نسخه آرژانتینی برای پرسپولیس

شاید انتخاب پرسپولیس برای کالدرون، یک سکوی پرتاب جدید و پلی به سوی احیای این مربی باشد؛ یعنی همان اتفاقی که برای برانکو رخ داد و می تواند برای ویلموتس، استراماچونی و کالدرون نیز تکرار شود.

  1. یکشنبه ۹ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۵۲ (۱ سال،۳ ماه قبل)
گابریل کالدرون
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

به نظر می رسد بالاخره طلسم شکسته و سرمربی جدید پرسپولیس ظرف همین هفته اداره امور این تیم را به دست خواهد گرفت. بعد از پایان امیدها برای ادامه همکاری با برانکو، باشگاه ابتدا همه توانش را روی استخدام یحیی گل محمدی گذاشت اما این مربی پرسپولیسی تحت قرارداد پدیده مشهد بود و تیم خراسانی تحت هیچ شرایطی مجوز جدایی او را صادر نکرد.

پس از آن پرسپولیسی ها سراغ مذاکره با مربیان خارجی رفتند و در تور سه روزه ترکیه، با چند مربی به گفت وگو پرداختند. در شرایطی که به نظر می رسید الکس نوری ایرانی تبار گزینه اول سرخ ها باشد، ارائه یک پیشنهاد از سوی فدراسیون فوتبال آلمان برای کارهای پایه ای و آکادمیک به نوری باعث تغییر جریان مذاکرات شد. پرسپولیسی ها سپس روی کاررای ایتالیایی فوکوس کردند اما قیمت او بالا بود و حاضر نشد به ایران بیاید. به این ترتیب آخرین گزینه معتبری که باقی ماند گابریل کالدرون بود؛ سرمربی کهنه کار آرژانتینی که نامش برای مخاطبان فوتبال در خاور میانه بسیار آشناست. به نظر می رسد عقد قرارداد با کالدرون به تصویب هیأت مدیره پرسپولیس رسیده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد این مربی همین روزها با حضور در تهران، برگه های مربوطه را امضا خواهد کرد.

اوج طولانی، فرود کوتاه

گابریل کالدرون سابقه سال ها کار در منطقه را دارد. مهم ترین فرازهای کار او در کشور عربستان اتفاق افتاده است. مربی آرژانتینی توانست عربستان را به جام جهانی ۲۰۰۶ برساند، الهلال را بدون باخت قهرمان لیگ این کشور کند، با الاتحاد نیز به همین افتخار دست بیابد و به علاوه با زردپوشان عربستانی تا فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کند. کالدرون که حضور روی نیمکت تیم های ملی بحرین و عمان را هم تجربه کرده، تا چهار سال پیش کارنامه بسیار درخشانی داشت، اما انتخاب های غلط در این سالیان، ستاره اقبالش را تنزل داده است. تجارب ضعیف این مربی آرژانتینی در رئال بتیس اسپانیا، الوصل امارات و القطر قطر باعث شده او در چند ماه گذشته خانه نشین شود. البته فصل مشترک همه این تجارب، دوره کوتاه حضور کالدرون روی این نیمکت ها بوده که عملاً باعث شده کار خاصی از دستش بر نیاید. طبیعی است که تیم ضعیفی مثل القطر نمی تواند فقط با هزینه کردن برای استخدام یک سرمربی کارنامه دار، به جنگ رقبای مجهزش در لیگ ستارگان برود. بنابراین شاید انتخاب پرسپولیس برای کالدرون، یک سکوی پرتاب جدید و پلی به سوی احیای این مربی باشد؛ یعنی همان اتفاقی که برای برانکو رخ داد و می تواند برای ویلموتس، استراماچونی و کالدرون نیز تکرار شود.

کار برانکو گره خورده

در عین حال اما عدم موافقت باشگاه پرسپولیس با درخواست فسخ یک طرفه قرارداد برانکو هم باعث شده کار این مربی در عربستان گره بخورد و حداقل تا لحظه تنظیم این مطلب، او نتواند قرارداد رسمی با الاهلی ببندد. برانکو مصر است که طبق برخی مفاد قراردادش می توانسته به صورت یک جانبه درخواست فسخ بدهد اما باشگاه ایرانی مخالف است. دیروز نامه دوستانه دیگری از وکیل برانکو برای پرسپولیس ارسال شد که ظاهراً نشان می دهد مواضع باشگاه چندان بی ربط نیست. طبیعتاً اگر در این مورد حق با پرسپولیس باشد، برانکو و الاهلی در مخمصه بدی افتاده اند.