تاج: با این شرایط ادامه لیگ به مصلحت نیست

دولت دست از سر فوتبال بردارد

رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفت: بنا بود بازی فینال جام حذفی با یک سوم ظرفیت خالی ورزشگاه انجام شود.

  1. یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ ساعت ۱۱:۳۴ (۱ سال،۳ ماه قبل)
مهدی تاج
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال صبح یک شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به سوالات آنان پاسخ داد. پیش از آغاز نشست خبری، ویدئویی از امکانات ورزشی و فوتبالی موجود در کمپ تیم های ملی به عنوان حاصل دوره مدیریتی مهدی تاج در فدراسیون فوتبال نمایش داده شد.

او در ابتدای این نشست درباره مساله اهواز و اتفاقی که در فینال جام حذفی رخ داد، گفت: ضمن اظهار تأسف و عذرخواهی باید بگویم که این اتفاقات نباید در حوزه فوتبال رخ دهد. همه باید تلاش کنیم. از همه هواداران عذرخواهی می کنیم. تلاش می کنیم اتفاقات کم تر شود. سعی می کنم یک مقدار واقعیت هایی را که رخ داد و ممکن است در آینده رخ دهد، امروز بیان کنم.

رئیس فدراسیون فوتبال با بیان این که برخی از اظهارنظرها شخصی است، افزود: درشورای تأمین و اداره کل انتظامی کشور جلسه ای بود. همه دستگاه های مربوطه نظرات خود را بیان کردند. ۲۰ هزار و ۵۰۰ عدد بلیت فروخته شده که گنجایش سکوهای ورزشگاه ۳۰ هزار و ۵۰۰ نفر بود. نزدیک به یک سوم ورزشگاه خالی بوده و دو سوم از آن فروخته شد. بنا بود بازی با یک سوم ظرفیت خالی ورزشگاه انجام شود.

تاج گفت: از این تعداد، یک هزار و ۵۰۰ عدد به سیل زدگان و ۲۰۰ عدد به پرسپولیس و ۲۰۰ عدد به داماش اهدا شد. ورزشگاه ۲۸ هزار صندلی و ۱۳۰۰ صندلی VIP داشت و بنا بود ۱۰ هزار صندلی خالی باشد. دوستان می گفتند تخمین دچار اشکال بود. تخمین در حوزه فوتبالی عملیاتی نیست. تخمین وقتی درست است که ما بلیت فروشی الکترونیکی و دوربین داشته باشیم و تمامی مسائل ورزشگاه را کنترل کنیم. نیروی محترم انتظامی که حرف درستی هم می زند و دیروز هم عنوان کردند، گفتند امکان این که در هر بخشی به خصوص در بازی های پر جمعیت با دست افراد را بگردیم و دولا و راست بشوند، عملی نیست و ضریب اشتباهات زیاد است. وی ادامه داد: باز هم اعلام کردند اگر پشت در هر ورزشگاهی جمعیتی قرار گیرد، آن ها را بدون بلیت راه می دهند و امکان بازگرداندن آن ها وجود ندارد!!

رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: نیروی انتظامی حرف درستی می زند. مردمی که در اطراف ورزشگاه حضور دارد، اغتشاش گر نیستند که گاز اشک آور بزنند؛ بلکه بعد از مدتی در را باز می کنند و آن ها را به ورزشگاه راه می دهند. دیروز بحث بود که با این شرایط باید تلاش کنیم اما من گفتم امکان پذیر نیست و من نمی توانم اطمینان بدهم که آخرین بار است و حتماً به دفعات تکرار خواهد شد. ما خیلی تلاش کردیم. خودم یک روزی در سازمان لیگ می خواستم جایزه بدهم، ۲۰ نفر روی سکو می رفتند و استیج می شکست. الان خیلی بهتر شده اما امنیت ورزشگاه ها در اختیار فدراسیون فوتبال نیست. جای تأسف دارد. ایراد سازمان لیگ و دوستان این بود که واجا (وزارت اطلاعات) و ناجا و برخی از دستگاه های امنیتی اصرار داشتند در ورزشگاه غدیر بازی برگزار شود اما اصرار فتاحی و دوستان این بود که در ورزشگاه شهدای خوزستان برگزار شود. البته دیروز یکی از مسؤولان خوزستانی گفت چه خوب که در غدیر برگزار نشد چون اصلاً اطراف این ورزشگاه خالی است.

