حسن زاده: باید به استراماچونی زمان داد

استقلال نیاز به یک مهاجم کامل دارد

پیشکسوت و سرمربی تیم امید استقلال معتقد است که تیم تحت هدایت استراماچونی در حال طی کردن روند رو به رشدی است و می تواند به دور از حاشیه به موفقیت برسد.

  1. دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸ ساعت ۱۳:۳۱ (۱ سال،۳ ماه قبل)
تمرین استقلال - رضا حسن‌زاده
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

تیم فوتبال استقلال دیروز (یکشنبه) در دیداری تدارکاتی با پنج گل مقابل امیدهایش به پیروزی رسید. رضا حسن زاده، پیشکسوت و سرمربی امیدهای استقلال درباره این دیدار اظهار کرد: من صحبت هایم را به این شکل آغاز می کنم. زمانی که تیم امیدها به من تحویل داده شد، اکثر نفرات تیم جدا شده بودند و تنها ۵-۶ نفر از بازیکنان تیم در اختیار ما قرار داشتند. به همین دلیل سریعاً دست به کار شدیم و ما طی تست گیری از ۱۳۰۰-۱۲۰۰ نفر، تیممان را تکمیل کردیم.

او افزود: بازیکنانی که به ما اضافه شدند، ۵۰ درصد آمادگی داشتند و باید آمادگی آن ها را به ۸۰ درصد ایده آل برسانیم. امیدهای استقلال در بازی دیروز مقابل تیم بزرگسالان با ۶۰ درصد آمادگی بازی کرد و هنوز به اردو و بدنسازی بیشتر نیاز داریم تا به آمادگی ایده آل برسیم. تیم امید در این مدت چند بازی دوستانه داشت که برای مثال در دو بازی رفت و برگشت با امیدهای پیکان یک پیروزی و یک تساوی کسب کردیم و مقابل چند تیم دیگر هم به پیروزی رسیدیم. به همین دلیل به دنبال یک تیم سطح بالا بودیم تا نقاط ضعفمان را بشناسیم که در نهایت به سراغ تیم بزرگسالان رفتیم.

سرمربی امیدهای استقلال در ادامه گفت: بازی دیروز، بازی خوبی بود. ۵۰ درصد تیم ما را بازیکنان شهرستانی تشکیل می دهند، در نتیجه با استرس مقابل بازیکنانی که قبلاً آن ها را در تلویزیون دیده بودند، بازی کردند. این بازی تجربه خوبی به بازیکنان امید منتقل کرد. این بازی شرایط خوبی فراهم کرد تا خودمان را از نظر آمادگی جسمانی، تکنیکی و روانی بسنجیم. نکته مهم دیگر این است که در بازی دوستانه گل های رد و بدل شده ملاک نیست و همه به دنبال شناخت نقاط ضعف و قوت هستند. ما از ۱۹ نفر بازیکنی که داشتیم استفاده کردیم تا خودشان را محک بزنند و سطح تیممان را بسنجیم. گل هایی که دریافت کردیم به خاطر استرس فراوان بازیکنان بود.

حسن زاده درباره ارزیابی اش از تیم تحت هدایت استراماچونی، توضیح داد: در تیم بزرگسالان، نکته مشهود، روند رو به رشد بازیکنان بود. آن ها در بازی دیروز خودشان را به خوبی داخل زمین پیدا می کردند و سرعت انتقال توپ بسیار بالایی داشتند. استراماچونی نشان داد که در بازی بسیار متفکر است و به خوبی تیم را از بیرون هدایت می کرد.

از زمان حضور استراماچونی در استقلال، بازیکنان تمرینات بدنسازی پرفشاری را پشت سر می گذارند. سرمربی امیدهای استقلال در پاسخ به این سوال که این بدنسازی فشرده چه تاثیر مثبتی بر عملکرد آبی های پایتخت در لیگ نوزدهم دارد، بیان کرد: زمانی که بازیکنی ۶۰ درصد آمادگی جسمانی داشته باشد، می تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. آمادگی جسمانی خوب باعث می شود که رفت و برگشت بازیکن در داخل زمین خوب باشد و حتی اگر دریبل هم بخورد، مقابل یار حریف قرار داشته باشد. آمادگی جسمانی و بدنسازی خوب باعث می شود که به تیم کمک شود و بازیکن با کیفیت عمل کنند و در نهایت برنامه ای که مربی به تیم می دهد اجرا می شود. بازیکنی که آماده نباشد تنها ۴۰ درصد در زمین نمایش واقعی اش را دارد و نمی تواند تاکتیک های مدنظر سرمربی را اجرا کند.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که عملکرد بازیکنان جدید استقلال را چطور ارزیابی کرده، گفت: نمی توان بازی مقابل تیم امید را ملاک ارزیابی قرار داد. نکته جالب در بازی دیروز، هماهنگی و تکنیک و خلاقیت بازیکنان بود. چیزی که باعث شد آینده تیم را رو به جلو ببینم. البته استقلال یک مهاجم خوب ندارد و باید به فکر یک مهاجم کامل باشد تا برنامه های تهاجمی استراماچونی در داخل زمین پیاده شود.

حسن زاده با اشاره به برنامه های امیدهای استقلال برای کمک به تیم بزرگسالان اظهار کرد: بازی دیروز باعث شد که استراماچونی دروازه بان تیم ما را به تمرین بزرگسالان فرا بخواند. این موضوع برای ما مهم ترین هدف است که برای استقلال استعداد تربیت کنیم. در رقابت های امید، لیگ برتر تهران سنگین تر از لیگ کشوری است و تیم های خوبی مانند پیکان، سایپا، مقاومت و نیروی زمینی هستند. تیم هایی که جلوی تیم استقلال قرار می گیرند از نظر انرژی، بالا هستند به همین خاطر ما باید از نظر بدنی، روحی، روانی و تاکتیکی آماده باشیم. همه تیم ها برای جام می روند ولی نگاه من در تیم امید، کمک به تیم بزرگسالان است. ما باید بتوانیم ۵-۶ بازیکن به تیم بزرگسالان بدهیم. بیشترین تلاش ما برای بحث بازیکن سازی است تا تیم بزرگسالان به خودکفایی برسد.

این پیشکسوت استقلال در پایان گفت: دیروز من با آقای استراماچونی صحبت کردم تا بازی دیگری با تیم بزرگسالان داشته باشیم که او هم استقبال کرد. او بسیار بافرهنگ، پخته و حرفه ای است. باید به این مربی زمان داد تا فوتبال ایران را بشناسد و اهدافش را در زمین پیاده کند. امیدوارم که به دور از حواشی بتواند در استقلال موفق شود.