دلهره به رنگ سرخابی

پرسپولیس در آستانه از دست دادن برانکو، یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال باشگاهی ایران قرار دارد و استقلال هم هنوز نتوانسته گزینه مد نظرش را برای هدایت این تیم پیدا کند.

  1. شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ ساعت ۱۷:۰۳ (۱ سال،۳ ماه قبل)
image.png
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در شرایطی که مدت قابل توجهی از پایان مسابقات لیگ هجدهم گذشته و تیم های لیگ برتری به تدریج در حال آماده سازی خود برای فصل آینده هستند، پرسپولیس و استقلال در یک بلاتکلیفی محض و نگران کننده به سر می برند؛ به طوری که دست کم تا لحظه تنظیم این مطلب تکلیف نیمکت هیچ کدام از دو تیم برای لیگ نوزدهم مشخص نیست.

برانکو؛ دور و دورتر

پرسپولیس همین چند روز پیش با برتری برابر داماش گیلانیان در یک بازی عجیب وغریب و تاریخی توانست بعد از ۲۰ سال دبل قهرمانی در فوتبال ایران را جشن بگیرد. آخرین بار خود این تیم در سال ۷۸ با هدایت علی پروین به طور توأمان قهرمان لیگ و جام حذفی شده بود و این بار برانکو توانست در ادامه مسیر تاریخ سازی اش چنین دستاورد قابل اعتنایی را برای سرخ پوشان به ثبت برساند. جام حذفی، ششمین قهرمانی پرسپولیس در عصر برانکو بود. آنها سه قهرمانی لیگ برتر، دو سوپرجام و یک جام حذفی به دست آورده اند و البته حضور در یک فینال و یک نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا را هم تجربه کرده اند. این همه نشان می دهد برانکو چه وزنه مهمی برای پرسپولیس محسوب می شود و هواداران تا چه اندازه مایلند او در تیم بماند. با وجود این، از زمان ترک تهران توسط مربی کروات شایعات زیادی پیرامون حضور او روی نیمکت الاهلی عربستان منتشر شده است؛ شایعاتی که رسانه های عربی مدام آن را تکرار و تقویت می کنند.

در همین راستا حتی سایت «عربستان ۳۶۰» در خبری از امضای پیش نویس قرارداد سخن گفته که اگر صحت داشته باشد به منزله نهایی شدن همکاری برانکو با باشگاه سعودی است. در عین حال یک عضو هیأت مدیره الاهلی مدعی شد توافق با سرمربی بعدی که پرافتخار هم هست، قطعی شده و تنها به احترام باشگاه فعلی این مربی قرار است دو هفته دیگر اعلام شود. این آدرس دقیق خود برانکو است؛ مردی که کتباً فقط دو هفته به باشگاه پرسپولیس فرصت داده مطالبات امسالش را بدهد و پس از آن در مورد همکاری برای فصل بعد مذاکره کنند. بسیاری بر این باورند که برانکو رفتنی شده و تنها در پی آن است که با اعمال فشار، تتمه پولش را از تیم ایرانی بگیرد. این وسط مدیران پرسپولیس هم فقط تکرار مکررات می کنند؛ به طوری که ایرج عرب، مدیرعامل باشگاه دیروز برای چندمین بار از افزایش چند برابری قیمت ارز به عنوان مشکل اصلی در مسیر ادامه همکاری با برانکو یاد کرده؛ آن هم درحالی که خود او بهتر از هر کس دیگری می داند حفظ برانکو به عنوان حلقه اصلی زنجیر موفقیت های تیم، جدی ترین مطالبه هواداران است و قطع همکاری با مرد کروات تحت هر شرایطی، یک شکست تاریخی برای مدیران فعلی باشگاه به شمار خواهد آمد.

استراماچونی؛ تعلل و تناقض

درحالی که استقلال طی سال های گذشته آسیب زیادی بابت از دست دادن زمان آماده سازی ابتدای فصل خورده بود، به نظر می رسید آبی ها امسال رویه دیگری در پیش بگیرند، اما همچنان شاهد تکرار حوادث تلخ قبلی هستیم. استقلالی ها وینفرید شفر را روز هشتم اردیبهشت بعد از باخت به پدیده برکنار کردند و از همان زمان مدعی بودند سرمربی بعدی تیم شان هم خارجی خواهد بود؛ بنابراین باید خیلی زودتر از این حرف ها مذاکرات را نهایی می کردند و به نتیجه می رساندند، اما خبری نشد که نشد. این اواخر اسم آندرا استراماچونی ایتالیایی به عنوان گزینه نهایی باشگاه مطرح شد و هر لحظه انتظار می رفت خبر توافق قطعی با او رسانه ای شود، اما این اتفاق حداقل تا لحظه تنظیم مطلب حاضر رخ نداده است. عجیب تر اینکه طبق روال معمول در باشگاه استقلال، در این مورد هم شاهد اتفاقات و موضع گیری های ضدونقیض هستیم.

پنجشنبه شب خبر آمد حضور استراماچونی در استقلال منتفی شده، جمعه صبح خطیر، معاون خبرساز باشگاه در پستی اینستاگرامی تلویحاً از نهایی شدن همکاری با مربی ایتالیایی خبر داد، اما ساعاتی بعد سایت رسمی باشگاه استقلال در بیانیه ای سه بندی آب پاکی را روی دست هواداران ریخت. بحث برانگیزترین بخش این بیانیه جایی است که نوشته شده: «احترام به ارزش های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و حفظ حرمت، شأن و اعتبار باشگاه بزرگ استقلال، خط قرمزهای باشگاه برای جذب سرمربی جدید است که به هیچ وجه قابل معامله نیست.» روشن نیست روند مذاکره با استراماچونی چه سمت و سویی داشته و چه تقاضاهایی از طرف مربی ایتالیایی مطرح شده که کار به چنین بیانیه ای کشیده است. همزمان فرهاد مجیدی هم با چند مصاحبه تند علیه باشگاه و مخصوصاً یکی از نزدیکان خطیر خبرساز شد. او که غروب پنج شنبه برای تماشای بازی دوستانه تیم ملی برابر سوریه به ورزشگاه آزادی رفته بود، کماکان از گزینه های هدایت استقلال در لیگ نوزدهم است، هرچند از او به عنوان کاندیدای احتمالی نشستن روی نیمکت تیم ملی امید هم یاد شده!