فرهاد مجیدی؛ گزارش یک سرمایه سوزی

«فرهاد مجیدی بین هواداران استقلال پایگاه اجتماعی بسیار خوبی دارد. او برای مربیگری هم به اندازه کافی صبر کرد و دوره های خوبی دید اما فقط همین ها کافی نیست. در حقیقت مجیدی باید خونسردتر باشد و سنجیده تر عمل کند. فرهاد در رد یا قبول پیشنهادها هم باید خویشتندارتر باشد. شاید به مصلحت نبود که مجیدی با جایگزینی شفر در مقطع انتهایی فصل موافقت کند. همچنین پذیرفتن هدایت تیم بحران زده امید هم تصمیم عجیبی بود که حتی طیفی از پرحرارت ترین هواداران مجیدی را هم شوکه کرد.»

  1. چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸ ساعت ۱۱:۳۲ (۱ سال،۳ ماه قبل)
لوگوی روزنامه دنیای اقتصاد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

«قصه این روزهای فرهاد مجیدی واقعاً عجیب و غریب است. پیشکسوت بسیار محبوب استقلالی ها تصمیم گرفت بعد از آویختن کفش هایش، کار مربیگری را با وسواس و بعد از طی کردن مراحل آموزشی لازم آغاز کند. او به این منظور دوره های مفصل مربیگری را پشت سر گذاشت و بارها و بارها هم مدعی شد سر فرصت و با حضور کنار یک مربی بزرگ خارجی حرفه جدیدش را آغاز خواهد کرد. با وجود این، حتی بردباری مجیدی هم به کارش نیامد؛ به طوری که او این روزها دچار مخمصه عجیبی شده است؛ رانده از استقلال و مانده از تیم امید.

مجیدی تعلیق شد

صبح دوشنبه بود که بعد از گمانه زنی‎ های زیاد، خبر رسید فرهاد مجیدی به طور رسمی سرمربی تیم امید شده است. بلافاصله بعد از این خبر موج انتقادها شروع شد؛ انتقاداتی که حتی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هم به آن اعتقاد داشتند. در عین حال مجیدی شامگاه دوشنبه در مصاحبه تند و مفصلی که انجام داد، رسماً حضور در تیم امید را پذیرفت و نشان داد کار را جدی گرفته است. ۲۴ ساعت بعد از انتصاب اما، صبح دیروز خبرگزاری ها از تعلیق حکم مجیدی خبر دادند و نوشتند مساله سرمربیگری فرهاد فعلاً باید مورد بررسی های مجدد قرار بگیرد. این در حالی است که پست سرمربیگری تیم امید در یک ماه گذشته به خیلی از مربیان پیشنهاد شد اما آنها به خاطر شرایط بد این تیم حاضر به همکاری نشدند. مربیان پرشمار داخلی که به پیشنهاد جانشینی کرانچار پاسخ منفی دادند، شاید تصور می کردند این تیم شرایط لازم برای موفقیت را ندارد و نمی خواستند با قبول نیمکت آن، شریک یک شکست قابل پیش بینی شوند. فرهاد مجیدی اما برای سرمربیگری اشتها داشت و با همه این کم وکاستی ها پذیرفت کارش را در تیم امید شروع کند. او صابون انتقادات را هم به تن خودش زد اما فعلاً زور منتقدان به مجیدی چربیده و حکم این مربی تعلیق شده است.

پل های بازگشت به استقلال خراب شد

پس از قبول پست سرمربیگری تیم امید، پروژه ادامه حضور فرهاد مجیدی در استقلال منتفی شد. او که در پنج بازی پایانی فصل به عنوان سرمربی موقت این تیم عمل کرد، خیلی دوست داشت لیگ نوزدهم را نیز در همین سمت آغاز کند اما مدیران باشگاه استقلال برنامه دیگری داشتند و برای جذب سرمربی خارجی مصمم بودند. در نهایت تیم مدیریتی استقلال با محوریت علی خطیر، با استراماچونی به توافق رسید تا این مربی روی نیمکت آبی ها بنشیند. مجیدی بعد از پذیرفتن سرمربیگری تیم امید، اسرار دلش را بیرون ریخت و حسابی به خطیر و برنامه های مدیران استقلال تشر زد. فرهاد گفته بود معاون باشگاه صرفاً با کمتر از یک سال سابقه حضور در فوتبال در حال تیم بستن است و یک مربی خارجی آورده که رقم واقعی قرارداد او را هم به مردم اعلام نکرده اند. او همچنین مدیران باشگاه را به هم پیمانی با یک بازیکن قدیمی و سرشناس (احتمالاً مهدی رحمتی) متهم کرده و گفته آنها وقتی فهمیدند این بازیکن جایی در برنامه های وی ندارد تصمیم گرفتند راه دیگری بروند. مصاحبه فرهاد مجیدی علیه استقلال بسیار تند است و پل های بازگشت او به این تیم را هم خراب کرده است. شاید او تصور نمی کرد تنها ساعاتی بعد از بیان این مطالب از سرمربیگری تیم امید تعلیق شود، وگرنه احتمالاً کمی مدارا می کرد و بیان ناگفته هایش را به بعد وامی گذاشت. اوایل مذاکره با استراماچونی، مجیدی تلویحاً قبول کرده بود با او به عنوان دستیار کار کند اما حالا این مصاحبه همه چیز را تغییر داده است.

خونسرد باش

فرهاد مجیدی بین هواداران استقلال پایگاه اجتماعی بسیار خوبی دارد. او برای مربیگری هم به اندازه کافی صبر کرد و دوره های خوبی دید اما فقط همین ها کافی نیست. در حقیقت مجیدی باید خونسردتر باشد و سنجیده تر عمل کند. بسیاری از مصاحبه های او - از جمله اظهاراتش علیه عباس عراقچی که بعداً از آن ابراز پشیمانی کرد - مخرب است. به علاوه فرهاد در رد یا قبول پیشنهادها هم باید خویشتندارتر باشد. شاید به مصلحت نبود که مجیدی با جایگزینی شفر در مقطع انتهایی فصل موافقت کند. همچنین پذیرفتن هدایت تیم بحران زده امید هم تصمیم عجیبی بود که حتی طیفی از پرحرارت ترین هواداران مجیدی را هم شوکه کرد. فرض کنید حکم او تعلیق نمی شد (یا نشود) و بعد مجیدی با تیم امید شکست می خورد (یا بخورد)؛ در این صورت آیا می شد آینده ای برای او در حرفه مربیگری متصور بود؟»