عرب: یک میلیون یورو از قرارداد برانکو باقی مانده

مدیرعامل پرسپولیس می گوید تیمش فصل گذشته کار سختی را برای قهرمان شدن داشته است.

  1. یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ ساعت ۱۱:۱۰ (۱ سال،۳ ماه قبل)
جشن قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ایرج عرب مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در نشست خبری ای که با اهالی رسانه برگزار کرده بود، حاضر شد و در ابتدا گفت: کار رسانه اهمیت زیادی در فوتبال دارد و شما خبرنگاران یک فصل پیش ما بودید و سختی های زیادی را تحمل کردید. شما در گرما و سرما پیش ما بودید و تعامل خوبی با هم داشتیم.

او افزود: از شما خبرنگاران تشکر ویژه ای بابت این موضوع دارم و امیدوارم این تعامل ها ادامه پیدا کند و مشکلات برطرف شود. فصل سختی را پیشت سر گذاشتیم. نیم فصل دوم به دلیل حواشی پیش آمده و هم چنین قرار داشتن در کورس قهرمانی، فصل سختی برای ما رقم خورد. در فصل پیش هم باید فوتبال بازی می کردیم و هم حواشی را جمع می کردیم. سختی ها مضاعف شده بود اما با تلاش کادر فنی، بازیکنان و با سرمربی گری برانکو که یک مربی حرفه ای است و هم چنین با حمایت هواداران، در نهایت پرسپولیس قهرمان لیگ شد.

مدیرعامل پرسپولیس در ادامه صحبت هایش درباره مسائل مالی این باشگاه صحبت کرد و گفت: درباره مسائل مالی باید نکاتی را بگویم. در خصوص مسائل مربوط به درآمدزایی و مسائل اقتصادی باشگاه در دو سه فصل اخیر پرسپولیس از نظم بهتری برخوردار شده است. قراردادهایی که بسته شده، قراردادهای بهتری بوده است و تحقق بهتری داشته اما ایراداتی هم وجود داشته است. اسپانسر فعلی ما ایرانسل است و بر اساس مستنداتی که در اختیار بنده است، عملکرد خوبی داشته و به تعهداتش عمل کرده است. بحث دیگر مجری اسپانسری است که در چند ماه اخیر عملکرد مناسبی نداشته است و در پرداختی ها کوتاهی کرده است. حدود یک هفته ای به او فرصت می دهیم و سپس از طریق قانونی این مسائل را پیگیری می کنیم.

او ادامه داد: گاهی تداخلی به وجود می آید که اسپانسر و مجری اسپانسری یکی در نظر گرفته می شوند. اسپانسر ما شرکت ایرانسل و یک سامانه است که شایعاتی علیه این شرکت پخش شد و باعث شد تا نمودار در آمدی این شرکت و باشگاه سیر نزولی پیدا کند و این جالب نیست و امیدواریم هواداران به این موضوع دقت کنند زیرا ایرانسل به تعهداتش عمل کرده است. ما شرکتی دولتی هستیم و باتوجه به مسائل قانونی به صورت مستقیم نمی توانیم با اسپانسر ارتباط داشته باشیم و همین باعث شده تا مجری ای که کارهای را برای ایرانسل انجام می دهد و برند باشگاه هم دست او است، کارهای ما را انجام دهد. در تلاش هستیم تا هر چه زودتر مشکلات برطرف شود و جلسات زیادی در این رابطه برگزار کردیم.

عرب افزود: اعداد و ارقام درآمدها با هزینه ها هم خوانی ندارد. مدیران عامل پرسپولیس همیشه وارث بدهی ها بوده اند و طلبکاران به صورت غیرمترقبه به باشگاه مراجعه می کنند و یک سری بدهی های نهفته ناگهان آشکار می شود. در یک ماه اخیر باید بدهی ۶۰ هزار دلاری ای که در سال ۹۱ با دلار هزار تومانی می شد پرداخت شود را با دلار ۱۴ هزار تومانی پرداخت کنیم. مدیران هیچ گاه باشگاه را در حالت صفر تحویل نگرفته اند و همیشه بدهی هایی بوده که برنامه ریزی ها را به هم زده است.

وی اضافه کرد: موضوع دیگر هزینه های ریالی و تورم آن است. هزینه های هتل، پرواز و هزینه های جاری ۲ یا ۳ برابر شده است اما درآمد ثابتی داشته ایم که این مربوط به نوسانات ارزی می شود. اگر قرارداد بازیکنان و کادر فنی خارجی را بدون آپشن ها حساب کنیم، باید ۶۰ میلیارد به آن ها پرداخت کنیم. در آمدی که از اسپانسر و مجری اسپانسری به حساب باشگاه قرار است واریز شود، حدود ۶۱ میلیارد است. هزینه های جاری باشگاه، بدهی ها و مالیات ها می ماند و به آپشن هایی که در قراردادها است، اضافه می شوند که در نهایت مجموع هزینه های باشگاه در یک فصل به ۱۱۰ میلیارد می رسد.