وی اظهار کرد: به نظرم مسؤولان اجرایی باید تدابیر واجا و نیروی انتظامی را اجرا کنند. آن چه که مسلم است این است که هیچ گونه امنیتی در ورزشگاه ها به عهده فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیست. آن ها نمی توانند مسؤولیت امنیت را قبول کنند. تا زمانی که بلیت فروشی به صورت استاندارد و الکترونیکی فروخته نشود، فدراسیون فوتبال مسؤولیتی ندارد. این مدل در دنیا جواب داده است. وقتی جوانان و تماشاگران بدانند کسی بدون بلیت الکترونیک نمی تواند وارد ورزشگاه شود، به ورزشگاه نمی آیند و نیروی انتظامی هم نباید به کسانی که بلیت ندارند، اجازه ورود دهد. با این شرایط ادامه لیگ نوزدهم به مصلحت نیست. باید بلیت فروشی به این شکل باشد. تاج افزود: وظیفه ما ساخت ورزشگاه نیست. ما باید مکان هایی برای تیم های ملی بسازیم. هم چنان هم بابت همین فضاها بدهکار هستیم. قانون می گوید باشگاه باید ورزشگاه را ایجاد کند. باشگاه هم درآمد کافی ندارد. نداشتن درآمد هم به خاطر حقوق فوتبال است. در رأس آن هم پرداخت نشدن حق پخش تلویزیونی است. وقتی پرداخت نشود، امکان ساخت ورزشگاه ندارد. به نظرم دولت باید دست از سر فوتبال بردارد و پخش فوتبال را فدراسیون فوتبال و باشگاه ها انجام دهند. او تاکید کرد: اگر دولت دخالت می کند، باید پول آن را هم پرداخت کند. امکان تجهیز و ساخت ورزشگاه از سوی فدراسیون فوتبال امکان پذیر نیست. رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به اظهارات نمایندگان مجلس گفت: بعضی از نمایندگان مجلس اظهارات درستی داشتند و فوتبال را می شناسند. دوست عزیز از مجلس درباره سرمربی تیم ملی نظری دارد. به من گفت اگر خارجی باشد، به مصلحت نیست. من یک ساعت و نیم توضیحات خودم را دادم. ایشان مسؤول مهمی است. برای او گفتم آوردن سرمربی خارجی برای امنیت ورزشگاه، مسائل اقتصادی و نهادهای اجتماعی مناسب است و می توان یک سرمربی بسیار عالی وارد کشور کرد. البته ایشان راضی نشد اما به نظرم ما و مردم احترام گذاشت ولی مصاحبه ای نکرد. شخص هایی مانند قاضی زاده هاشمی را هم داریم. ایشان برای هر اتفاق فوتبالی واکنش نشان می دهد. او ادامه داد: بالاخره درباره ورزشگاه غدیر یا شهدای فولاد اهواز اگر دادکان صحبت کند، رئیس فدراسیون فوتبال بوده و فوتبال را می شناسد و حق دارد صحبت کند و ما هم توضیح دهیم. این ها هم سالی دو بار حرف می زنند. قاضی زاده هاشمی هفته ای پنج بار صحبت می کند. به اندازه همه ادوار مجلس صحبت کرده است. در این صورت او باید درباره ترکیب تیم ملی هم صحبت کند. نماینده مجلس صحبت می کند و ما هم جواب می دهیم. در کجای دنیا بدون اطلاع از حداقل ها، درباره فوتبال حرف می زنند. باید حداقل بداند سازمان لیگ مسؤول برگزاری فوتبال است و امنیت بر عهده این سازمان نیست. تاج خاطرنشان کرد: عده ای تحقیق کنند و بدانند آیا ما بیش از حد بلیت فروختیم؟ همه ارکان تأیید کردند که ما ۲۰ هزار و ۵۰۰ عدد فروختیم اما در ورزشگاه ۳۷ هزار نفر حضور داشتند.

ادامه دارد...