آیا ستاره شدن با مدارس فوتبال ممکن است؟

هر ساله با آغاز فصل تابستان و پایان مدارس دغدغه ی خانواده ها نام نویسی فرزندانشان در کلاس های اوقات فراغت می باشد که یکی از این کلاس ها مدارس فوتبال است.

  1. شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ ساعت ۰۷:۴۵ (۱ سال،۳ ماه قبل)
فوتبال
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مدارس فوتبال توانسته به خوبی جایگاه خود را در میان خانواده ها یافته و کودکان و نونهالان زیادی برای فراگیری آخرین متدهای روز فوتبال در این مدارس نام نویسی می کنند که استان فوتبال خیز بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست و فوتبال آموزان زیادی در این مدارس و تحت نظر مربیان به تمرین و آموزش می پردازند.

با یک نگاه اجمالی به این موضوع باید بررسی کرد که آیا این مدارس از استانداردهای لازم از قبیل زمین چمن مناسب، مربیان کارآمد و دیگر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برخوردار هستند یا خیر؟ و یا اینکه کیفیت آموزش ها به شکل مورد انتظار بوده و می تواند فوتبال آموزان را به سمت ستاره شدن ببرد.

افزایش مراکز آموزشی فوتبال در بوشهر

برای دانستن این چرایی و چگونگی ها در حاشیه مراسم افتتاح یکی از مدارس فوتبال استان بوشهر در ترم تابستان به سراغ متولیان این امر رفتیم تا نظراتشان را در خصوص معیارهای این مدارس مطابق با قوانین روز فیفا و همچنین رعایت استانداردهای لازم جویا شویم.

ابتدا به سراغ مدیر کمیته استعدادیابی هیئت فوتبال استان رفتیم و نظراتش را در این خصوص جویا شدیم، معماری معتقد است فوتبال پایه یکی از ارکان اصلی رشد و توسعه این رشته ورزشی است.

"حمید معماری"، عنوان کرد: در سال های اخیر هیئت فوتبال در راستای رشد و توسعه این رشته پرطرفدار با صدور مجوزهایی برای مدارس فوتبال توانسته است تعداد این مراکز آموزشی را از ۱۵ به ۷۲ مدرسه افزایش دهیم که در سراسر استان و شهرستان ها دارای مدارس فوتبال هستیم که این مراکز آموزش را از پایه شروع کرده و نقش بسیار مؤثر و ارزشمندی در رشد و توسعه فوتبال دارند.

 آیا ستاره شدن با مدارس فوتبال ممکن است؟

هر مدرسه فوتبال دارای یک مدیر فنی

مدیر کمیته استعدادیابی هیئت فوتبال استان بوشهر در خصوص رعایت استانداردهای لازم از سوی این مدارس و کیفیت مربیان اظهار کرد: در بحث آموزش مربیان، با برگزاری کلاس های مربیگری که از سوی کمیته آموزش صورت گرفته مربیان ارتقا پیدا کرده و کلاس مربیگری B آسیا را گذرانده اند؛ گرچه هنوز به استانداردهای مورد انتظار نرسیدیم ولیکن توانسته ایم در حد توان در این راه گام برداریم و مربیان و مدیران فنی برای مدارس فوتبال معرفی کنیم.

معماری تاکید کرد: در حال حاضر هر مدرسه فوتبال دارای یک مدیر فنی است که دارای بالاترین مدرک مربیگری است و می تواند در توسعه و برنامه ریزی آموزشی دخالت مؤثر داشته باشد، با این وجود در راستای توسعه دانش فنی همچنان تلاش های لازم را انجام خواهیم داد.

در بخش زمین چمن دچار کمبود هستیم

این پیشکسوت فوتبال در خصوص مشکلات سخت افزاری این مدارس گفت: در بخش زمین چمن دچار کمبود هستیم گرچه اداره ورزش و جوانان ساختارسازی های خوبی انجام داده، اما با توجه به علاقمندی و اقبال مردم به این مدارس در سطح استان بوشهر نیاز به زمین های باکیفیت و استانداردی داریم تا جوانان و نوجوانانمان بتوانند اوقات فراغت خود را به سر ببرند.

