غلامرضا جعفری: بازی های بومی و محلی تقویت کننده فرهنگ است

رئیس فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی می گوید: بازی های بومی و محلی می تواند زیرساخت های فرهنگی کشور را تقویت کند.

  1. دوشنبه ۳ تیر ۹۸ ساعت ۱۰:۴۷ (۱ سال،۳ ماه قبل)
غلامرضا جعفری
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

غلامرضا جعفری ظهر در مجمع انتخابی ریاست هیأت ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی اظهار کرد: آقای خوش باطن تلاش زیادی برای خراسان رضوی داشته است. خراسان رضوی از استان های پیشرو در ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی ست. خراسان رضوی در شاخص جمعیت روستایی در کشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. گستردگی حوزه کار و تنوع قومیتی، ارائه خدمات در تمام مناطق را با محدودیت مواجه می کند، اما در خراسان با حضور اعضای مجمع، هیأت و مسئولین ورزشی استان نقطه عطفی در فعالیت های بخش روستایی به وجود آمده که امیدواریم با هم افزایی بیشتر برنامه ویژه ای برای جمعیت عام روستایی خراسان تدارک دیده شود.

وی افزود: برنامه ریزی ورزش های کلاسیک با توجه به گستردگی تعداد رشته ها، شاید در بضاعت یک فدراسیون نباشد، اما به دنبال آن هستیم تا رشته های خاصی که در روستاها دارای زیرساخت و پیشینه هستند در اولویت قرار بگیرند. ترویج ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی با هدف ترویج بعد فرهنگی و ارزشی بودن آن است. این دسته از ورزش ها به لحاظ موقعیت خاص ، در شهرها با محدودیت روبرو هستند.

رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی یادآور شد: فرهنگ ربطی به ژن ندارد که به ارث برسد، در واقع باید زیرساخت های فرهنگی مان را تحت نظام آموزشی تقویت کنیم. بازی های بومی و محلی با توجه به منطق شکل گیری شان از این قابلیت برخوردارند. در عصر حاضر با توجه به ناهنجاری های اجتماعی، این دسته از بازی ها از موقعیت و کابرد ویژه ای برخوردارند.

جعفری خاطرنشان کرد: درست است که نگاه رقابتی باعث ایجاد انگیزه می شود، اما نکته ای که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که وجه آموزشی، تأثیرگذاری و کارکردهای علمی این دسته از ورزش ها و بازی های باید برجسته شود. این مهم، در خراسان رضوی جزو اولویت ها در نظر گرفته شده است، اما اگر بخواهیم این هدف را به سر منزل مقصود برسانیم نیازمند یک تلاش جدی است.

وی تصریح کرد: بضاعت مالی دولت به قدری نیست که بخواهیم ۵۳ هزار روستای دارای سکنه را حمایت کرده و زیرساخت تعریف کنیم. به دنبال این هستیم که سرمایه های راکد کشور را به چرخه اقتصاد بازگردانیم. از اماکن بلااستفاده در روستاها، به خصوص مدارسی که به دلیل نبود محصل در روستاها تعطیل شده اند، استفاده ویژه ای به عمل می آوریم و زمینه دسترسی مخاطبان به خصوص بانوان، به ورزش را فراهم کنیم.