بررسی زاویه ای پنهان در آشوب های فوتبال

آیا یگان ویژه مقصر است؟

یک ضلع مجموعه برگزار کننده مسابقات فوتبال، یگانویژه نیروی انتظامی است. در بررسی حواشی و حوادثی که در ورزشگاه ها رخ می دهد معمولا نقش این نیرو نادیده گرفته می شود؛ نیرویی که با وجود مسئولیت بسیار در برقراری نظم، بعضا اشتباهات احتمالی اش نادیده گرفته می شود.

  1. سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸ ساعت ۰۲:۳۸ (۱ سال،۳ ماه قبل)
پرسپولیس و سپاهان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

با مرور حواشی فوتبال ایران در چند وقت اخیر در بازی هایی مثل بازی برگشت پرسپولیس - سپاهان در لیگ و نیمه نهایی جام حذفی بین همین دو تیم و همچنین فینال جام حذفی بین پرسپولیس و داماش متوجه قصور بسیاری از افراد و ارگان ها می شویم. سازمان لیگ که هنوز نتوانسته بلیت فروشی الکترونیکی و اصولی را اجرا کند تا فدراسیون فوتبال و کمیته های قضایی اش که مشخص نیست مبنای تصمیمات شان چیست که همه تیم ها به آن معترض اند و حتی نقش خود هواداران که نباید نادیده گرفت؛ هوادارانی که هر چند در شرایط بسیار سختی به ورزشگاه ها می روند و از حداقل امکانات روز دنیا در ورزشگاه ها بی نصیب اند اما در مواقعی اسیر جوسازی های کانال های هواداری می شوند.

اما در این سال ها کمتر کسی به صورت مستقیم، پیکان انتقادات را به سمت یگان ویژه که وظیفه تأمین نظم و امنیت ورزشگاه ها را بر عهده دارد، گرفته است. در سخت و حساس بودن کار یگان ویژه آن هم در ورزشگاه هایی که کمترین امکانات نظارتی از قبیل دوربین وجود ندارد، شکی نیست ولی نمی توان در نقد اشکالات مجموعه برگزار کننده مسابقات فوتبال، تمام اجزای آن را بررسی نکرد.

یکی از ایرادها، نبودن یک نیروی ویژه و متخصص است که برای برقراری نظم در ورزشگاه ها آموزش دیده باشد. نیروهای انتظامی که در ورزشگاه حضور دارند بنا بر اقتضا بیشتر برای آشوب های خیابانی و درگیری هایی از این دست آموزش دیده اند و شاید انعطاف پذیری کمتری برای روبه رو شدن با هوادارانی دارند که صرفاً برای تماشای فوتبال و تخلیه هیجان به ورزشگاه می روند. البته در همه جای دنیا هوادارانی هستند که به آشوب گری معروف اند اما باشگاه ها با همکاری پلیس آن ها را شناسایی و برای مدت طولانی از حضور در ورزشگاه ها محروم می کنند.

مثلاً در بازی فینال جام حذفی بین پرسپولیس و داماش از گزارش های خبرنگاران و نقل قول های مسئولان به نظر می رسد یگان ویژه و سازمان لیگ انتظار حضور این تعداد تماشاگر را نداشتند و نیروی کمتری نسبت به جمعیت برای برقراری نظم در ورزشگاه حضور داشت.

این عدم پیش بینی جمعیت از صحبت های محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش هم مشخص است. او در همان شب مسابقه گفت: مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ به همراه نیرو انتظامی باید این مسائل را پیش بینی می کردند تا چنین مشکلاتی پیش نیاید.

همچنین با صحبت های استاندار خوزستان مشخص شد که تعداد نیروهای انتظامی در ورزشگاه نسبت به جمعیت به حد کافی نبود. غلامرضا شریعتی درباره کمبود نیروهای یگان ویژه برای این بازی گفته بود: دستورات لازم از ابتدا داده شده بود. نیروی انتظامی ابتدا بیرون ورزشگاه را سامان دهی می کردند و در ادامه به داخل ورزشگاه آمدند.

در همه جای دنیا در مسابقات مهم و بازی های مثل فینال تدابیر امنیتی بیشتر می شود و نیروهای بیشتری در ورزشگاه حضور پیدا می کنند. در کشورهای دیگر با وجود اینکه ازدحام جمعیت وجود دارد اما نسبت نیروهای برقراری نظم به تماشاگران، کم نیست.

بررسی زاویه ای پنهان در آشوب های فوتبال /  آیا یگان ویژه مقصر است؟

بررسی زاویه ای پنهان در آشوب های فوتبال /  آیا یگان ویژه مقصر است؟

از صحبت های شریعتی می توان این طور برداشت کرد که در شب مسابقه نیروی کافی در ورزشگاه حضور نداشته که آن ها مجبور شدند در ابتدا نظم را بیرون از ورزشگاه برقرار کنند و سپس به داخل بروند. موضوعی که در هیچ کجای دنیا و حتی در ایران هم کمتر شاهد آن بوده ایم.

به عنوان مثال یکی از حاشیه های فینال جام حذفی فوتبال، ازدحام تماشاگران و ورود بی قانون تعداد زیادی هوادار به ورزشگاه بود.

در تأیید کم بودن نیروهای یگان ویژه در آن بازی می توانیم دوباره به صحبت های استاندار خوزستان رجوع کنیم که همان شب گفت: ما از قبل دستور داده بودیم که نیروها در این بازی حضور داشته باشند. حتی دستور دادیم که نیروهای بیشتری هم به ورزشگاه بیایند که الحمدلله وضعیت بهتر شد.

با توجه به این صحبت ها و همچنین حرف های حیدری، مدیر کل ورزش و جوانان خوزستان که از نیروی انتظامی و همچنین سپاه برای همکاری بسیار خوب برای برگزاری فینال جام حذفی قدردانی کرده بود مشخص می شود که با یک سهل انگاری چگونه برگزاری یک مسابقه فوتبال طی چند ساعت به مسأله ای تبدیل می شود که حتی به کمک سپاه که وظایف مهم تری در حوزه امنیت دارد، نیاز پیدا می شود.

دلیل اصلی ایجاد حواشی در فینال جام حذفی این بود که آن بخشی از ورزشگاه که برای هواداران اندک داماش در نظر گرفته شده بود به دلیل ازدحام جمعیت در اختیار هواداران پرسپولیس قرار گرفت.

سعید فتاحی، مسئول برگزاری وقت مسابقات سازمان لیگ همان شب گفت: داماشی ها ۵۰ درصد ظرفیت خودشان را نخواستند و تنها ظرفیت معقولی که می دانستند به ورزشگاه می آیند را از ما طلب کردند اما این جایگاه ها توسط پرسپولیسی ها پر شد. از در و دیوار هوادار به ورزشگاه آمد. در این بازی حق با تماشاگران داماش بود.

با این وجود همین جمعیت اندک هم جایی برای نشستن پیدا نکردند. اما سوال اینجاست چرا این اتفاق افتاد سکوهای اندک هواداران داماش چرا خالی نماند؟

حیدر بهاروند، رئیس سازمان لیگ که در ورزشگاه حضور داشت بعد از مسابقه گفت: شما بهتر از من می دانید مقصر کیست. ان شاءالله گزارش بازی بررسی می شود. نمی گویم که سازمان لیگ بی تقصیر بوده اما شاید یک درصد بین صددرصد مقصران اتفاقات امشب بودیم.

بهاروند افزود: در مورد مقصر شما باید نظر بدهید. این را بدانید که مسؤول برقراری امنیت من نیستم. بازی برای چه عقب افتاد؟ به خاطر این بود که تماشاگران تیم داماش خواهان سهمیه ۲۰ درصد یا ۳۰ درصد خودشان بودند. البته این بازی چون فینال بود باید قانون ۵۰ - ۵۰ اجرا می شد. ما به آن ها جایگاه مورد نظر را دادیم اما من مسئول این نیستم که کنترل کنم چه کسی در چه جایگاهی بنشیند.

همچنین فتاحی هم اینگونه توضیح داده بود: ما به داماشی ها ظرفیت دادیم اما نیروی انتظامی نتوانست جلوی ورود تماشاگران پرسپولیس به جایگاه داماشی ها را بگیرد. امنیت مسابقه بر عهده یگان ویژه است و در این راه باید تعامل ایجاد شود که این موضوع هم زمان بر است.

موضوعی که مشخص است ناهماهنگی میان مسئولان سازمان لیگ و یگان ویژه برای تخمین تعداد هواداران است. مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال چند روز قبل درباره همین موضوع توضیح داد: تخمین در حوزه فوتبالی عملیاتی نیست. تخمین وقتی درست است که ما بلیت فروشی الکترونیکی و دوربین داشته باشیم و تمامی مسائل ورزشگاه را کنترل کنیم. نیروی محترم انتظامی که حرف درستی هم می زند و دیروز هم عنوان کردند، گفتند امکان اینکه در هر بخشی به خصوص در بازی های پر جمعیت با دست افراد را بگردیم و دولا و راست بشوند، عملی نیست و ضریب اشتباهات زیاد است.

وی ادامه داد: باز هم اعلام کردند اگر پشت در هر ورزشگاهی جمعیتی قرار گیرد، آن ها را بدون بلیت راه می دهند و امکان بازگرداندن آن ها وجود ندارد.

صرف نظر از اینکه مقصر اصلی تخمین اشتباه تعداد هواداران چه ارگانی است، این سوال مطرح می شود که در همان موقعیت و حضور بیش از حد پیش بینی شده هواداران پرسپولیس در ورزشگاه یگان ویژه برای کنترل جمعیت چه وظیفه ای داشته است؟

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال درباره همین موضوع می گوید که "از نظر نیروی انتظامی هواداران فوتبال اغتشاش گر نیستند که برای کنترل آن ها گاز اشک آور بزند و اگر جمعیت زیاد شود آن ها را به درون ورزشگاه راه می دهد. "

فتاحی هم فردای مسابقه فینال درباره همین موضوع و برخورد نیروی انتظامی گفته بود: من از نیروی انتظامی تشکر می کنم که یک باتوم به کسی نزد. اگر این اتفاق رخ می داد همه شما می گفتید که چرا مردم را زدند، کجای دنیا مردم را می زنند. در حال حاضر کسی تشکر نمی کند که با وجود این اتفاقات یک نفر کتک نخورده است.

این موضوع حسن نیت نیروی انتظامی را نشان می دهد اما برای مثال در بازی پرسپولیس - سپاهان در هفته های پایانی لیگ برتر حضور هواداران پرسپولیس در طبقه دوم و دقیقاً بالای سر هواداران سپاهان بود که آتش حواشی را شعله ورتر کرد. هرچند که هیچ اتفاقی بین هواداران پرسپولیس در طبقه بالا و هواداران سپاهان رخ نداد و همه درگیری ها میان سکوهای مجاور بود اما سپاهانی ها به وضوح از این اتفاق ترسیدند و شدیداً به نیروی انتظامی اعتراض کردند و حتی چند نفر از آن ها قصد کندن یکی از میله های پایین سکوها را داشتند. همین مسائل باعث شد که نیروی انتظامی برای کنترل اوضاع شدت عمل بیشتری به خرج بدهد و نیروهای برقراری نظم با فشار زیادی هواداران سپاهان را از پایین به سمت بالای سکوها فرستادند. در همین بازی بین هواداران سپاهان و یگان ویژه برخوردهای فیزیکی هم رخ داد.

