در خواب پیروزی پنج بر صفر مقابل سوریه نخوابیم

مربی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۹۸ فرانسه می گوید نباید در خواب پیروزی ۵ بر صفر مقابل سوریه خوابید چرا که فوتبال به این سادگی نیست.

  1. جمعه ۱۷ خرداد ۹۸ ساعت ۱۲:۲۶ (۱ سال،۳ ماه قبل)
دیدار دوستانه بین تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

بیژن ذوالفقار نسب ، درباره پیروزی پرگل پنج بر صفر تیم ملی ایران مقابل سوریه در دیدار دوستانه و اظهارات فجر ابراهیم مبنی بر اینکه تیمش به خاطر اشتباهات فردی خودش باخت، گفت: فکر می کنم سوریه تغییری نسبت به گذشته نداشت چرا که سازمان و تشکیلاتی ندارد که فوتبال صاحب سبک انجام دهد. بازیکنانش در خارج از کشور هستند و امکانات تمرینی ندارد.

وی ادامه داد: تیم ما همان نفرات و ترکیبی بود که آقای کی روش در گذشته استفاده می کرد. شب گذشته سیاست خوبی تدوین شد که از همان بازیکنان استفاده شود. تنها تفاوتی که وجود داشت، خروج بازیکنان از شرایط روانی بود. آن ها به تناسب بازی از خودشان خلاقیت نشان می دادند و به تناسب فضایی که در اختیار داشتند، در خط دفاعی سوریه جایگیری کردند و از اشتباهات فردی و تاکتیکی سوریه استفاده کردند و پنج گل زدند.

کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه نباید در باد پیروزی پنج بر صفر مقابل سوریه خوابید، گفت: نباید فریب این فوتبال را بخوریم. فوتبال به این راحتی نیست. در خانه و داخل خانه نمی توان همیشه این تعداد گل زد. باید طرح و برنامه خوبی برای فوتبال وجود داشته باشد.

ذوالفقار نسبت همچنین تاکید کرد: باید پیرامون ویلموتس باید پاکیزه و سالم باشد. باید به لحاظ ورزشی و اخلاق اجتماعی اطراف او را سال نگه داریم تا فقط کارش را انجام دهد و درگیر حواشی نشود.

وی همچنین به بازی روان تیم ملی ایران اشاره کرد و افزود: این سیاست و روش بسیار پسندیده بود. بازیکنان با کمال آرامش توانمندی های فردی خود را انجام دادند و کارهای ترکیبی خود را انجام دادند. به اعتقاد من این مربی تیمش را در بازی های پیش رو ارزیابی می کند و توانمندی های فردی آن ها را می شناسد و هوش و تخصص بازیکنان را در نظر می گیرد.

کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه اثر فنی مربوط به ویلموتس در بازی تیم ملی ایران وجود نداشت گفت: او فقط برخی از بازیکنان را در انجام مسئولیت های مربوط به پست تخصصی خود آزاد گذاشته بود.

ذوالفقار نسب یادآور شد: تنها نکته دارای اهمیت اطلاعات و شناختی بود که دستیارانش به ویژه هاشمیان در اختیارش گذاشت. باید دو، سه ماه منتظر بمانیم و شاهد عملکرد ویلموتس باشیم.

وی درباره عملکرد نه چندان هماهنگ خط دفاعی برابر سوریه و غفلت بازیکنان تهاجمی از امور دفاعی گفت: خط دفاعی ما زمان کی روش خیلی متزلزل و متغیر بازی می کرد. ما اشتباهات فنی زیادی داشتیم اما این اشتباهات مانند ریاضی نیست که با عوض کردن دو عدد، فرمول را عوض کرد. باید آزمون و خطا صورت گیرد. تنها کسی که اقتدار لازم را به خط دفاعی می دهد، پورعلی گنجی است که به مرور زمان جایگزین سیدجلال حسینی می شود و مدیریت می کند. ما یک بازیکن توانمند و کامل می خواهیم که خط دفاع و میانی را مدیریت کند. پورعلی گنجی این کار را انجام می دهد.

مربی سابق تیم ملی در جام جهانی ۹۸ خاطرنشان کرد: مطمئناً ما بعد از هفت، هشت تیم متفاوتی را خواهیم دید. با توجه به صحبت ها و خاستگاه ورزشی ویلموتس، تیم ملی فوتبال سالم تری را بازی خواهد کرد. البته باید زمان و بازی کافی فراهم شود.

وی درباره آرامش ویلموتس در کنار زمین نیز اظهار کرد: یک مربی که سرد و گرمی روزگار را چشیده و آزمون خطای زیادی در عرصه بین المللی داشته، باید شرایط فرهنگی مناسب پیرامونش ایجاد کند تا داشته هایش را در آرامش به فوتبال بدهد. رها کردن ایشان میان یک سری افراد فرصت طلب و سودجو به ضرر خودمان خواهد بود.