مدیر کمیته استعدادیابی هیئت فوتبال استان خاطرنشان کرد: قطعاً برای تحقق این امر بایست تعامل خوبی میان اداره ورزش و هیئت فوتبال برقرار باشد که خوشبختانه با حضور آقای بهروزیان فر سرانه فضای ورزشی توسعه خوبی داشته و در اقصی نقاط استان و حتی روستاهای ما نیز زمین چمن احداث شده است.

حمید معماری افزود: با این وجود در مرکز استان کمبود زمین چمن بیشتر به چشم می خورد، و حتی شهرستان های ما از نظر امکانات سخت افزاری جلوتر از مرکز استان هستند.

به لحاظ سخت افزاری هنوز به استانداردهای لازم نرسیده ایم

پس از شنیدن صحبت های حمید معماری به سراغ کسی رفتیم که خود متولی امر فوتبال در استان بوشهر است و کاملاً بر این امر واقف است. رئیس هیئت فوتبال بوشهر در خصوص نقش مدارس فوتبال در پیشرفت فوتبال پایه اظهار کرد: مدارس فوتبال به لحاظ فلسفه علمی پایه گذار و اساس رشد و توسعه این رشته در هر کشور و استان می باشند و امروز هم استان بوشهر با توجه به استانداردهای مدنظر فیفا (FIFA)، ای اف سی (AFC) و همچنین سیاست گذاری های فدراسیون فوتبال، از جمله استان هایی بوده که در سال های اخیر رشد کمی و کیفی بالایی داشته است که به عنوان ماحصل آن می توان به حضور چندین نونهال جوان، نوجوان و امید از استان بوشهر در سطح تیم های ملی بانوان و آقایان کشورمان اشاره کرد.

محمد نجفی با اشاره به استانداردسازی و رعایت این معیارها در مدارس فوتبال گفت: متأسفانه به لحاظ سخت افزاری در سطح استان هنوز به استانداردهای لازم نرسیده ایم، گرچه نباید از فعالیت های اداره ورزش و جوانان غافل شد که در این چند سال فعالیت های خوبی در راستای فراهم سازی زیرساخت های فوتبال بوشهر داشته اند. با این حال به لحاظ جریانات علمی و فنی مربیان، طی سالهای گذشته توانسته ایم کلاس های متعددی را در حوزه ورزش تعریف و برگزار کرده و به دستاوردهای خیلی خوبی نیز دست پیدا کنیم.

مربیان هدفشان را در مدارس فوتبال پی ریزی کنند

وی تصریح کرد: امروز به لحاظ جایگاه مربیان در موقعیت خوبی هستیم و همچنان نیز برای برخورداری مربیان از علم و فنون و متدهای روز فوتبال تلاش می کنیم و قطعاً تسلط بیشتر مربیان استان ما به حوزه فوتبال می تواند در پیشرفت فوتبال آموزان هم استانی تأثیر بالایی داشته باشد. پیشنهاد می کنم مربیان انتظار نداشته باشند که حتماً در تیم های بزرگسالان حضور داشته باشند و اگر می خواهند پایه گذار سازندگی، آبادانی و عمران در فوتبال باشند می بایست هدفشان را در مدارس فوتبال پی ریزی نمایند.

رئیس هیئت فوتبال استان بوشهر در خصوص نظارت و بازرسی ها بر این مدارس فوتبال نیز اظهار کرد: هئیت فوتبال با توجه به سازوکارهایی که سعی کرده به طور سالانه در جهت آسیب شناسی کاری خودش تدوین کند با برخورداری از یک تیم پنج نفره در حوزه فنی تحت عنوان تیم بازرسی کمیته فنی و جوانان کلیه فعالیت های مدارس فوتبال از جمله مجوزها، مسائل فنی، اخلاقی و حتی مسائل بهداشتی و ابزاری را رصد می کند. امیدواریم که با طی همین مسیر بتوانیم هر روز شاهد ایجاد شرایط بهتری برای رسیدن فرزندان استانمان به آرمان هایشان باشیم.

