گره هایی که دوست داریم با دندان باز کنیم!

فوتبال ایران در فصلی که اخیرا تمام شد حاشیه های فراوانی داشت. درحالی که بخشی از این حاشیه ها مربوط به اعتراض باشگاه ها به شرایط داوری بود اما سهم دیگر نیز به رفتار تماشاگران برخی تیم ها و ایجاد آشوب توسط آنها مربوط بود که این اتفاقات باعث خدشه دار شدن چهره فوتبال کشور شد. با گذشت چند هفته از نیم فصل دوم مسابقات لیگ چند تیم شانس بالایی برای قهرمانی در لیگ هجدهم داشتند؛ فشردگی بالای جدول، رقابت برای صدرنشینی و مهم تر از آن اثبات موثر بودن هزینه های بالا توسط برخی باشگاه ها باعث شد تا شرایط در برخی مسابقات از حالت رقابت خارج شده و به جنگی تمام عیار تبدیل شود.

  1. یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ ساعت ۱۶:۱۱ (۱ سال،۳ ماه قبل)
فینال جام حذفی؛ دیدار تیم‌های پرسپولیس و داماش گیلان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

روزنامه دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: در این میان سرمربیان تیم ها نیز که از سوی مدیران باشگاه ها تحت فشار بودند مجبور بودند نتایج مناسب به دست بیاورند تا مبادا جایگاه خود را از دست بدهند. چند بازی در طول فصل از جمله بازی های تراکتورسازی با پرسپولیس در تبریز، پرسپولیس با سپاهان در تهران، سپاهان با پرسپولیس در اصفهان و به خصوص فینال جام حذفی بین پرسپولیس با داماش گیلانیان اوج جنجال ها بود. در این بین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با هواداران و باشگاه های خاطی با نرمش رفتار کرد تا در ادامه این حواشی غیرقابل کنترل شوند. اما به جز عدم کنترل هیجان تماشاگران، سوءمدیریت در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیز بسیار پررنگ و مشهود بود که نمونه بارز این اتفاق درفینال جام حذفی دیده شد. سازمان لیگ ابتدا به دلیل گرما این بازی را از خرمشهر به اهواز منتقل کرد (!) و در ادامه مدیریت نامناسب در برگزاری این بازی موجب شد همه ظرفیت استادیوم در تسخیر هواداران پرسپولیس باشد؛ آنچه باعث شد تیم داماش به دلیل نبودن سکو برای هوادارانش حاضر به انجام بازی نشود، هر چند سرانجام این بازی با تأخیری ۲ ساعته در نیمه شب برگزار شد. این موضوع بازتاب بسیار منفی برای فوتبال ایران در رسانه های خارجی داشت و حتی برخی آن را به «سیرک» تشبیه کردند. همان شب اعلام شد مسؤول برگزاری مسابقات لیگ از سمت خود برکنار شده است اما این نوشدارویی بعد از مرگ سهراب بود.

حالا و چند روز پس از این اتفاق ها وزارت ورزش و مسؤولان ورزشی استان خوزستان واکنش های بعضاً عجیبی نسبت به این ماجرا داشتند. محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش که بلافاصله برای بررسی دلایل این سوءمدیریت به اهواز سفر کرده بود حالا اعلام کرده نتیجه اتفاقات جام حذفی به زودی اعلام می شود. اما موضع گیری مسؤولان ورزش استان خوزستان بسیار جالب است. افشین حیدری، مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان پای رئیس جمهور را نیز به این ماجرا باز کرده و مدعی شده گزارشی از حواشی این بازی به دفتر رئیس جمهوری ارسال شده است! البته در ادامه کاظم طالقانی، رئیس هیأت فوتبال خوزستان از این گزارش ابراز بی اطلاعی کرده اما آنچه مسلم است اینکه عدم مدیریت صحیح باعث بروز این اتفاقات شده است شاید اگر به موقع با برخی حاشیه سازی ها برخورد قاطع می شد یا اگر مسؤولی که کار خود را درست انجام نمی داد زودتر کنار می رفت کار به باز کردن گره فوتبال با دندان نمی رسید!