چرخش اجباری فوتبال ایران!

فوتبال ایران در شرایطی آماده شروع لیگ نوزدهم می شود که هنوز هم آثار مشکلات مالی در باشگاه ها مشهود است و امیدواری برای بهبود آن به حداقل رسیده است.

  1. چهارشنبه ۵ تیر ۹۸ ساعت ۱۶:۳۳ (۱ سال،۳ ماه قبل)
دیدار تیم های فوتبال نساجی و پدیده
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در ماه های اخیر رسانه ها به دفعات از به وجود آمدن مشکلات مالی در فوتبال ایران و اثرات منفی این اتفاق روی این ورزش مطالب و نکته های مختلفی را عنوان کردند. اثرات کمبود منابع مالی به حدی بود که تقریباً همه باشگاه ها در فصل گذشته با موانع بزرگی روبه رو شدند و حتی زمزمه هایی مبنی بر این که یکی، دو باشگاه در نیمه های فصل قصد کناره گیری از مسابقات را داشتند شنیده شد. به هر طریق اما فصل در حالی به پایان رسید که باشگاه های فوتبال با بدهی های انباشته شده روبه رو شدند.

اثرات کمبود پول به جایی رسیده بود که تیم ها بازیکنان خود را برای سفرهای چند ساعته با اتوبوس جابه جا می کردند و طلب بسیاری از بازیکنان و مربیان نیز به صورت کامل پرداخت نشد. حالا در حالی فوتبال ایران آماده شروع لیگ نوزدهم می شود که هنوز هم آثار وجود این مشکل مشهود است و امیدواری برای بهبود آن به حداقل رسیده است. پیش از این مرسوم بود که برخی از باشگاه های لیگ برتری اردوهای پیش فصل خود را در کشورهای همسایه از قبیل ترکیه، قطر، ارمنستان و دیگر کشورها برگزار می کردند. دلیل این موضوع هم این بود که امکانات این کشورها بهتر و در دسترس تر بود و البته به گفته مدیران برخی از باشگاه ها برپایی اردو در کشوری مثل ترکیه مقرون به صرفه تر از خیلی از شهرهای کشورمان است! اما در روزهای اخیر ایجاد فاصله زیاد واحد پولی ایران با سایر ارزها و به خصوص دلار و یورو باعث شده که باشگاه های ایرانی قید حضور در کشورهای دیگر را بزنند.

در همین حال وزارت ورزش نیز مدتی پیش به فدراسیون فوتبال توصیه اکید کرد که باشگاه های فوتبال را وادار کند اردوهای خارجی را به دلیل هزینه بر بودن لغو کنند. با این شرایط و با توجه به هزینه های سنگین برگزاری اردوی خارج از کشور و دردسرهای آن، برگزاری اردو در داخل کشور می تواند به باشگاه ها برای انجام صرفه جویی و البته سرمایه گذاری در دیگر بخش ها ازجمله خرید بازیکن و ستاره های موردنظر کادرفنی کمک کند. پرسپولیس و استقلال به عنوان دو باشگاه بزرگ فوتبال ایران سال قبل به ترتیب در کشورهای اوکراین و ترکیه اردوهای پیش فصل خود را برگزار کردند اما به نظر می رسد آنها امسال به دلیل همین نوسانات ارزی شرایط خروج از کشور را نداشته باشند. استقلال که با استخدام سرمربی ایتالیایی قصد داشت اردوی پیش فصل خود را به خارج از کشور منتقل کند حالا در چرخشی بزرگ و به دلیل ایجاد هزینه از این تصمیم صرف نظر کرده و به احتمال زیاد این اردو در یکی از شهرهای داخلی برگزار خواهد شد.

پرسپولیس اما این روزها اوضاع آشفته ای دارد و انتخاب سرمربی این تیم با پروسه ای طولانی همراه شده و طبیعی است که نظر سرمربی نیز در انتخاب اردوی پیش فصل تاثیرگذار خواهد بود. پیش از این شنیده می شد ترکیه مقصد این تیم خواهد بود که البته با توجه به شرایط موجود این تیم نیز در کشورمان خود را آماده فصل بعد خواهد کرد. این در حالی است که باشگاهی مثل سپاهان نیز اعلام کرده اردوی خود را در شهرهای اصفهان، مشهد و تهران برگزار خواهد کرد. سایپا نیز به شهر بروجن رفته و این روزها در حال آماده سازی است. با این شرایط باشگاه های کشورمان مجبور به چرخشی بزرگ و البته ناخواسته شده اند.