عنوان کارت گرافیک سری Radeon RX ۶۰۰ در آخرین درایور گرافیکی AMD مشاهده شد

نشانه هایی از عرضه ی کارت گرافیک جدید AMD با معماری GCN با نام Radeon RX ۶۴۰ و کارت های دیگری از سری RX ۶۰۰ در فهرست آخرین درایور گرافیکی انویدیا به چشم می خورد.

  1. ۶ روز،۲ ساعت قبل
عنوان کارت گرافیک سری Radeon RX 600 در آخرین درایور گرافیکی AMD مشاهده شد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

یکی از مخاطبان انجمن های TechPowerUp حین نصب درایور گرافیکی Radeon Adrenalin نسخه ی ۱۹.۴.۳، به طورتصادفی با عنوان پر رمز و راز Radeon RX ۶۴۰ مواجه شده است. افزون براین در فهرست کارت های پشتیبانی شده ی درایور گرافیکی AMD عناوین دیگری شامل Radeon ۶۲۵ و Radeon ۶۳۰ و Radeon ۶۲۰ وجود دارد.

همان طورکه TechPowerUp نیز اشاره کرده، به نظر می رسد کارت گرافیک رادئون RX ۶۴۰ آی دی دستگاه یکسانی با کارت فعلی Radeon RX ۵۵۰X دارد. بنابراین، می توان تصور کرد سری جدید Radeon RX ۶۰۰ به نوعی تجدید برند است. با این پیش فرض، شاید بتوان گفت Radeon ۶۳۰ تجدید برندی برای کارت Radeon ۵۴۰X است. البته تا این لحظه، درباره ی عناوین Radeon ۶۲۵ و Radeon ۶۲۰ چندان مطمئن نیستیم.

radeon rx 600

آخرین شایعات درباره ی تراشه های Navi حاکی از آن است که AMD قصد دارد کارت های گرافیک ۷ نانومتری آینده ی خود را برپایه ی این پردازنده ی گرافیکی، با نام تجاری RX ۳۰۰۰ روانه ی بازار سازد. نشریه ی آنلاین Hot Hardware براساس شایعات موجود گزارش داده AMD قصد دارد کارت گرافیک جدیدی با نام Radeon RX ۳۰۸۰ XT را روانه ی بازار کند که ازنظر عملکرد، در حدواندازه ی کارت GeForce RTX ۲۰۷۰ است؛ اما تفاوت قیمتی اساسی با محصول انویدیا دارد.

با کنارهم قراردادن قطعات این پازل، می توان دریافت تراشه ساز آمریکایی قصد دارد با روش نام گذاری متفاوتی محصولات گرافیکی Navi را از دیگر کارت های گرافیک خود جدا کند. این اولین باری نیست که شرکت های تراشه ساز چنین تدبیری در پیش می گیرند. انویدیا در حال حاضر سبد محصولات تورینگ خود را با دو نام گذاری متفاوت RTX ۲۰۰۰ و GTX ۱۶۰۰ ارائه می کند تا تمایزی اصولی میان مدل های دارای هسته های RT و Tensor و مدل های فاقد این هسته ها ایجاد کند. گفتنی است هسته های RT پردازش جلوه های حاصل از رهگیری پرتو را در کارت های RTX برعهده داشته و هسته های Tensor آنتی الیاسینگ مبتنی بر هوش مصنوعی در این کارت ها را اجرا می کنند.

اگر AMD نشان تجاری RX ۳۰۰۰ را برای محصولات Navi حفظ کند، می تواند آزادانه دیگر محصولات خود را با نشان دیگری عرضه کند. بر این اساس، این شرکت تراشه های گرافیکی تقویت شده ی پلاریس خود را با نام گذاری سری RX ۶۰۰ تجدید برند خواهد کرد. معنای دیگر چنین حرکتی این است که AMD تمرکز خود را بر بازار تراشه های گرافیکی رده بالا قرار داده و ممکن است تا مدت ها مدل های رده پایین مبتنی بر تراشه های Navi را روانه ی بازار نکند.

کارت های گرافیک فعلی Radeon RX ۵۵۰X و Radeon RX ۵۴۰X مبتنی بر معماری قدیمی GCN ۴ است. در هر دو کارت تراشه ی Lexa به کار رفته که نام رمز Polaris ۱۲ است. این تراشه با فناوری ساخت ۱۴ نانومتری شریک تایوانی AMD ساخته شده است. این تراشه های ۵۰ واتی محبوبیت فراوانی در میان قطعه سازان اصلی دارد؛ چراکه جایگزین بسیار مناسبی برای تراشه های مجتمع سطح پایین دسکتاپ و لپ تاپ است.

در حال حاضر، مشخص نیست در ساخت کارت های گرافیک سری RX ۶۰۰ از همان تراشه ی پایه و فناوری ساخت استفاده خواهد شد یا این محصول با تراشه ی جدیدتر ۱۲ نانومتری ارتقا خواهد یافت. دست کم انتظار داریم سرعت کلاک کاری در تراشه های گرافیکی جدید بهبود یابد. همچنین، به نظر می رسد AMD قصد دارد پیش از عرضه ی معماری Navi، باردیگر معماری GCN را تکرار کند.

همرسانی نوشتار: