حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

دختران فوتبالیست ایران که هیچ گاه نتوانستند به جام جهانی زنان صعود کنند، این روزها که بازار اخبار جام جهانی زنان داغ است از حس و حال و آرزوهایشان گفتند.

  1. سه شنبه ۴ تیر ۹۸ ساعت ۰۲:۱۹ (۱ سال،۴ ماه قبل)
جام جهانی 2019 فرانسه
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

هفدهم خرداد ماه بود که سوت آغاز جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه زده شد و ۲۴ تیم رقابت خود را برای کسب معتبرترین جام فوتبال زنان آغاز کردند. در پایان دور گروهی ۱۶ تیم به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند تا حساست این بازی ها روز به روز بیشتر شود. این روزها اخبار زنان را می توان در اکثر رسانه ها دید و مخاطبان زیادی این اخبار را دنبال می کنند. دختران فوتبالیست ایران نیز یکی از این دسته هستند و این روزها با حس و حال خاصی به یکی از جدی ترین مخاطبان تبدیل شدند. دخترانی که رؤیای حضور در این جام را دارند فاصله ای بزرگ را بین خود و تحقق رویایشان حس می کنند؛ فاصله ای که شاید آنها را دلسرد کند و حسرت آنانی می شود که بعد از سال ها بازی اکنون در گوشه ذهن خود به خداحافظی از مستطیل سبز رنگ فکر می کنند.

همه می دانیم که برنامه ریزی، توجه و صرف وقت و امکانات عواملی اساسی در پیشرفت فوتبال یک کشور محسوب می شوند. به همان اندازه با پیگیری اخبار و مشاهده فوتبال زنان ایران می توان فهمید که سهم دختران فوتبالیست ایران از این امکانات و توجهات محدود است؛ تا آنجا که جام جهانی که هیچ، دخترانمان حتب رؤیای بازی در ورزشگاه آزادی را دارند و علی رغم وعده هایی که در این زمینه به آنها داده شد اما تحقق پیدا نکرد.

برخی از بازیکنان تیم ملی زنان ایران از حس و حال آنها نسبت به جام جهانی پرسیدیم. رؤیای دویدن در عرصه ای به بزرگی جهان را با آنها مرور کردیم و حسرتی عجیب در جواب هایشان یافتیم.

در ادامه گفت وگوی را با برخی از بازیکنان تیم ملی در مورد جام جهانی فوتبال زنان می خوانید

دختران فوتبالیست ایران پیگیر اخبار جام جهانی هستند

سارا قمی کاپیتان تیم ملی در این مورد گفت: بازی ها را از شبکه های مجازی می بینم اما نتوانستم کامل تماشا کنم. در این مسابقات طرفدار برزیل هستم ولی فوتبال آمریکا را خیلی دوست دارم. هر چند همه تیم هایی که به مرحله یک هشتم صعود کردند، قوی هستند اما به نظرم احتمال قهرمانی آمریکا بیشتر است.

هاجر دباغی هم در این مورد بیان کرد: اخبار را پیگیری می کنم. نمی توانم همه بازی ها را ببینم. البته برخی از سایت ها پخش زنده دارند اما آنقدر vpn ها دستکاری شده که دائم قطع و وصل می شود. طرفدار آمریکا هستم و با نتایجی که گرفته فکر می کنم یک پای فینال است.

زهرا خواجوی (دروازه بان تیم ملی) هم می گوید همه نتیجه ها را می داند و تا جایی که بتواند اخبار را پیگیری می کند و اگر وقت داشته باشد بازی ها را کامل تماشا می کند. طرفدار آمریکا است و می گوید آمریکا تیم خوب و با تجربه ای است و پر افتخارترین تیم حاضر در جام جهانی محسوب می شود.

حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

ای کاش روزی خود را در جام جهانی ببینم

قمی معتقد است: با دیدن این بازی ها متوجه فاصله ایران با کشورهای حاضر در جام جهانی می شویم. در طول مسابقات به این فکر می کنم که آیا آرزویمان برآورده می شود و به جام جهانی می رویم؟ این مسابقات وضعیت فوتبال بانوان را نشان می دهد که چقدر قوی هستند و به عبارتی فوتبال زن و مرد ندارد.