یکی از اتفاقات تلخی که در بازی نیمه نهایی جام حذفی بین سپاهان و پرسپولیس رخ داد، مجروح شدن چند نفر از هواداران پرسپولیس بود که یکی از آن ها چشم راست خود را از دست داد. هوادار مصدوم در گفت و گویی ماجرای اتفاقات آن بازی را اینگونه شرح داد: در بازی نیمه نهایی به ما توهین کردند، هنگام ورود به ورزشگاه عده ای به ما حمله کردند و مورد ضرب و شتم قرار گرفتیم. همچون شهاب بر سر ما سنگ می بارید. حتی مأموران نیروی انتظامی می ترسیدند که دخالت کنند. سنگی به دستم برخورد کرد که متورم شد، اما آن را آتل کردم و به ورزشگاه رفتم.

او همچنین گفت: مسئول یگان ویژه، استانداری اصفهان و باشگاه فرهنگی ورزشی سپاهان اصفهان که ۵۰ سال است لقب طوفان زرد آسیا را یدک می کشد هیچ کاری برای تماشاگران پرسپولیس انجام ندادند. در تهران خیلی از اتفاقات را بی خبر بودم اما این موضوع را مطلع هستم که تماشاگران سپاهان را تا ۱۲ شب در ورزشگاه آزادی نگه داشتند تا تماشاگران پرسپولیس کامل تخلیه شوند و بعد با اسکورت آن ها را به بیرون بردند. در نیمه نهایی هم باید ما را نگه می داشتند تا تماشاگران سپاهان کامل بروند. از ورزشگاه که بیرون آمدم بین عده ای گیر کرده بودم. به خدا قسم با یگان ویژه ۲۰ متر هم فاصله نداشتم اما با اینکه درگیری ها را مشاهده می کردند هیچ کاری نمی کردند. خون سرم بر روی پژو ۲۰۶ صندوق دار ریخت که عکس و فیلم های آن موجود است.

یا موضوع دیگری که توجه بسیاری را جلب کرد ماجرای آسیب دیدن خودروی چند نفر از اهالی رسانه بود که حتی یکی از آن ها آتش گرفته بود. مسعود اکبری، عکاس مطبوعات ورزشی، "شرق" درباره اتفاقات رخ داده و حمله تماشاگران سپاهان به خودروهای با پلاک تهران گفت: قبل از شروع مسابقه خدمت فرمانده یگان ویژه، رسیدیم و پیشنهاد دادیم که طبق روال گذشته اجازه داده شود تا خودروهای عکاس ها و خبرنگارها پشت تونل ورزشگاه (پارکینگ داخلی) برده شود تا از دسترسی هواداران به هنگام خروج از ورزشگاه دور باشد. سرهنگ اما اجازه این کار را نداد و ما مجبور شدیم خودروهای خود را در پارکینگ عمومی پارک کنیم. بعد از اتمام مسابقه به پارکینگ رسیدیم که دیدم چه بلایی بر سر ماشین خودم و سایر بچه ها آمده است. تمام شیشه های ماشین من با پرتاب آجر و سنگ شکسته شده بود و یک لپ تاپ هم از من دزدیدند. این پایان کار نبود تا اینکه متوجه شدیم خودروی مهدی زارع، عکاس روزنامه خبرورزشی را آتش زده اند. یکی از نکات زشتی که بیشتر ما را ناراحت کرد این بود که متوجه شدیم هر ماشین پلاک تهران که در پارکینگ پارک شده بود این بلا بر سرش آمده، چراکه ۴، ۵ ماشین که پلاک های سایر شهرها بودند هیچ آسیبی ندیده بودند. بعد از این اتفاق بار دیگر خدمت جناب سرهنگ رسیدیم که اطلاع دهیم چه اتفاقی برای ما رخ داده که ایشان گفتند برای شما دعوت نامه نفرستاده بودیم که به اصفهان بیایید! این نحوه پاسخ گویی یک مقام مسئول برای ما از هزینه زیادی که رخ داده بسیار سنگین تر بود.

