اندیشه ویلموتس با آموزه های کی روش، ایران را عاقبت به خیر می کند؟

سرمربی بلژیکی در بازی با سوریه گوشه ای تفکرات فوتبالی خود را به نمایش گذاشت که حاصل آن انجام بازی هجومی برابر یکی از چغرترین رقبای فوتبال ایران و زدن ۵ گل بود.

  1. یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ ساعت ۰۲:۲۰ (۱ سال،۳ ماه قبل)
ویلموتس و کی‌روش
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ویلموتس برای هدایت تیم ملی ایران نیاز به دور روز بررسی برای انتخاب فهرست و برگزاری سه جلسه تمرین داشت تا نهایتاً ترکیبی از بازیکنان حاضر در جام جهانی و جام ملت های آسیا به میدان برود. او در این دیدار هیچ سورپرایزی نداشت و بازیکنان همانی بودند که در دوران هشت ساله کی روش مرتب به میدان رفتند. نکاتی که ویلموتس به بازیکنان گفته بود، وجه تمایز این بازی با بازی های اخیر تیم ملی در دوران کی روش بود. هر چند این دیدار دوستانه که برابر حدود ۱۴ هزار هوادار خودی برگزار شد، نمی تواند معیار مناسبی برای مقایسه با بازی های تیم ملی قبل از جام ملت های آسیا باشد.

* تغییر وظایف جهانبخش به نسبت بازی در برایتون و تیم کی روش

بارزترین تغییر ویلموتس، انتقال علیرضا جهانبخش از پست وینگر چپ به پست مهاجم کاذب یا پشت مهاجم بود که او را هیچ گاه در این پست ندیده ایم. او در برایتون و آلکمار هم همواره در پست وینگر راست به میدان رفته بود و یکی از عوامل دوری او از خط دروازه همین مطلب بود.

این تغییر تاکتیکی منجر به قرار گرفتن جهانبخش در موقعیت گل و نهایتاً زدن اولین گل بازی و اولین گل خودش بعد از مدت ها دوری از گلزنی بود.

* حضور طارمی و امیری در پست وینگر راست

در ابتدای بازی، طارمی به عنوان وینگر راست در زمین حاضر شد و در دقایق نخست بازی چندین مرتبه از سمت راست اقدام به نفوذ کرد که نتیجه خوبی هم داشت ولی او بعد از گذشت دقایقی با امیری جابه جا شد و به پست وینگر چپ رفت تا دو بازیکن در طول مدت زمان حضور در زمین به تناوب این جابه جایی را انجام دهند و با قابلیت های مختلفی که دارند، مدافعان سوری را دچار سردرگمی کنند.

نتیجه این جابه جایی گلزنی طارمی از هر دو جناح بود که توانست هت تریک کند و نامش را در بین بازیکنانی که موفق به زدن سه گل در یک بازی شدند، ثبت کند.

* حضور حاج صفی و ابراهیمی در نیمه سوریه

ویژگی بارز تیم کی روش، خط دفاعی مستحکم این تیم بود که در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، ایران در ۱۰ بازی گلی را دریافت نکرد. این موضوع به سبب شرکت مهاجمان ایران در امور دفاعی و حضور دو هافبک دفاعی قلدر در زمین بود که از جلوی نیمه زمین خودی جُم نمی خوردند.

این بازی امید ابراهیمی و احسان حاج صفی وظایف گذشته خودشان را تا حدودی فراموش کردند و به کرات در کارهای تهاجمی حضور داشتند که نتیجه این اقدام، انجام بازی تحت فشار در زمین سوریه و بازپس گیری زودهنگام توپ و شروع موج جدیدی از حمله بود.

* خط دفاعی و مقداری اشتباه برای نخستین بازی

ویلموتس در نشست خبری گفت که خط هافبک و حمله ایران عملکرد بسیار خوبی از خودش نشان دادند ولی خط دفاعی تا حدودی انتظاراتش را برآورده نکرد که باید درباره این موضوع راهکاری پیدا شود.

علت این موضوع، حضور دو هافبک دفاعی ایران در خط حمله و نفوذهای مکرر مدافعان چپ و راست ایران بود که هنگام ایجاد موقعیت گل برای تیم ملی و تحمیل فشار بر روی دروازه سوریه، خط دفاعی را تنهاتر از همیشه گذاشت.

ویلموتس با تایید این مطلب اعلام کرد که در حال بررسی تیم است تا مشکلات تیمش را در خط دفاعی هم برطرف کند و فوتبال زیباتر و منسجم تری را به نمایش بگذارد.

* میل ویلموتس به گلزنی و انجام بازی تهاجمی

عمده تدابیر ویلموتس برای گلزنی در مسابقه است. همانطور که علیرضا بیرانوند گفت که سرمربی بلژیکی تیم ملی به بازیکنان گفته اگر گل هم خوردند، حتماً به سوریه گل بزنند. تفاوت تفکر ویلموتس با کی روش در این است که سرمربی سابق تیم ملی ابتدا بر گل نخوردن و سپس بر روی گل زدن تاکید داشت و به همین دلیل هم ایران توانست بازی های خوب و زیبایی را برابر تیم هایی نظیر پرتغال، آرژانتین، اسپانیا و نیجریه در جام جهانی نشان دهد اما به همین میزان هم در گلزنی مشکل داشت و برابر تیم های نه چندان قدرتمند هم به مشکل بر می خورد.

* ویلموتس و کی روش مکمل یکدیگر هستند؟

فوتبال تهاجمی ویلموتس در کنار آموزه های تدافعی کی روش به ملی پوشان ایران می تواند حلقه مفقوده تیم ملی در تبدیل شدن به تیمی تمام عیار باشد.

البته آنالیزهایی که از اقدامات ویلموتس صورت گرفته تنها و تنها حاصل یک بازی است و باید مدت زمان بیشتری را به این مربی داد تا تیمی مطابق سلیقه خودش بسازد.

نکته بارزی که در ویلموتس وجود دارد، آرامش و دوری او از هیجان در بازی نخست بود و حتی بعد از گل زیبای طارمی یا گل صیادمنش جوان هم خوشحالی نکرد و صرفاً با دستیارانش به صحبت پرداخت.