مدارس فوتبال راهی برای ورود به مستطیل سبز

پس از شنیدن صحبت های دو مسئول فوتبالی به سراغ یکی از مربیان فوتبال در این مدارس رفتیم. "میثم وفایی" با اشاره به نقش مدارس فوتبال در رشد فنی فوتبال آموزان بیان کرد: بحث فلسفه مدرسه فوتبال و آموزش به این ختم خواهد شد که باید پس از سن سیزده سالگی وارد تیم نونهالان و نوجوانان شوند و مسلماً آن افرادی موفق خواهند شد که آموزش خوبی دیده باشند و پشتوانه سازی لازم صورت گرفته باشد که از ۹ سال تا به سنین بالاتر و رده بزرگسالان و به اصطلاح زمین بزرگ خواهند رسید.

وی ادامه داد: اساس کار در مدارس فوتبال ارائه آموزش کافی و درست بازیکن خصوصاً در حوزه تکنیکی است، که رعایت این موارد در این مدارس باعث می شود که مربیان در رده سنی بالاتر فشار کمتری پیش رو داشته باشند به شرط آنکه تاکتیک های لازم را در این مدارس به خوبی آموزش دیده باشند.

وفایی که مستقیماً در دل این مدارس با فوتبال آموزان به تمرین و آموزش می پردازد در خصوص لزوم تجهیز مربیان به علم روز گفت: بحثی که ما همواره بر روی آن تأکید داریم آگاهی و دانش مربیان است که از این جهت نیاز به کار بیشتری است و در رده فوتبال پایه خصوصاً در مدارس فوتبال یکسری آیتم ها باید اجرا شود و بالعکس!

 آیا ستاره شدن با مدارس فوتبال ممکن است؟

مربیان مطالعه بیشتری در بحث رشد تاکتیکی فوتبال آموزان داشته باشند

این مربی فوتبال عنوان کرد: مربیان بایست مطالعه بیشتری در بحث رشد تاکتیکی فوتبال آموزان داشته باشند و کلاس های پایه بیشتری را شرکت کنند چون واقعاً کار با مدارس فوتبال خیلی سخت تر از کار با رده های جوانان و نوجوانان و… می باشد. به عنوان نمونه برخی مربیان در مدارس فوتبال تمرین بدنسازی با فوتبال آموزان انجام می دهند که این یک اشتباه بزرگ است و امیدوارم با مطالعه بیشتر تمرینات غیر ضروری حذف شود.

وی تصریح کرد: طبق کتاب گرس روتس فیفا کلیه فعالیت های بازیکنان از جمله گرم کردن و سرد کردن و حتی حرکات تکنیکی می بایست با توپ انجام شود.

وفایی در پایان به خانواده ها توصیه کرد که صبر و حوصله بیشتری در قبال رشد فوتبالی فرزندان به خرج دهند، چرا که رسیدن بچه ها به آمادگی لازم زمان بر است و باید صبر داشته باشند تا به نتیجه دلخواه دست یابند.

مهد تولّد فوتبالیست ها

در این بخش به سراغ "فاضل قنبرپور" کارشناس رشته ورزشی فوتبال رفتیم که شنیدن نظرات وی نیز خالی از لطف نیست.

این کارشناس ورزشی اظهار کرد: وقتی در مورد مدارس فوتبال صحبت می شود در واقع سخن پیرامون بخش مهمی از جامعه است که می توان به عنوان یک آکادمی یا مهد تولد فوتبالیست ها از آن نام برد. هنگامی که به این مقوله در بوشهر به شکل حرفه ای نگاه کنیم می بینیم که در سال های اخیر شهر ما بیشترین خروجی برای تیم های ملی را از این مدارس داشته است.

قنبرپور بیان کرد: ژن فوتبالی که در بین بوشهری ها وجود دارد باعث شده که خانواده ها تمایل و علاقه زیادی برای حضور فرزندان خود در این رشته نشان دهند. ما امروزه می بینیم که برای مراسم افتتاح یک مدرسه فوتبال بیش از هزار نفر حضور پیدا می کنند که شاید این میزان جمعیت در برخی مواقع در دیدار تیم های فوتبال استان و در استادیوم ها نیز حضور نیابند. این نشان دهنده علاقه بوشهری ها به فوتبال و ژن خوب آنها است که باید از این ژن خوب برای داشتن ملی پوش های بیشتر استفاده کنیم.

نظم، آموزش و مربیان با اخلاق در مدارس فوتبال به خوبی اجرا شود

وی تاکید کرد: یک نگاه خیلی مهم در مدارس فوتبال وجود دارد و آن هم نظم، آموزش و مربیان با اخلاق است که می بایست در این مدارس به خوبی اجرا شو.