اهالی فوتبال همیشه در صحبت هایشان می گویند تا زمانی که یک تیم اشتباه نکند تیم دیگر به گل نمی رسد. در فوتبال، اشتباهات نهایتاً یک تیم را بازنده یا برنده می کند و باعث قهرمانی یا سقوط تیم دیگری می شود ولی در همان نزدیکی، یعنی روی سکوها و قبل تر از آن در جلسات میان برگزارکنندگان مسابقات، هر اشتباه کوچکی شاید به قیمت جان انسان ها تمام شود.

هدف این نوشته نادیدن زحمات نیروی انتظامی در ورزشگاه ها نیست. فقط سعی بر این است که اشکالات برگزاری مسابقات فوتبال در همه بخش ها مشخص شود تا با رفع آن ها هم حواشی به حداقل برسند و هم ارگان های برگزار کننده کار راحت تری داشته باشند. همه واقفیم که برگزاری یک مسابقه فوتبال آن هم در سطوح بالا کار آسانی نیست و هر اشتباهی هرچند کوچک از طرف هر ارگانی در مرکز توجه رسانه ها قرار می گیرد اما چیزی که مسلم است این است که برای بهبود وضعیت و برگزاری مسابقات در بهترین سطح ممکن هر ارگان متوجه مسئولیت های خودش باشد و در صورت اشتباه، آن را بپذیرد و برای جبران آن تلاش کند.

فوتبال یک ورزش بسیار مهم است و تأمین امنیت آن مسئولیت سنگینی است. این ورزش به قدری در مرکز توجهات قرار دارد که نیروی شروری مثل داعش، جام جهانی روسیه را تهدید می کند. در کشورهای دیگر هم موارد زیادی بوده اند که در ورزشگاه ها باعث ایجاد آشوب یا بی نظمی های جزئی شده بودند اما دستورالعمل و راهکارهایی در سطح بین المللی وجود دارد که این حواشی و تهدیدات را به حداقل می رساند تا هم کمترین آسیب به افراد و مسابقات وارد شود و هم این رشته ورزشی تحت تأثیر مسائل امنیتی محدود نشود.

در فینال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و دقیقاً در زمان اهدای جام و خوشحالی بازیکنان یکی جیمی جامپ به درون زمین می رود و خودش را به بازیکنان فرانسه می رساند اما مأموران امنیتی او را دستگیر می کنند. امکان رخ دادن اشتباه در همه جای دنیا و در هر ورزشگاهی وجود دارد اما با توجه به ضعف های ساختاری فوتبال ایران در همه زمینه از جمله مسائلی مربوط به امنیت ورزشگاه ها احتمال رخ دادن حادثه در ورزشگاه های ایران به مراتب بیشتر از کشورهای دیگر است.

بررسی زاویه ای پنهان در آشوب های فوتبال /  آیا یگان ویژه مقصر است؟

بررسی زاویه ای پنهان در آشوب های فوتبال /  آیا یگان ویژه مقصر است؟

یکی از این راه ها بلیت فروشی الکترونیکی است تا همه افراد حاضر در ورزشگاه بر اساس شماره صندلی و شماره کارت ملی خود قابل شناسایی باشند. این موضوع هم تأثیر پیشگیرانه دارد و هم در صورت تخلف و ایجاد آشوب افراد به راحتی قابل شناسایی خواهند بود.

راهکار دیگری که پیش تر به آن اشاره کردیم آموزش یک واحد ویژه مخصوص کنترل و برقراری نظم در ورزشگاه هاست. علی اصغر یوسف نژاد، عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی به تازگی گفته است که "آموزش نیروهای متخصص انتظامی برای تأمین امنیت مسابقات ورزشی می تواند در برگزاری بهتر این مسابقات مؤثر باشد. " او تاکید می کند: اگر بشود که نیروی انتظامی افراد متخصص، آموزش دیده و خاصی را تربیت کند و آموزش دهد که امنیت ورزشگاه ها را تأمین کنند، مؤثر خواهد بود. قطعاً وجود چنین مأمورانی که می توانند به صورت تخصصی به مسائل حاشیه ای رسیدگی کنند به نفع ورزش و همچنین نیروی انتظامی است.