مصیبت های ناتمام یک محله

به سمت منطقه ای در نزدیکی شهر که امروزه به یکی از شهرک های همدان تبدیل شده است، رهسپاریم اما از وضعیت مناسبی در زمینه خدمات شهری برخوردار نبوده و وقتی وارد این محله می شوی انگار وارد روستایی کوچک در دل شهر شده ای.

  1. دوشنبه ۳ تیر ۹۸ ساعت ۱۰:۴۷ (۱ سال،۴ ماه قبل)
همدان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

منطقه همدان، حصار قصابان، پیازکاران و مطهری نام های محله ای است که در گذشته روستا بوده و با توسعه شهر اکنون به شهر همدان ملحق شده است. این محدوده شهری در حد فاصل چارباغ آیت الله نجفی و کوی دیزج یا ولیعصر و مقابل بیمارستان ارتش در مجاورت تقاطع روگذر آیت الله نجفی (سردار شهید سعید قهاری) قرار دارد.

نکته قابل توجه در بدو ورود به این منطقه آشفتگی در ساخت و ساز منازل، خیابان کشی و معابر آن است که آدم را به فکر فرو می برد که مگر اینجا روستاست که بدون نظم و قاعده و قانون ساخت و ساز در آن انجام شده؟ هرچند امروزه روستاها با اجرای طرح هادی خیلی زیباتر و قانونمندتر شده اند.

از وضعیت آسفالت معابر که بهتر است هیچ نگوییم چرا که مردم همدان خود می دانند تا وقتی در بخش های مرکزی شهر و حتی بالای شهر وضعیت آسفالت معابر اسف بار است دیگر وضع این بخش از شهر کاملاً واضح است و انتظاری نیست!!

درست است که این منطقه یکی از نقاط حاشیه ای و روستایی شهر همدان بوده و ساخت و سازها در آن بدون حساب کتاب انجام می شده اما حال پس از گذشت بیش از یک دهه از طرح موضوع توانمندسازی محلات حاشیه ای شهر و الحاق این منطقه به شهر همدان آیا نباید شاهد وضعیت بهتری از این محله می بودیم؟

برای ایجاد عدالت اجتماعی در شهر باید تمامی خدمات شهری در نقاط مختلف یک شهر به صورت مساوی ارائه شود در حالی که نبود امکانات اولیه شهرنشینی از جمله خیابان کشی و معابر، پیاده رو، فاضلاب و فضای سبز از جمله مشکلات عمده محله حصار شهید مطهری شهر همدان است.

موضوع دیگری که مردم این منطقه از آن رنج می برند، فرسودگی منازل آنهاست که با کمترین فشار ناشی از بارش دچار ریزش و تخریب شده که البته بیشترین فشار به قشر محروم و تحت پوشش نهادهای حمایتی است.

پس از اطلاع از تخریب چند منزل مسکونی در حصار مطهری به همراه رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و امور مالی شورای شهر همدان و شهردار منطقه ۴ و تعدادی از مسئولان به این محله رفته تا از نزدیک مشکلات خانواده هایی که منازلشان تخریب شده، بررسی شود.

مشکلات حصار مطهری

مسئول پایگاه مقاومت حصار شهید مطهری همدان درباره مشکلات این محله به خبرنگار گفت: آسفالت، معابر نامناسب، فاضلاب و بافت فرسوده و وجود دالان های خطرزا از مشکلات عدیده این منطقه است.

مسعود نوروزی با اشاره به فرسوده بودن بافت این محله، اظهار کرد: کسانی که در بافت فرسوده سکونت دارند نمی توانند از شهرداری مجوز نوسازی بگیرند.

وی معابر تنگ و نامناسب را از دیگر مشکلات حصار شهید مطهری عنوان کرد و افزود: معابر تنگ و سخت العبور از مشکلات عمده ساکنان حصار مطهری است و متأسفانه تا کنون هیچ هزینه ای در این زمینه در این منطقه صورت نگرفته است.

