تاج: سرخابی ها پیشنهاد کردند به اسپانسرهای شان واگذار شوند

رییس فدراسیون فوتبال با اشاره به الزام ورزشگاه ها به تجهیز سیستم VAR گفت: این که تعدادی از باشگاه ها اعلام کرده اند هزینه راه اندازی آن را ندارند، درست نیست، سیستم VAR مانند نور یک ضرورت است. نور هم هزینه دارد اما اگر ورزشگاه نور نداشته باشد نمی توان در آن بازی کرد.

  1. پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸ ساعت ۱۸:۲۵ (۱ سال،۳ ماه قبل)
مهدی تاج
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مهدی تاج امروز - پنج شنبه ۳۰ خردادماه - در مجمع عمومی سالانه هیأت فوتبال استان اصفهان در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه آزاد خوراسگان، اظهار کرد: خوشحالم که امروز در بین خانواده فوتبال اصفهان هستم. فوتبال اصفهان یک فوتبال پویا، پربازده و فعال است. پیش از انقلاب در تیم راه آهن بازی می کردم که آقای آقاجان آن جا بودند و اصفهان تیم های زیادی داشت که شانه به شانه بازی می کردند.

محلات، کارخانجات فوتبال سازی اصفهان تعطیل شدند

او افزود: محلات در گذشته کارخانه بازیکن سازی بودند. حقیقت این است که فوتبال اصفهان تنها به سپاهان و ذوب آهن است و هر خبری که از اصفهان می آید مربوط به این دو تیم است و این زیبنده اصفهان نیست. زمین های خاکی و کارخانه بازیکن سازی اصفهان از بین رفته است. در تهران هنوز هم زمین های خاکی فعال است و جنب و جوش دارد. نباید بگذاریم فوتبال استان اصفهان بمیرد و پتانسیل های این استان نزدیک به تهران است، باید بپذیریم که اصفهان تنها با سپاهان و ذوب آهن در فوتبال شناخته شده است که به نظرم این مساله خیلی زیبنده استان نیست.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به این که فدراسیون فوتبال تمایل دارد با آموزش و پرورش در زمینه استعدادیابی فوتبال هماهنگ شود، گفت: دوست داریم این اتفاق اجرایی شود، اما دلایلی وجود دارد که نمی خواهم این موضوعات را واکاوی کنم، در مجموع اینکه با آموزش و پرورش یکی شویم خیلی ایده آل است.

تاج تصریح کرد: استان اصفهان پشتوانه ای برای تیم های ملی است و مدیران خوبی در اصفهان بار آمدند که بعضی از آن ها مدیران تیم های ملی هستند، خیلی از بازیکن های تیم ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی از استان اصفهان هستند. سپاهان و ذوب آهن دو تیم عالی هستند که مایه مباهات در لیگ برتر هستند.

بودجه فوتبال کشور به اندازه پول سه بازیکن قطر است

وی با اشاره به بحث تحریم ها ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، اظهار کرد: ایران امسال و سال های گذشته دچار گرفتاری های تحریمی و ظالمانه شده است و باید با همین پول فوتبال را اداره کنیم. بودجه ای که فوتبال کشور را اداره می کنیم به اندازه پول سه بازیکن قطر است یا کمی کمتر! توانسته ایم با همین بضاعت بیستم دنیا و اول آسیا شویم و هشت سال است که اول آسیا هستیم. رقبای ما مثل عربستان امارت و دیگران با این همه هزینه هایی که می کنند، رتبه شان کمتر از ایران است.

تاج گفت: تیم ملی فوتسال ایران سوم جهان است. در جام جهانی کلمبیا، خیاط برده بودیم تا لباس هایی که پاره می شود را بدوزد و با آن شرایط سوم جهان شدیم. نمی توانیم الان پولی را وارد کشور کنیم. شاید الان ۱۰ میلیون دلار یا بیش تر طلبکار داریم، اما نمی توانیم وارد کنیم. وزارت ورزش محدودیت هایی دارد درمجموع این وضع را در همه استان ها داریم اما باید با همین وضعیت این سیستم را بگردانیم؛ مطمئنیم شرایط این طور نمی ماند و بهتر خواهد شد و تغییر خواهد کرد.

