ایران - کره جنوبی؛ دوستانه ولی به قصد تلافی

تیم ملی ایران امروز در دیداری دوستانه در کره جنوبی به مصاف رقیب سنتی خود می رود.

  1. سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ ساعت ۰۲:۳۱ (۱ سال،۴ ماه قبل)
تیم ملی فوتبال ایران
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

تیم ملی ایران و کره جنوبی امروز (سه شنبه) از ساعت ۱۵:۳۰ در دیداری دوستانه در ورزشگاه جام جهانی سئول به میدان می روند. بازی دو تیم جزو مصاف های تاریخی و حیثیتی فوتبال آسیاست در رویدادهای رسمی و دوستانه اهمیت فراوانی برای هواداران دو تیم دارد.

طی سال های گذشته و در دوره مربیگری کارلوس کی روش رو نیمکت تیم ملی ایران، کره جنوبی مقابل یوزه ای ایرانی توفیقی نداشتند و به طور مرتب با یک گل مقابل ایران شکست خوردند.

* ویلموتس و بنتو

سرمربیان پرتغالی و بلژیکی دو تیم برای نخستین بار روی نیمکت کره جنوبی و ایران برابر همدیگر قرار می گیرند. هرچند بنتو از حدود هفت، هشت ماه قبل روی نیمکت کره جنوبی حضور دارد و سابقه شرکت در جام ملت های آسیا را در کارنامه دارد اما ویلموتس تنها ۱۴ روز در کنار تیم ملی بوده و در بازی تدارکاتی مقابل سوریه هدایت ایران را برعهده داشته است.

با این حال، بنتو به هواداران تیم ملی کره وعده شکست دادن ایران و از بین بردن طلسم ناکامی های این تیم را داده است اما در سوی دیگر میدان ویلموتس تمام تلاش خود را خواهد کرد که رکورد تیم ملی در بازی های رودررو در نخستین روزهای حضورش در تیم ملی از بین نرود. هر چند او در همان بازی نخست مقابل سوریه نشان داد که راه بازی هجومی را می داند و به شناخت خوبی از ترکیب تیم ملی دست یافته است.

*پنج بازی و چهار برد متوالی برای ایران

کره جنوبی بعد از پیروزی برابر ایران در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا در سال ۲۰۱۱، هرگز به پیروزی دست نیافته است. تنها تساوی کره جنوبی هم در شرایط به دست آمد که ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کرده بود و علاقه ای به پیروزی در آن دیدار نداشت و کره جنوبی هم نتوانست دروازه ایران را باز کند. هر چند در همان بازی هم ایران از دقیقه ۵۲ با اخراج سعید عزت اللهی ۱۰ نفره شد و میلی به انجام بازی هجومی نداشت.

* بازی های کم گل و رکورد ۱۰۰ درصد گل نخوردن برای ایران

هر چند بازی های دو تیم کمتر با تساوی به پایان رسیده و معمولاً یک طرف برنده بازی بوده است اما تقابل های ایران و کره جنوبی معمولاً کم گل است و بیش از یک گل نداشته است.

از طرفی تیم ملی ایران در ۵ بازی اخیر با کره جنوبی هیچ گلی دریافت نکرده و پنج کلین شیت برای دروازه بان های مختلف تیم ملی به ثبت رسیده است.

* آمار مثبت ایران و کره جنوبی

کره ای ها در ۱۰ بازی اخیر، هشت پیروزی و یک تساوی و یک باخت را کسب کردند و در شرایط بسیار خوبی قرار دارند. تیم ملی ایران نیز در ۱۰ بازی اخیر خود، هفت پیروزی، دو تساوی و یک باخت را متحمل شده ولی این آمار و ارقام مربوط به دوره کارلوس کی روش است و تنها پیروزی پرگل به نام ویلموتس ثبت شده است.

* توهین کره ای ها به ایران و انگیزه بالای یوزها

قبل از این دیدار، فدراسیون فوتبال کره جنوبی کلیپی را منتشر کرد که در آن بازیکنان ایران را به انجام فوتبال کثیف و فریب داور متهم کرده اند. در این فیلم بازیکنان کره جنوبی به انجام فوتبالی خوب و برتر از حریف نشان داده شده اند. این فیلم مدعی شده که سون هیونگ مین می تواند به تنهایی یک تنه کار حریف را تمام کند. نکته جالب در این ویدئو اینکه بعضی از صحنه های مربوط به ایران، در اصل، بازیکنان غیر ایرانی هستند که معلوم نیست چطور در این کلیپ قرار گرفته اند.

این ویدئو که با انتقادات بسیار زیادی در کره جنوبی همراه شده، یک بار دیگر عزم و اراده بازیکنان و هواداران تیم ملی را برای دادن درس عبرت به کره ای ها جزم کرده است و تیم ملی به دنبال پیروزی و شکست دادن حریف خود در این بازی دوستانه است.

* دوستانه ولی مملو از انگیزه

با توجه به اتفاقات و شرایط بازی های ایران و کره جنوبی، نباید این بازی را همانند سایر بازی های دوستانه قلمداد کرد و انتظار یک بازی پرسرعت و فنی می رود.