صبر کنیم تا تغییر سبک را ببینیم

«این تیم ملی جای دفاع کردن دارد و شکی نیست در آینده بازی های بهتری را هم شاهد خواهیم بود. خدا را چه دیدید، شاید ویلموتس همان کسی باشد که می تواند رویاهایمان را محقق کند. پس صبر می کنیم و تغییرات را به نظاره می نشینیم.»

  1. چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸ ساعت ۱۴:۰۷ (۱ سال،۳ ماه قبل)
لوگوی روزنامه شهروند
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مجید جلالی در یادداشتی در روزنامه شهروند نوشت: «دو بازی؛ یک برد پرگل مقابل سوریه و یک تساوی ارزشمند با کره جنوبی. این عملکرد برای شروع یک مربی در کلاس مارک ویلموتس قابل قبول است. شروعی که شاید خیلی ها به دلیل جدایی مربی قبلی دوستش نداشتند و البته بسیاری که موفقیت ایران برایشان اهمیت دارد، از آن خرسند شده اند. هر چه هست، آن چه در تیم ملی با هدایت ویلموتس می بینیم، دورنمایی مثبت به ما می دهد. هرچند که از حالا بسیار زود است درباره عملکرد این مربی نظر کارشناسی بدهیم و او برای اثبات توانایی های فنی اش نیاز به سه، چهار بازی دیگر دارد اما به اعتقاد شخصی من، بازی با سوریه و کره جنوبی نویدبخش روزهای خوبی برای تیم ملی است.

از این ساده نگذریم که ویلموتس پیش از این، هیچ شناختی از نفرات تیم ملی نداشت و تازه در این دو مسابقه بازیکنانش را شناخته است. از این رو، او باید درباره موجودی ای که دارد به جمع بندی برسد و بعد آن را در کنار دیدگاه های فنی اش قرار دهد تا بتواند سبک بازی تیم ملی را تغییر دهد. به عبارت بهتر، اکنون تیم ملی در دوره انتقال به سر می برد و در همین دوره کوتاه هم نکاتی که ما می بینیم، ارزشمند است. در چنین شرایطی می شنوم که برخی در فضای مجازی از هجومی شدن سبک بازی تیم ملی حرف می زنند و این نوع فوتبال را ستایش می کنند. اگر چه ویلموتس در گذشته نشان داده به فوتبال هجومی علاقه مند است و سبکی که تیم ملی در سال های قبل ارائه می کرد، مورد پسندش نیست اما طبیعی است که او هرگز نتوانسته در این بازی مطالبی که در ذهنش وجود دارد را به بازیکنان تفهیم کند. شاید فقط از نظر روانی به بازیکنان دیکته کرده باشد که در لاک دفاعی فرو نروند یا این که پاس هایشان رو به جلو باشد اما نمی شود از یک تغییر سبک بزرگ در این دو بازی صحبت کرد؛ اگر چه او در مسابقه با کره جنوبی سعی کرد نشانه هایی از سلایق و علایق خود را بروز دهد. مثال بارزش هم این بود که بازیکنان تیم ملی وقتی صاحب توپ می شدند با اشتیاق بیشتری بازی می کردند و این نشان از آزادی عملی است که ویلموتس به آنها داده و دیگر مجبور نیستند در هر شرایطی دفاع کردن را اولویت خود بدانند. با همه موضوعات مطرح شده، این تیم ملی جای دفاع کردن دارد و شکی نیست در آینده بازی های بهتری را هم شاهد خواهیم بود. خدا را چه دیدید، شاید ویلموتس همان کسی باشد که می تواند رویاهایمان را محقق کند. پس صبر می کنیم و تغییرات را به نظاره می نشینیم.»