دکور جدید لیگ برتر فوتبال

دنیزلی و استراماچونی مهمانان تازه فوتبال باشگاهی ایران هستند.

  1. شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ ساعت ۱۱:۰۱ (۱ سال،۳ ماه قبل)
دنیزلی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

«به نظر می رسد موفقیت سال های گذشته کارلوس کی روش و برانکو ایوانکوویچ در فوتبال ایران باعث شده همچنان شاهد علاقه مندی مدیران فوتبال کشور به استفاده حداکثری از مربیان خارجی باشیم. در تیم ملی، بعد از جدایی جنجالی کی روش نوبت به جذب مارک ویلموتس بلژیکی رسید و حالا این رویه در برخی تیم های مهم باشگاهی نیز ادامه دارد. پرسپولیسی ها با چنگ و دندان در تلاش هستند تا برانکو را روی نیمکت تیم شان نگه دارند، استقلالی ها و تراکتوری ها هم با وجود موفقیت آمیز نبودن همکاری با وینفرید شفر، جان توشاک و جورج لیکنز تصمیم گرفتند با مربیان خارجی جدیدی همکاری کنند. به این ترتیب روز پنج شنبه ابتدا اعلام شد آندره آ استراماچونی ایتالیایی پس از کش و قوس های فراوان رسماً به عنوان سرمربی استقلال در فصل آینده انتخاب شده و پس از آن هم خبر رسید مصطفی دنیزلی، سرمربی نامدار ترکیه ای پس از عقد قراردادی غیر منتظره با تراکتورسازی، در لیگ نوزدهم هدایت سرخپوشان تبریزی را بر عهده خواهد داشت.

استرا؛ جذاب و پرماجرا

کارنامه آندر ه آ استراماچونی ایتالیایی در این چند هفته به دفعات مورد بررسی قرار گرفته و دیگر نیازی به تکرار نیست که او سابقه سرمربیگری در جوانان رم و اینتر و پس از آن هدایت تیم بزرگسالان اینتر را در کارنامه اش دارد که این درخشان ترین فراز از کارنامه اوست؛ هر چند مدت زیادی طول نکشید. پس از آن استراماچونی از سه تیم اودینزه، پاناتینایکوس و اسپارتاپراگ اخراج شد. او از ۶ مارس ۲۰۱۸ (۱۵ اسفند ۹۶) بیکار بود تا نهایتاً به عنوان سرمربی استقلال انتخاب شد. استرا خوش تیپ و جذاب است و با آیتم طلایی «سرمربی سابق اینتر» روی نیمکت تیم ایرانی می نشیند اما به هر حال سال های پایانی کارنامه او هرگز موفقیت آمیز نبوده و این مساله تا حدودی هواداران را نگران کرده است. در مورد مرد ایتالیایی اما همه چیز به همین مقدار خلاصه نمی شود؛ چه این که حاشیه های مربوط به رقم قرارداد او در چند روز گذشته حسابی بحث برانگیز شده است.

در حالی که مدیران استقلال اصرار دارند کل دستمزد استراماچونی و دستیارانش ۷۰۰ هزار یورو است، برخی منابع رسانه ای در ایتالیا از قرارداد سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار یورویی استراماچونی سخن می گویند که رقم خیره کننده ای است. به هر حال چنان که می بینید اختلاف بین این دو عدد اصلاً کم نیست و طبق معمول احتمالاً فقط گذر زمان ثابت خواهد کرد کدام روایت درست تر بوده است. آن چه به حواشی دامن زده اما اظهار نظر صریح فرهاد مجیدی است که چند روز پیش در مصاحبه ای گفته بود مدیران استقلال در مورد قیمت استراماچونی حقیقت را به مردم نمی گویند. بنابراین به نظر می رسد رقم ۷۰۰ هزار یورو که هیأت مدیره باشگاه از آن به عنوان سقف قرارداد کادر فنی یاد می کنند چندان مبنای منطقی و واقعی ندارد. فراموش نکنیم استقلال هنوز با مساله تسویه قرارداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری وینفرید شفر برای فصل بعد دست به گریبان است. طبق قوانین جدید فیفا حتی اگر حضور شفر در بن یاس امارات قطعی هم بشود، باز استقلالی ها باید نیمی از مبلغ قرارداد او یعنی ۶۰۰ هزار دلار به مربی آلمانی بپردازند. حالا سوال این است که اگر رقم قرارداد استراماچونی به ادعای رسانه های ایتالیایی نزدیک باشد، آیا استقلال فصل آینده با کمبود منابع ارزی مواجه نخواهد شد؟

دنیزلی؛ دوست داشتنی اما مسن

در مورد حضور مصطفی دنیزلی روی نیمکت تراکتورسازی اولین نکته ای که جلب توجه می کند سن و سال بالای اوست. افندی در حال حاضر حدود ۷۰ سال دارد و از این نظر در شرایطی شبیه جان توشاک است؛ سرمربی اسبق رئال مادرید که ابتدای فصل گذشته هدایت تراکتور را به دست گرفت اما بی انگیزگی مفرط او باعث شد پس از مدت کوتاهی برکنار شود. پس از آن ماجرا انتظار می رفت زنوزی سراغ گزینه های جوان تری برود اما او ابتدا یک مذاکره ناموفق با برانکو داشت، پس از آن در جذب تونی اولیویرای ۷۲ ساله ناکام ماند و عاقبت دنیزلی ۷۰ ساله را به تبریز کشاند؛ مردی که قرارداد یک ساله قابل تمدید با تراکتور بسته و دوشنبه وارد ایران خواهد شد.

دنیزلی پیش از این یک دوره سرمربی پاس و دو دوره سرمربی پرسپولیس بوده و از محبوبیت زیادی بین هواداران فوتبال برخوردار است اما در عین حال این نگرانی وجود دارد که سن بالای او، عطش پایین و کم حوصلگی این مربی کار دستش بدهد. آقا مصطفی پارسال سرمربی قاسم پاشا بود که با این تیم در سوپرلیگ ترکیه چهاردهم شد. او در آخرین حضورش در فوتبال ایران، در پایان لیگ یازدهم در حالی پرسپولیس را ترک کرد که هنوز یک فصل دیگر با این تیم قرارداد داشت اما حتی حوصله نکرد در بازی آخر فصل برابر فولاد روی نیمکت سرخ ها بنشیند!»