فاضل قنبرپور در پاسخ به اینکه آیا اکنون این استانداردها رعایت می شود، بیان کرد: به جرأت می توانم بگویم که در بوشهر بیش از هفتاد درصد استانداردها در آموزش به فوتبال آموزان رعایت می شود و این یک نکته مهم است که بتوانیم از این اتفاق بزرگ به نفع فوتبال بوشهر استفاده کنیم؛ زیرا فوتبال یک صنعت است و همین صنعت باعث می شود یک شهر دور افتاده مثل باکو میزبان فینال یک مسابقه مهم شود، پس ما نیز باید از این پتانسیل بالا به خوبی استفاده کنیم.

انجام تمرین در چمن مصنوعی باعث نگرانی است

این کارشناس فوتبال در خصوص نظارت بر این مدارس توسط دستگاه های ذیربط گفت: قطعاً نظارت های خوبی صورت می گیرد و هر ساله از سوی حراست اداره ورزش و جوانان، تأییدیه های لازم با مهر هیأت فوتبال اخذ می شود. حتی این نظارت ها بر روی مربیان و مدارک ایشان نیز اعمال می شود که این یک نکته خیلی مثبت است.

وی در پایان گفت: کمبود زمین چمن در بوشهر نکته نگران کننده ای است که کار را سخت کرده و چیزی که باعث نگرانی بیشتر می شود انجام تمرین در چمن مصنوعی است که میزان آسیب دیدگی در این زمین ها بیشتر است. در مقابل آموزش ها در چمن طبیعی بهتر و امکان آسیب کمتر است که امیدوارم معضل کمبود چمن طبیعی با مساعدت مسئولین امر برطرف شود.

فوتبال فقط بازی کردن نیست

در ادامه به سراغ والدین این فوتبال آموزان نیز رفتیم که آنها نیز حمایت را مهمترین دغدغه فرزندانشان می دانند و معتقدند که استعدادهای فوتبال با حمایت و انگیزه بخشی می توانند رشد کرده و بدرخشند.

پدر یکی از این فوتبال آموزان به گفت: نیمی از کار مربوط به نقش مدارس فوتبال و نیم دیگر به خانواده ها ارتباط دارد، زیرا فوتبال فقط بازی کردن نیست و حمایت از بازیکن جزو جدایی ناپذیر آن است که این امر مهم می بایست بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به نقش حمایتی خانواده ها عنوان کرد: در مجموع نقش خانواده ها در رشد فوتبالی فرزندانشان بسیار مؤثر است و اگر این حمایت ها از سوی خانواده، مسئولین و مدارس فوتبال صورت نگیرد؛ یقیناً بچه ها پس از مدتی فوتبال را رها خواهند کرد.

 آیا ستاره شدن با مدارس فوتبال ممکن است؟

فرزندان ما در مدارس فوتبال مانند یک درخت در حال رشد هستند

یکی دیگر از والدین فوتبال آموزان، رشد استعدادهای فوتبالی را اینگونه توصیف می کند: در حقیقت فرزندان ما در مدارس فوتبال مانند یک درخت در حال رشد هستند که می بایست رسیدگی های لازم درباره آنها انجام شود تا ثمر داده و در جامعه ورزشی مؤثر واقع شوند.

وی تاکید کرد: حتی مسئولین نیز می بایست حمایت های لازم در بخش هایی چون امکانات سخت افزاری و بها دادن به فوتبال آموزان این مدارس انجام دهند تا در نهایت شاهد رشد و شکوفایی این رشته ورزشی در استان و کشور باشیم.

گفتنی است مدارس فوتبال با هدف آموزش فوتبال به کودکان و نوجوانان تأسیس می شوند تا ضمن پر کردن اوقات فراغت با آموزش پایه ای و علمی فوتبال به توسعه و گسترش ورزش فوتبال در کشور کمک کنند و رویکرد این مدارس شناسایی هدفمند و کشف استعدادهای برتر در سنین پایین برای حضور در رده های سنی بالاتر و تیم های باشگاهی و ملی و پرورش نسل آینده فوتبال از دیگر اهداف این مدارس است.

گزارش از: محمدرضا زائری ، خبرنگار، منطقه بوشهر