نوروزی با اشاره به تعریض تعدادی از معابر این محله، یادآور شد: خدمات شهری منطقه ۴ شهرداری همدان سال گذشته فعالیت خوبی داشت به طوری که چند مورد تعریض معابر و تخریب بافت فرسوده انجام گرفته شد.

وی نبود فضای سبز و فضای ورزشی را از مشکلات ساکنان این منطقه عنوان کرد و گفت: فضای سبز، آسفالت معابر و ایجاد شبکه فاضلاب از مطالبات اصلی مردم کوی مطهری است.

«مسکن» یکی از مقوله های مهم مناطق محروم شهر همدان

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و امور مالی شورای شهر همدان نیز با بیان اینکه در مناطق محروم شهر همدان یکی از مقوله های بسیار مهم «مسکن» است، به خبرنگار گفت: تا زمانی که مسکن مردمان مناطق ضعیف شهر تأمین نشود هیچ گونه توانمندی و رشدی در این مناطق اتفاق نمی افتد.

اکبر کاووسی امید اظهار کرد: تمامی سازمان ها و ارگان های متولی باید اتحاد رویه و تصمیم مشترکی بگیرند تا در مناطق محروم شهر همدان خانه هایی که با فشار حداقلی امکان ریزش دارند، ترمیم شوند تا شاهد اتفاقات ناگواری نباشیم.

وی درباره تمهیدات شورای شهر برای ساخت و ساز در مناطق توانمندسازی شهر همدان، تصریح کرد: شورای شهر همدان صدور پروانه در مناطق توانمندسازی را تا ۲.۵ طبقه رایگان کرده است و توانست تا جایی که امکان داشته هزینه های نظام مهندسی را در این مناطق به صفر برساند.

کاووسی امید خاطرنشان کرد: درخواست شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم این است که دولت بخشی از هزینه های بازآفرینی مناطق محروم را به نظام مهندسی بدهد که هزینه های نظارت نظام مهندسی در این مناطق به صفر برسد تا ساخت و سازهای قانونی و مقاومی در این محلات صورت بگیرد.

وی درباره کمک رسانی به چند واحد تخریب شده در سیل و بارندگی های اخیر، گفت: بر اساس مکاتباتی که با مدیرکل ستاد بحران استانداری همدان صورت گرفته، قرار شده پس از بررسی های فنی کارشناسان شهرداری و گزارش تصمیمات مقتضی در این رابطه صورت بگیرد.

برای خانه های ناپایدار باید فکر عاجلی شود

مدیر منطقه چهار شهرداری همدان نیز با تأکید بر اینکه خانه های خسارت دیده در بارش های سالجاری خشتی و ناپایدار هستند، به خبرنگار گفت: برای خانه های ناپایدار کوی مطهری باید در اسرع وقت فکر عاجلی شود و برای مصالح و ساخت نیز از منابع دولتی کمک یا اعتبارات دولتی گرفته شود.

مجید یوسفی نوید اظهار کرد: در محلات محدوده هدف بازآفرینی که یکی از سکونتگاه های غیررسمی است، ساخت و سازهای صورت گرفته به علت ناپایداری در اثر بارندگی های اخیر فروریخته که اگر زلزله بود شدت خسارات و صدمات بیشتر می شد.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای شهر صدور پروانه ساخت در محلات هدف بازآفرینی همدان تا ۲.۵ طبقه رایگان است، گفت: در کوی مطهری همدان نیز همانند محلات هدف بازآفرینی صدور پروانه ساخت تا ۲.۵ طبقه رایگان شده است.

مدیر منطقه چهار شهرداری همدان با اشاره به خسارات ناشی از بارش های سالجاری، یادآور شد: ریزش این ساختمان ها ممکن بود علاوه بر ساکنان، برای رهگذران خطر ایجاد کند که با همکاری مالک توانستیم رفع خطر کرده و دیوار جمع آوری شد.

گزارش از: بنت الهدا نوری، خبرنگار ، منطقه همدان