خلإ یک مربی باتجربه در کنار کادر جوان تیم امید فوتسال

یک عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی گفت: خلاء حضور فردی باتجربه در کنار کادر فنی تیم امید فوتسال به طور کامل احساس شد که در زمان های خاص در تصمیم گیری ها کمکی برای مجموعه فنی باشد.

  1. چهارشنبه ۵ تیر ۹۸ ساعت ۱۱:۰۴ (۱ سال،۳ ماه قبل)
شهاب سفال منش
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

شهاب سفال منش، مربی و مدرس فوتسال ایران و عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال درباره عملکرد تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال ایران در مسابقات آسیایی گفت: انتقاد از سمت کارشناسان و پذیرش نقد از سمت مجموعه فنی و مدیریتی قطعاً اگر برداشتی سازنده و به دور از اختلافات داشته باشد منجر به پیشرفت در آینده برای نسل جدید و سازندگان فوتسال ایران خواهد بود.

او افزود: از ژاپن می توان به عنوان یک سمبل برنامه ریزی مدون و ادامه دار به دور از توجه به کسب نتایج کوتاه مدت و با نگاه همواره به آینده یاد کرد که ماحصل آن بازگشت این کشور به صدر پس از نزولی موقتی در قاره آسیا بود. از سمتی دیگر ایران هم به عنوان قدرت اول آسیا با مجموعه ای از استعداد ناب فوتسالی همواره توقعات بالایی را اذهان ایجاد کرده که شاید عنوان نایب قهرمانی هم برایش قابل پذیرش نبوده چه برسد به کسب عنوان سومی و آن هم در داخل ایران! سفال منش ادامه داد: گام اول در واقع پذیرش موفق نبودن در کسب نتیجه در خور شأن جایگاه فوتسال ایران است که به عنوان یک هدف کلی در پیشرفت ادامه دار کشورهای صاحب سبک از جمله ایران در فوتسال آسیا و جهان می تواند به عنوان یک نقطه منفی تبعاتی در آینده داشته باشد. اما از سمت دیگر هدف گذاری مجموعه فنی نیز می بایست مورد بررسی قرار گیرد. کسب عنوان قهرمانی و تثبیت مجدد جایگاه ایران که در آن ناموفق بودیم از یک سمت و از سمت دیگر معرفی استعدادهای ناب فوتسالی و جوانان با انگیزه است که در طول مسابقات شاهد عملکرد موفق فردی بازیکنان جوان ایرانی بودیم و از دل مجموعه زیادی از بازیکنان انتخاب شده اند که این دیده شدن آن ها و کسب تجربه در میادین بین المللی و رویدادهای رسمی نظیر مسابقات جام ملت های آسیا آن ها را آبدیده و پخته می کند.

این عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال با بیان این که بر این اعتقاد هستم که انتخاب نفرات از سمت کادر فنی و مجموعه استعدادیابی در این بازه زمانی از سال ۲۰۱۸ و مسابقات گذشته تا به امروز به نحو احسن انجام شده است اذعان کرد: مورد بعد در خصوص کادر فنی که با هدف جوان گرایی و ایجاد بستر برای مربیان جوان، تحصیل کرده و با انگیزه به عنوان یک سیاست کلی از سمت کمیته فنی تدوین و انتخاب ها انجام شده است هرچند خلإ حضور فردی باتجربه در کنار این مجموعه فنی به طور کامل احساس شد که در زمان های خاص در تصمیم گیری ها کمکی برای مجموعه فنی ما باشد. کمیته فنی جدید در بحث استعدادیابی و سرمایه گذاری برای تیم های پایه، اجرای تدارکات لازم برای حضور تیم ها در مسابقات عملکرد شایسته ای داشته و جلسات متنوع تبادل نظر شایان این نکته است که آن ها با نگاهی به آینده، برنامه ریزی مدونی برای به هدر نرفتن استعدادهای فوتسالی در کشور تدوین کرده که قابل تقدیر است.

این مربی و مدرس در مورد شیوه و سبک بازی تیم ایران در طول این مسابقات عنوان کرد: در مجموع بازی نکردن تیمی با تکیه بر اتخاذ سبک یا روشی خاص چه در دفاع و چه در حمله و مشهود بودن مشکلات ویژه دفاع تیمی در مقابل حریفان که با بردهای سخت در چند بازی و دریافت گل های فراوان همراه بود می تواند گوشزد کننده این نکته باشد که عملکرد ما در این حوزه موفق نبوده هرچند در بخش تاکتیک های ویژه مثل بازی "پاور پلی" در حمله و دفاع، ضربات شروع مجدد بویژه در دفاع هم از دیگر نقاط تقابل تأمل برای کارشناسان فوتسال بود. ناتوانی در حفظ نتیجه نیز شاید از سایر نکات برداشتی از آنالیز عملکرد فنی مجموعه تیمی ما باشد. در واقع آن چه به عنوان نقد مطرح می شود سرکوب نیست تفکر است و ظرفیت پذیرش سرانجام به موفقیت منجر می شود چرا که بر این باوریم که قطعاً اولین مجموعه که خود را نقد می کند در هر تیمی کادر فنی و مدیریتی است که به دنبال ریشه یابی مشکلات و تدوین استراتژی مشخص برای آینده با بهره گیری از تجربه نقاط ضعف و قوت ترسیم کننده مسیری بهتر برای تعالی فوتسال کشور باشد. سفال منش در پایان گفت: اجازه بدهید مثل همیشه و طبق عادتی غلط به دنبال مقصر نباشیم بلکه به دنبال راهکار باشیم چراکه زمان نکته ای با ارزش است و قطعاً کمیته فنی در این خصوص تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرا خواهد کرد.