنای دعوا و مقابله بگذارند، راهکار پیشرفت فوتبال این است که حرف منتقدان را گوش بدهند و ایراد کار را اصلاح بکنند. هر چه قدر که شما از منتقد خودتان فرار کنید مطمئن باشید که در آینده مدیریت شما دچار ضعف بیشتری می شود. ما سر ارث پدری با کسی مرافعه نداریم. بنده و دیگر منتقدان دلمان برای فوتبال می سوزد و به جز منفعتی که برای مردم است منفعتی نداریم که انتقاد می کنیم. ما کفش هایمان را هم آویزان کرده ایم و مسئولیت هایمان را انجام داده ایم و الان هم سعی می کنیم به رسانه ها و مردم خیانت نکنیم و آن چه را که واقعیت است بگوییم. همین فدراسیون در خیلی از زمینه ها روند رو به رشدی داشته است اما در این مسائل اخلاقی نمره کاملاً مردودی می گیرد چون همیشه در اجرای مقررات مصلحت اندیشی کرده ایم.