مدیرعامل پرسپولیس ادامه داد: بایستی برای فصل آتی یک فکری برای این موضوع بشود. جلسات مختلفی را برگزار کردیم. در آمد یک باشگاه حرفه ای از تبلیغات محیطی و پخش تلویزیونی است. از پخش تلویزیونی به طور کامل محرومیم و از تبلیغات محیطی هم بهره زیادی نداریم. مجموع بلیت فروشی با مجموع قرارداد ایرانسل، همراه اول و بانکی که با آن قرارداد داریم، می شود ۶۱ میلیارد تومان که آن هم بستگی به استقبال هواداران دارد. مثلاً برای دیدار با الاهلی عربستان، اگر این بازی در تهران برگزار می شد با ۱۰۰ میلیون هزینه های آن انجام می شد و با برگزاری آن در کشور ثالث هزینه به ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. پارسال برای پرواز چارتر به ازبکستان ۴۰۰ میلیون هزینه کردیم و امسال ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون هزینه کردیم. این تورم های ریالی برنامه ها را به هم می زند. در مورد بدهی ها هم باید بگویم که تمام آن پرداخت نشده است و فقط با طلبکاران توافق شده است و پول آن ها باید به صورت قسطی پرداخت شود که این باعث می شود هزینه های باشگاه افزایش پیدا کند. چیزی که باید به برانکو در نیم فصل اول پرداخت می شد و پرداخت شد مربوط به بدهی های او بود و آپشن ها و قرارداد او قرار بود در نیم فصل دوم پرداخت شود. ۵۰۰ هزار دلار به برانکو پرداخت شد اما برای پرداخت آن به مشکل خوردیم و در حال تدبیری برای رفع این موضوع هستیم.

او درباره پاداش آسیایی باشگاه پرسپولیس هم گفت: پاداش آسیایی ۲ میلیون دلار بود. ۱۰۰ هزار دلار آن را AFC به عنوان خیریه برداشت و ۱۸۰ هزار دلار برای برگزاری مسابقه برداشته شد. هم چنین حدود ۷۵ هزار دلار تخلف تماشاگران بود. باقی آن به ریال به حساب باشگاه پرداخت شد. واریز به خزانه باشگاه انجام شده است. این عدد به ریال به صورت ۱۸ میلیارد به حساب باشگاه واریز شده است که ۸ میلیارد آن به عنوان مصوبه هیأت مدیره قبلی باشگاه به بازیکنان و مربیان توزیع شد. حدود ۷ میلیارد تومان به عنوان قسط به بازیکنان داده شد و یک میلیارد مالیات معوقه کادر فنی و بازیکنان سال ها قبلی بود زیرا اگر پرداخت نمی شد اجازه خروج از کشور را پیدا نمی کردیم. ۱.۵ میلیارد آن هم به عنوان بدهی ها پرداخت شد و سند تمام این هزینه ها وجود دارد زیرا باشگاه تحت کنترل واحدهای نظارتی است. حدود ۱۷۵ هزار یورو بابت مطالبات منشأ دادیم زیرا اگر پرداخت نمی شد برای ادامه فصل با مشکل جدی برخورد می کردیم آن هم در دوره ای که باشگاه به شدت مشکل مالی داشت. این مجموع پاداش آسیایی و هزینه های آن است.

عرب در پاسخ به سوال خبرنگار درباره وضعیت برانکو و مطالبات این مربی تصریح کرد: به طور کلی برای درآمدزایی باشگاه حدود ۵۰ جلسه داشتیم. بالای ۱۰ جلسه هیأت مدیره هم داشتیم تا بتوانیم مسائل مالی را به گونه ای تنظیم کنیم که برای سال بعد مشکل نداشته باشیم زیرا مسائل ارزی تورم های زیادی دارد و باید بتوانیم هزینه ها را تأمین کنیم زیرا درآمدها ثابت است. مثلاً قراردادی که با برانکو بسته شده، ۲۴ میلیارد تومان است و بخشی از آن داده شده و اکنون به این رقم رسیده است. در آن زمان باید ۸ میلیارد پرداخت می کردیم اما اکنون این قرارداد ۳ برابر شده است. اولویت اول و آخر ما برانکو است و جلساتی هم قرار است برگزار شود که نمونه آن جلسه امروز با ایرانسل است و قرار است با رویکردی جدی برابر مجری قرار بگیریم. تمام قرارداد برانکو با آپشن های مختلف ۱.۵ میلیون است اما پولی که به او پرداخت شده است برای بدهی های فصل قبل او بوده و تنها این ۵۰۰ هزارتا بخشی از طلب این فصل برانکو بوده است.

وی ادامه داد: من نمی دانم مذاکرات مربی های دیگر از کجا می آید. وقتی خبر مذاکره یکی از اعضای هیأت مدیره با یک مربی دیگر آمد، این خبر دیده شد اما وقتی وکیل باشگاه و وکیل آن مربی این خبر را تکذیب کردند، این تکذیبیه ها خیلی دیده نشد. اساس این خبر اشتباه بود. این ظلم به افراد است و باید حق الناس را رعایت کنیم و پخش این اخبار به آبروی آدم ها ضربه می زند. بخاطر نوسانات ارزی هنوز نتوانسته ایم ۱ میلیون یورو باقی مانده از قرارداد این فصل برانکو را پرداخت کنیم. پول او به ریال ۳ برابر شده است و این در حالی است که درآمد باشگاه ثابت است. ما دو اسپانسر اصلی داریم که یکی از آن ها به تعهداتش عمل کرده است اما شرکت مجری با ما اختلاف حساب دارد و سه قسط اخیر را با تأخیر پرداخت کرده اند. یعنی ۲ قسط را پرداخت نکرده اند و قسط سوم هم دیر پرداخت شده است.

ادامه دارد…