واگذاری باشگاه، واگذاری کارخانه نیست

او در خصوص نشست روز گذشته در فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اصل ۴۴ گفت: این نشست با حضور حمیدرضا فولادگر نماینده مجلس، وزیر ورزش و جوانان و نمایندگانی از باشگاه های پرسپولیس، استقلال، سپاهان، پدیده و … برگزار شد و سازمان خصوصی سازی گزارشی درباره خصوصی سازی باشگاه ها ارائه کرد.

تاج با اشاره به حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی در این نشست، افزود: از نظر ما واگذاری باشگاه ها با تمام واگذاری ها تفاوت دارد و در این جلسه نیز گفتم که واگذاری باشگاه، واگذاری کارخانه نیست و تمام موضوع هم سود و زیان نیست و اهلیت و اداره باشگاه ها به خصوص باشگاه های پرسپولیس و استقلال مهم است.

وی تاکید کرد: محل و تضمین تأمین منابع این باشگاه ها اهمیت دارد، بالاخره هر مدیری بیاید باید منابع را به او بگوییم مگر این که به او اعلام کنیم هیچ منبع درآمدی وجود ندارد یا حداقل درآمد بلیت فروشی، تبلیغات روی پیراهن و دور زمین را دارد. بنابراین این موارد باید خیلی شفاف اعلام شود چون واگذاری استقلال و پرسپولیس بزرگ ترین واگذاری ورزشی و شاید مهم ترین واگذاری کشور در نوع خودش و نه از نظر قیمت است. خوشبختانه فولادگر این موارد را مدنظر قرار داد و قرار شد این موضوع با برنامه ریزی مدونی پیش برود.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: راه حل دیگری نیز مطرح بود که از طرف سازمان خصوصی سازی نبوده و از طرف باشگاه ها بود که طبق مدل ترکیه، باشگاه ها به خود اسپانسر واگذار شود یعنی همان کاری که در ترکیه با شیب ملایم انجام شد، اما به نظر من ساز و کار این امر شاید به نتیجه نرسد و الان کمی سخت است.

همه ورزشگاه ها باید مجهز به VAR شوند

او درباره الزام فدراسیون فوتبال به تجهیز ورزشگاه ها به سیستم VAR و اینکه برخی باشگاه ها اعلام کرده اند هزینه راه اندازی آن را ندارند، تاکید کرد: سیستم VAR مانند نور یک ضرورت است. نور هم هزینه دارد اما اگر ورزشگاه نور نداشته باشد نمی توانید در آن بازی برگزار کنید. البته باید در این مسیر مجوز فیفا را بگیریم و باید مقدمات آن را انجام دهیم تا زمانی که مجوز فیفا اخذ و آموزش های لازم انجام شد، بتوانیم VAR را راه اندازی کنیم و ممکن است چند هفته از لیگ برتر گذشته باشد.

تاج ادامه داد: هزینه راه اندازی این سیستم آن چنان بیش تر از هزینه هایی که باشگاه ها انجام می دهند، نیست و هزینه آن ۶۰ تا ۷۰ هزار یورو است که باشگاه میزبان باید این هزینه را انجام دهد، چون نمی توان یک بازی در لیگ برتر را با سیستم VAR انجام داد و یک بازی را بدون VAR و طبق مجوز فیفا تمام ورزشگاه های لیگ برتر باید این سیستم را داشته باشند، پس باشگاه ها باید به این امر اهتمام بورزند.

بهاروند و فتاحی تنها مقصر نیستند

وی همچنین درباره مسائلی که درباره اهدای سوپرجام به تیم پرسپولیس بدون برگزاری بازی سوپرجام مطرح شده است، گفت: این موضوع را از سازمان لیگ سوال کنید. مقصر اصلی را بهاروند و فتاحی نمی دانم و مقصران، ترکیبی از همه این بحث ها بوده است. این پرونده چون داخل زمین بوده در حال ارجاع از کمیته اخلاق به کمیته انضباطی است، ولی مقصر اصلی آن اتفاقات نه سازمان لیگ است و نه عوامل این سازمان.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اخبار منتشرشده درباره این که ممکن است باشگاه سپاهان مجوز حرفه ای نگیرد و مجبور شود بازی های آسیایی خود را به جای ورزشگاه نقش جهان در فولادشهر برگزار کند، گفت: سپاهان مجوز می گیرد و فکر می کنم این مساله را پیگیری کنند و این کار را انجام دهند.