هکر سیستم های امنیتی فرودگاه ها دستگیر شد

گروهی از هکرها به هنگام فروش اعتبارنامه های مربوط به دسترسی به سیستم های امنیتی فرودگاه ها، دستگیر شدند.

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
هکر سیستم‌های امنیتی فرودگاه‌ها دستگیر شد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

نکته ی جالب جایی خود را نشان می دهد که در می یابیم هکرها کدهای امنیتی را در عوض ۱۰ دلار ناقابل به متقاضیان آن ها می فروختند.

محققان شرکت مک افه (McAfee، یک شرکت طراحی در زمینه ی نرم افزارهای امنیتی)، در بخش تحقیقاتی بر روی تحدیدات پیشرفته، به این نتایج دست یافته اند. آن ها در تحقیقات خود به اعتبارنامه هایی برای دسترسی به سیستم های امنیتی یک فرودگاه بین المللی بزرگ برخوردند که با مبلغ ناچیز ۱۰ دلار در فضای دارک وب (dark web) به خرید و فروش می رسید. این اعتبار نامه ها به مصرف کنندگان آن، این اجازه را می داد تا به سیستم های مرتبط با بخش امنیتی و بخش اتوماسیون ساختمان دسترسی پیدا کنند. خبر خوش اینکه مدیران این فرودگاه پس از اطلاع رسانی مک افه، در صدد حل مشکل برآمده و در آن موفق ظاهر شده اند. با این حال شرکت مک افه از افشای نام فرودگاه مذکور به دلایل محرمانه ای باز داشته شده است.

این اعتبارنامه های دزدیده شده، مربوط به پروتکل کنترل دسکتاپ (RDP) این فرودگاه می شود. و به وسیله ی این اعتبارنامه، کارمندان فرودگاه این قابلیت را داشتند تا خارج از فضای فرودگاه یا از مسافت های دور به برخی از کامپیوترهای تعیین شده ی فرودگاه دسترسی داشته باشند. اعتبارنامه های RDP، راه نفوذ مورد علاقه ی مجرمان سایبری می باشد. و این ابزار با ورود به بازار پررونق دارک وب، به راحتی در معرض خرید و فروش قرار می گیرد. در طول سال های متمادی، بدافزارهایی که از جمله ی آن ها می توان به SamSam ransomware اشاره کرد، با استفاده از اعتبارنامه های RDP، به سیستم های امنیتی دسترسی پیدا می کردند.

با وجود اینکه محققین شرکت مک افه حدس میزنند مهاجمان با فشار زیاد و با راه حل بدیهی مانند وارد کردن تصادفی پسورد ها تا اینکه یک پسورد درست از آب در بیاید، کار از پیش برده اند اما در حال حاضر، اینکه این گروه از هکرها چگونه به طور قطعی، به اعتبارنامه های این فرودگاه دسترسی پیدا کرده اند، مشخص نیست. فشار آوردن برروی پرتال ورودی RDPها یک مسئله ی عادی است، که معمولا به وسیله ی ابزاری که دسترس همه ی افراد قرار دارد، انجام می شود. نقطه ضعف بخش مدیریت RDP، آنجا خود را نشان می دهد که آن ها برای افزایش سطح امنیتی سیستم خود از تکنیک هایی همانند احراز هویت دو فاکتوری و یا اعمال محدودیت سرعت استفاده نکرده اند، تکنیک هایی که به سادگی باعث کاهش حملات این چنینی می شود.

بر اساس تحقیقات شرکت مک افه، این فرودگاه تنها سایت آسیب پذیری نبوده و نخواهد بود که با مشکل RDP دست و پنجه نرم  می کند، این شرکت در طی پستی اعلام می کند:

همچنین ما در طی تحقیقاتمان به چندین سیستم حکومتی برخوردیم که اعتبارنامه هایشان به طور جهانی به فروش می رسید. که از بین آن ها می توان به لینک های زیادی مرتبط با موسسات مراقبت های بهداشتی، بیمارستان ها و خانه های سالمندان و تامین کنندگان تجهیزات پزشکی اشاره کرد.