ماموریت رویایی، پیش پای ویلموتس و استراماچونی

حالا مارک ویلموتس و آندرا استراماچونی در ایران هستند و اوضاعی شبیه ۵۰ ماه پیش برانکو دارند. هر کدام از آنها بعد از مدتی خانه نشینی پیشنهاد کار از ایران را پذیرفته اند و انتخاب هر دوی آنان نیز انتقادهایی را به دنبال آورده است. با وجود این باید امیدوار باشیم سرمربیان خارجی جدید نیز به همان شکل احیا شوند؛ هم ویلموتس که به تازگی روی نیمکت تیم ملی نشسته و در گام های اول توانسته با عطش و اشتیاقش دل مردم را گرم کند و هم استراماچونی که می تواند استقلال پرشور را به عنوان سکوی پرتاب دوباره اش ببیند.

  1. یکشنبه ۲ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۵۹ (۱ سال،۴ ماه قبل)
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

«روزی که برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس شد، اوضاع در دنیای مربیگری برای او به خوبی پیش نمی رفت. پروفسور بعد از جدایی از دیناموزاگرب ماه ها خانه نشین شده بود تا این که اواخر لیگ چهاردهم، پرسپولیسی ها بین او و افشین قطبی دست به انتخاب مربی کروات زدند. در آن زمان آخرین شغل برانکو خارج از کشورش، حضور در الوحده امارات بود که با ناکامی و اخراج همراه شد. ایوانکوویچ که به دلیل مشکل بدهی مالیاتی اش نمی توانست به ایران بیاید، از پیشنهاد سرخ ها استقبال کرد و لابد پیش خودش فکر کرد تسویه آن بدهی کذایی، بازار کار ایران را دوباره به رویش خواهد گشود. اوضاع اما از تصور برانکو و خود پرسپولیسی ها خیلی بهتر پیش رفت و دوران پرافتخار پروفسور روی نیمکت قرمزها باعث شد او از ادامه کار در بازار ایران بی نیاز شود.

واقعیت آن است که رابطه برانکو و پرسپولیس کاملا دوسویه و خدمات این دو به هم، متقابل و شانه به شانه بود. پروفسور، پرسپولیس را به دوران اوجش برگرداند و تیم ایرانی هم باعث شد برند مربیگری دستیار سابق بلاژویچ دوباره احیا شود. در نتیجه برانکو امروز با قراردادی بسیار بهتر راهی الاهلی شده و رسانه های عربستانی هم در توصیف شکار این مربی، رو به استفاده از تعابیر حماسی و مبالغه آمیز آورده اند. یک روزنامه نگار مطرح عربستانی در روز معرفی برانکو به عنوان سرمربی الاهلی نوشت: «الاهلی برانکو را از دست پرسپولیس ربود.» طبیعی است که مربی کروات در پرسپولیس به چنین جایگاهی برگشت، وگرنه او ماه های قبل از حضورش در ایران را به خانه نشینی گذرانده بوده و هر باشگاهی، از جمله همین الاهلی عربستان می توانست بدون نیاز به «ربایش»، او را جذب کند.

ماموریت احیا

حالا مارک ویلموتس و آندرا استراماچونی در ایران هستند و اوضاعی شبیه ۵۰ ماه پیش برانکو دارند. هر کدام از آنها بعد از مدتی خانه نشینی پیشنهاد کار از ایران را پذیرفته اند و انتخاب هر دوی آنان نیز انتقادهایی را به دنبال آورده است. با وجود این باید امیدوار باشیم سرمربیان خارجی جدید نیز به همان شکل احیا شوند؛ هم ویلموتس که به تازگی روی نیمکت تیم ملی نشسته و در گام های اول توانسته با عطش و اشتیاقش دل مردم را گرم کند و هم استراماچونی که می تواند استقلال پرشور را به عنوان سکوی پرتاب دوباره اش ببیند. شاید باید امیدوار باشیم آنها طوری کار کنند که ۴ سال بعد وقتی یک مشتری مثل الاهلی عربستان پیدا شد و با پول بیشتر این مربیان را از چنگ مان ربود، همه افسوس از دست دادن شان را بخوریم! چه بسا به خاطر شرایط خاصی که الان کشور ما با آن روبه روست و البته محدودیت شدید منابع مالی، در حال حاضر استخدام مربیان درجه یک و روپا برای تیم های ایرانی سخت تر از هر زمان دیگری باشد. در این شرایط ممکن است فرمول استقبال از مربیان افول کرده و دادن فرصت بازسازی حرفه ای به آنها، شیوه مناسبی برای استفاده از دانش وارداتی در فوتبال به حساب بیاید. پس خوش آمدید آقای استراماچونی!»