حسرت «نیم قرنی» می شود؟

سرنوشت تیم فوتبال المپیک ایران برای طلسم شکنی ۴۳ ساله خود دورنمایی بسیار مبهم و ناامیدکننده دارد.

  1. سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ ساعت ۱۳:۰۱ (۱ سال،۳ ماه قبل)
image.png
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

پس از این که این تیم با هدایت کرانچار به سختی توانست مرحله اول را پشت سر گذاشته و به دور نهایی گزینشی ورود به مسابقات المپیک توکیو برسد فدراسیون فوتبال به بهانه ضعف فنی این مربی و صد البته هزینه بالای ارزی که داشت، او را برکنار کرد.

تا مدت ها صحبت بر سر انتخاب یک مربی مناسب داخلی برای این تیم ادامه داشت تا سرانجام فدراسیون فوتبال به صورت رسمی فرهاد مجیدی را برای هدایت این تیم و رساندنش به مسابقات المپیک انتخاب کرد. این انتخاب بعد از آن صورت گرفت که مجیدی در معادلات مدیران استقلال برای هدایت این تیم در فصل آینده جایی پیدا نکرد و از این پیشنهاد استقبال کرد. پیش تر حمید استیلی که مدیر تیم المپیک است وقتی از ورود برخی گزینه ها مثل گل محمدی، قلعه نویی و حتی تارتار به نیمکت این تیم ناامید شده بود به مجیدی این پیشنهاد را ارائه داده بود.

همان زمان بسیاری از کارشناسان و رسانه ها نسبت به این انتخاب واکنش منفی نشان داده و هشدار دادند وی فاقد تجربه لازم برای این پست مهم است. فدراسیون فوتبال و رئیس آن البته به این واکنش ها اهمیتی نداده و سرانجام تصمیم خود را نهایی کردند. اما همین انتخاب کافی بود تا وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک با آن مخالفت کرده و انتقادات جدی به فدراسیون فوتبال وارد کنند تا به نظر برسد مجدداً اختلافی میان فدراسیون فوتبال با وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک پیش آمده است. کمیته ملی المپیک در واکنش به این موضوع صراحتاً اعلام کرد انتخاب مجیدی به عنوان سرمربی تیم امید را به رسمیت نمی شناسد!

البته کمیته فنی فدراسیون فوتبال هم تاکید کرده که نام مجیدی فقط به عنوان یکی از گزینه ها مطرح بوده و اطلاعی از انتخاب او ندارند. جالب این که مهدی تاج روز یکشنبه و در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرده بود بهتر است غیر فوتبالی ها به مسائل فوتبال ورود نکنند و این که عملکرد آنها از برخی نهادهای دولتی خیلی بهتر بوده است. حالا بسیاری معتقدند که این صحبت ها در مورد وزارت ورزش و همچنین کمیته ملی المپیک بوده و همین انتقادات کمیته المپیک را به واکنش متقابل واداشته است.

اگر به صورت منطقی و فنی این انتخاب بررسی شود مشخص می شود که نگرانی های این دو نهاد ورزشی بی دلیل نیست؛ چرا که مجیدی تجربه کاری چندانی ندارد و فدراسیون می توانست برای این تیم که خیلی ها انتظار حضور آن در مسابقات المپیک را دارند، مربی مناسب تری انتخاب کند تا حسرت فوتبال دوستان نزدیک تر به نیم قرن (!) نشود. حمید استیلی مدیر تیم امید اما اطمینان می دهد ارکان تصمیم گیرنده فدراسیون در جریان این انتخاب بوده اند: «کمیته فنی از همه چیز خبر داشت. ما جلسه ای در این خصوص برگزار و پس از جمع بندی نهایی فرهاد مجیدی را به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب کردیم. همچنین پس از جمع بندی نهایی به فدراسیون فوتبال هم اطلاع دادیم و مهدی تاج در جریان کل اتفاقات قرار داشت. در نهایت دیروز صبح همه چیز نهایی شد و مجیدی را به عنوان سرمربی معرفی کردیم.»