خوب، بد، زشت گزینه اول سرمربیگری پرسپولیس

آنته چاچیچ ۶۵ ساله و کروات در حال حاضر یکی از گزینه های سرمربیگری پرسپولیس است. او در دوران مربیگری اش فراز و نشیب های زیادی تجربه کرده است.

  1. دوشنبه ۳ تیر ۹۸ ساعت ۱۵:۱۶ (۱ سال،۴ ماه قبل)
image.png
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خبرآنلاین نوشت: چاچیچ در یورو ۲۰۱۶ هدایت تیم ملی کرواسی را بر عهده داشت و پیش از آخرین بازی تیمش در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ از سمت خود اخراج شد.

اگر درخشش تیم ملی کرواسی در رقابت های یورو ۲۰۱۶ را به خاطر داشته باشید، اسم سرمربی کروات ها که در آن رقابت ها نسل طلایی فوتبال کشورش را به همراه داشت هم به خاطر می آورید. آنته چاچیچ ۶۵ ساله کروات که در حال حاضر جدی ترین گزینه هدایت پرسپولیس بعد از جدایی برانکو ایوانکوویچ است انگار به نیمکت قهرمان سه سال اخیر ایران بیش از پیش نزدیک شده. حتی شنیده می شود که مذاکرات مسئولان پرسپولیس امروز در کشور ترکیه با این مربی کروات انجام خواهد شد و هموطن برانکو اصلی ترین گزینه مد نظر هیات مدیره است.

چاچیچ سال ۲۰۱۶ با نشستن روی نیمکت تیم ملی کشورش مهم ترین بخش زندگی مربیگری خودش را پشت سر گذاشت. ساختن تیمی که در گروهی با حضور اسپانیا، قهرمان سال ۲۰۱۲، صدرنشین شد بزرگترین کاری بود که چاچیچ در مقطع نه چندان طولانی حضورش به عنوان سرمربی کرواسی انجام داد. کرواسی تحت هدایت چاچیچ دور گروهی یورو ۲۰۱۶ را با ۷ امتیاز به پایان رساند. آن هم در شرایطی که کسب پیروزی ۲-۱ مقابل اسپانیا در آن زمان تحسین همه را به همراه داشت. در واقع تیم تحت هدایت چاچیچ در آن زمان علاوه بر کسب نتیجه خوب بازی می کرد و همین باعث شده بود خیلی ها از عملکرد کرواسی به وجد بیایند. شکست دور از انتظار مقابل پرتغالی که بدون کسب برد در ۹۰ دقیقه مراحل حذفی به نیمه نهایی رسید و قهرمان شد اما کاری کرد مسیر چاچیچ و تیم ملی کشورش زیاد ادامه دار نباشد.

سرمربی کرواسی در یورو ۲۰۱۶ بعد شکست مقابل قهرمان آن رقابت ها و حذف از رقابت های یورو، چهارده بازی روی نیمکت تیم ملی کشورش حضور داشت. کسب پنج پیروزی در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و ایفای نقشی مهم در صعود نایب قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ یکی دیگر از مهمترین کارهای چاچیچ بود. البته که یک شکست ۵-۴ در یک بازی دوستانه مقابل چین در آن مقطع از زمان باعث شد انتقاداتی به چاچیچ وارد شود.

چاچیچ به نوعی نسل طلایی فوتبال کرواسی را در اختیار داشت. او که در حال حاضر جای خودش را به زلاتکو دالیچ داده از بازیکنانی مثل مودریچ، راکیتیچ، پریشیچ، مانژوکیچ و … در ترکیب خودش استفاده می کرد و از این بازیکنان به بهترین شکل ممکن بهره می برد. عملکرد چاچیچ در مقطعی از زمان روی نیمکت کرواسی آن قدر خوب بود که او از سوی سازمان اطلاعات و آمار فیفا به عنوان هفتمین مربی برتر دنیا نیز انتخاب شد.

یکی از نکات جالب در خصوص چاچیچ اما اخراج عجیب و غریب او در فاصله چند روز تا بازی سرنوشت ساز مقابل اوکراین بود. کرواسی با ۱۷ امتیاز در رده دوم گروه پشت سر ایسلند حضور داشت و کسب پیروزی مقابل اوکراین در بازی آخر، کروات ها را به مرحله دوم و پلی آف می رساند. فدراسیون فوتبال کرواسی اما اجازه چنین کاری را به چاچیچ نداد. در نهایت دالیچ هدایت کرواسی را بر عهده گرفت و ضمن پیروزی مقابل اوکراین، یونان را هم در مرحله پلی آف شکست داد و به روسیه رسید. در آن زمان یکی از اصلی ترین بحث های مد نظر در خصوص چاچیچ، عدم محبوبیت او بین طرفداران فوتبال در کرواسی بود. این موضوع شاید خیلی ها را نگران نکند اما برای مثال نشریه معتبری مثل گاردین بعد از اخراج چاچیچ از این نوشت که حتی بازیکنان کرواسی هم رابطه چندان خوبی با سرمربی خودشان نداشتند. چاچیچ که سابقه کار در دیناموزاگرب و کسب قهرمانی با این تیم در فوتبال کرواسی را هم دارد، بعد اخراج از تیم ملی کشورش تا به همین امروز هدایت تیمی را بر عهده نداشته. این سرمربی ۶۵ ساله و متولد زاگرب در حال حاضر جدی ترین گزینه هدایت پرسپولیس عنوان شده. این که طرفداران پرسپولیس به نتایجی که چاچیچ با تیم ملی کرواسی گرفت و البته مهم تر نحوه بازی تیم تحت هدایت او امیدوار باشند، اتفاقی دور از انتظار نیست. در مقابل اما وقتی اسم چاچیچ جستجو و مشاهده می شود که برخی از رسانه های معتبر در مقطع اخراج او در خصوص توطئه بازیکنان نوشته و از قدرت ستاره های تیم در جهت اخراج چاچیچ گفته بودند، اوضاع کمی نگران کننده می شود؛ چراکه طرفداران پرسپولیس خیلی وقت بود که به اقتدار درون تیمی برانکو و همدلی بازیکنان عادت کرده بودند.