ذخیره سازی بیش از ۹۰ درصدی آب در ۳ سد خراسان شمالی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی از کاهش استفاده از آب چاه های کشاورزی در این استان طی سال جاری خبر داد.

  1. دوشنبه ۳ تیر ۹۸ ساعت ۱۰:۴۷ (۱ سال،۴ ماه قبل)
سد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

واسطه ، با اشاره به اینکه تعداد چاه های مجاز در این استان سه هزار و ۳۰۰ حلقه است، گفت: از این تعداد دو هزار و ۲۰۰ حلقه چاه، مختص امر کشاورزی است.

وی افزود: با بارندگی های خوبی که در سال جاری صورت گرفت و وجود آب های سطحی از اسفند سال گذشته تا اواسط اردیبهشت ماه سال جاری اغلب چاه های کشاورزی برای آبیاری مزارع خاموش بودند و استفاده از چاه های کشاورزی از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شده است.

واسطه به وجود چاه های غیرمجاز در این استان نیز اشاره و اظهار کرد: سه هزار و ۷۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در این استان شناسایی شده که اغلب این چاه ها غیر عمیق بوده و در حاشیه رودخانه حفر شده اند.

وی ادامه داد: طی سال گذشته ۱۵۰ حلقه چاه غیر مجاز پر شده اند و در سال جاری قرار بر این است تا ۳۰۰ حلقه چاه غیر مجاز پر شوند.

این مقام مسئول با اشاره به آب های موجود در مخازن سدهای این استان گفت: تا ابتدای تیرماه سال جاری میزان بارندگی در این استان ۴۰۳ میلی متر بوده که نسبت به سال گذشته ۱۷۳ درصد و نسبت به دراز مدت ۷۰ درصد افزایش بارندگی وجود داشته است.

به گفته وی علاوه بر آن هم اکنون حجم مخازن خراسان شمالی ۶۰ درصد پر از آب است که این رقم در سال گذشته ۲۵ درصد بوده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با بیان اینکه میزان آب موجود در سدهای این استان ۱۴۱ میلیون متر مکعب است، توضیح داد: در حال حاضر سه شیرین دره، گلیل و چری بیش از ۹۰ درصد آب دارند و حجم مخازن سدهای غلامان و چندیر نیز تا ۶۰ درصد آب دارد.

وی حجم آب در سد بارزوی شیروان را هم اکنون تا ۵۲ درصد اعلام کرد.