او در مورد حس حال خود از تماشای این بازی ها گفت: فقط افسوس می خورم که چگونه فوتبالمان نتوانست حداقل در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشد. ای کاش روزی بتوانیم در این مسابقات شرکت کنیم.

دباغی گفت: جام جهانی آرزویی است که از ما گرفته شده است و رسیدن به آن دست ما نیست، چرا که برنامه ریزی و امکانات زیادی می خواهد. امیدوارم روزی برسد که به این آرزوی دوردستمان برسیم.

خواجوی هم جام جهانی را مهمترین رویداد فوتبالی بین زنان و مردان دانست و گفت: بازیکنان و تیم ها در این رویدادمی توانند بازی خود را به نمایش بگذارند و خود را به دنیا ثابت کنند. من هم مثل بقیه دوست دارم که همراه با تیم ملی کشورم این مسابقات را تجربه کنم و خودم را محک بزنم.

وقتی از خواجوی پرسیدم که فکر می کند دروازه بانی در جام جهانی چه حسی داشته باشد هر چه فکر کرد نتوانست حس و حالش را بگوید و فقط به گفتن این جمله بسنده کرد که" سوال سختی است چون تا زمانی که چیزی را تجربه نکنیم، صحبت کردن درباره اش سخت است. "

حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

جام جهانی رویایی در دوردست ها

کاپیتان تیم ملی می گوید حضور در جام جهانی به سال ها برنامه ریزی و امکانات نیاز دارد و معتقد است: فاصله مان تا جام جهانی خیلی دور است ولی هیچ چیزی نشد ندارد. آدم اگر رویایی را ببافد و امکانات لازم را داشته باشد به آن می رسد. ای کاش این اتفاق بیفتد چون ما واقعاً افسوس می خوریم.

دباغی نیز بیان کرد: با رؤیا و تلاش تک نفره صعود به جام جهانی شدنی نیست و هر کدام از تیم های حاضر در این رویداد لیگ های قدرتمند با امکانات خوبی دارند.

دروازه بان تیم ملی معتقد است: در شرایط فعلی با توجه به امکاناتی که داریم انتظار صعود به جام جهانی چیزی بیش از یک رؤیا یا آرزو نیست. البته هر چه رو به جلو می رویم شرایط تیم ملی، لیگ و استعدادهای پایه مان خیلی بهتر می شود ولی هنوز هم خیلی جای کار دارد. فدراسیون فوتبال باید کمکمان کند تا خودمان را به آن سطح برسانیم. امیدوارم نسل فعلی و آینده روزی جام جهانی را از نزدیک تجربه کنند. اگر خیلی امیدوارانه به این قضیه نگاه کنم ممکن است هم نسل های من هم شانس چنین تجربه ای داشته باشند اما به همکاری، امکانات و هماهنگی نیاز داریم.

حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

آنچه در جام جهانی توجه دختران فوتبالیست را جلب کرد

دباغی در این مورد گفت: حرکات مارتا سیلوا، بازیکن برزیل که خواهان برابری زن و مرد است توجهم را جلب کرده است. او در شادی های بعد از گلش نشانه هایی از برابری دارد و آنگونه که دنبالش می کنم همیشه خواهان این برابری در امکانات، قراردادها و سایر مسائل است. اکنون هم رکورد گل زده در جام جهانی را شکست و در صدر زنان و مردان قرار گرفت.

خواجوی هم در این مورد دروازه بان دوم تیم ملی انگلیس را انتخاب کرد و گفت: او بعد از ۱۲ سال نشستن روی نیمکت انگلیس در بازی با آرژانتین درون دروازه ایستاد. واقعاً این همه صبر او توجهم را جلب کرد.

امید است که مسئولان ورزشی کشور رؤیای دختران فوتبالیست ایران را ببینند و با فراهم کردن امکانات لازم برای آنها در راه سخت تحقق این رویاها دستشان را بگیرند.

حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد