پول فوتبال کجاست؟

سالیان متوالی است که فوتبال ایران با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند و به نظر می رسد این شرایط در فصل آینده لیگ برتر بدتر نیز خواهد شد.

  1. یکشنبه ۹ تیر ۹۸ ساعت ۱۵:۱۶ (۱ سال،۳ ماه قبل)
داربی 85 استقلال و پرسپولیس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

طبق اعلام سازمان لیگ فدراسیون فوتبال، نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال از دهم مرداد آغاز خواهد شد، بنابراین تیم های لیگ برتری برای حضوری مناسب در این رقابت ها یک ماه دیگر فرصت آماده سازی دارند. اما در کنار باشگاه ها فدراسیون و سازمان لیگ نیز باید تلاش بیشتری کنند تا به وضعیت این مسابقات و خصوصاً شرایط مالی فوتبال ایران سر و سامان بهتری دهند. درحالی که فصل قبل وضعیت درآمدزایی فوتبال ایران بسیار اسف بار بود، اما با توجه به دورنمای فصل آینده باید گفت امید زیادی به بهبود این وضعیت دیده نمی شود.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در روزهای اخیر چند بار هشدار داده که ممکن است با شرایط فعلی فصل آینده لیگ برگزار نشود یا به صورت محدود برگزار شود. در واقع اشاره تاج به محدودیت های سخت افزاری برخی باشگاه ها و همچنین کمبود منابع مالی کافی در آنها بوده است. فدراسیون همچنین به کرات به باشگاه های بدهکار نیز هشدار داده که اگر بدهی های خود را تسویه نکنند مجوز حضور آنها در مسابقات لیگ صادر نخواهد شد. اولتیماتومی که در سال های گذشته نیز بارها تکرار اما هیچ گاه عملی نشد! این تصمیم فدراسیون کاملاً درست و منطقی است اما آنها در این رابطه حداقل در یک مورد مقصر هستند. درحالی که دست فوتبال از دریافت حق پخش تلویزیونی کوتاه شده است، مدیران این ورزش باید تمام تمرکز خود را برای روی سایر منابع درآمدی مثل تبلیغات محیطی یا بلیت فروشی متمرکز کنند اما تجربه سال های اخیر نشان داده آنها در قبال این حق باشگاه ها بسیار منفعلانه عمل کرده اند.

بلیت فروشی در سال قبل بسیار بی برنامه و شلخته دنبال شده و در حالی که در سال های اخیر الزاماتی برای فروش الکترونیکی آن از طریق مراجع بین المللی ایجاد شده اما تا به حال طرح موفقی برای اجرای آن در نظر گرفته نشده است. این در حالی است که اگر این اتفاق میسر شده بود به جز سودآوری مالی بهتر باشگاه ها، حداقل در دو بازی پرسپولیس و سپاهان در لیگ برتر که در استادیوم آزادی برگزار شد و پرسپولیس و داماش گیلانیان در فینال جام حذفی، آن حواشی و جنجال ها ایجاد نمی شد. شرایط تبلیغات محیطی اما وضعیتی تاسف بارتر از بلیت فروشی دارد. سازمان لیگ در سال های گذشته این مسئولیت را در زمان های مختلف به شرکت های متعدد واگذار کرد اما در حقیقت هیچ زمانی نتوانست مبلغ کف مورد توافق را نیز وصول کند. به گفته مسؤول بازاریابی این سازمان، شکایاتی از برخی مجریان تبلیغات محیطی برای پرداخت بدهی ها صورت گرفته اما به رغم گذشت ماه ها هنوز خبری از وصول مطالبات باشگاه ها نیست تا این منبع درآمدی نیز از کف تیم های فوتبال ایران برود.

حالا و در نبود این منابع، شرایط دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در آستانه شروع فصل نوزدهم لیگ برتر به قدری خراب شده که وزارت ورزش مجبور شده به هرکدام از آنها کمک مالی ۵۰۰ هزار یورویی بکند. این در حالی است که مجلس پیش از این کمک های مالی دولتی به این باشگاه ها را ممنوع اعلام کرده بود. این اتفاق البته فقط مسکنی برای این دو تیم محسوب می شود؛ چراکه اگر وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و نهادهای دیگری مثل مجلس به حل مشکلات درآمدزایی فوتبال کمک کنند دیگر نیازی به این قبیل کمک های حاشیه ساز و بحث برانگیز نخواهد بود.»