ورق آتشخوار چیست ؟ تفاوت ورق آتشخوار و ورق مخزنی در چیست؟

ورق آتشخوار به دلیل داشتن منگنز در آلیاژ خود تحمل دمایی بالاتری نسبت به ورق مخزنی دارد ولی این تنها تفاوت این دو ورق نمی باشد ورق آتشخوار علاوه بر تحمل دمایی بالا ...

 1. سه شنبه ۱۶ آبان ۲ ساعت ۱۴:۳۴ (۶ ماه،۳ هفته قبل)
ورق آتشخوار
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ورق آتشخوار به عنوان یکی از انواع ورق آهنی پرکاربرد برای شرایط حساس در برابر دما و فشار است. تحمل حرارت بالا و گرمای آتش گونه، مهمترین مزیت ورق های آتشخوار است. نام این ورق فولادی نیز از همین مشخصه و ویژگی گرفته شده است.

در این مطلب به بررسی ویژگی ها، مشخصات فنی و کاربرد ورق آتشخوار می پردازیم. همچنین نیم نگاهی به تفاوت ورق آتشخوار و ورق مخزنی به عنوان ورق های پرکاربرد فولادی می اندازیم.

ورق آتشخوار

ورق آتشخوار چیست؟

ورق آتشخوار چیست؟ این مطمئناً نخستین سؤالی است که با شنیدن کلمه آتشخوار به ذهنتان می رسد! شاید هم تا حدودی درست حدس زده باشید! ورق آتشخوار یا ورق کربن استیل مقاوم در برابر حرارت ( The Heat Resistance of Stainless Steel plate ) یک نوع ورق فولادی با قابلیت تحمل حرارت و گرمای بسیار بالا است. از این رو به آن آتشخوار می گویند.

اهمیت ورق آتشخوار

ورق های فولادی انواع مختلفی دارند و برای شرایط و حوزه مختلفی استفاده می شوند. مقاومت در برابر دما و فشار نیز یکی از شرایط بسیار رایج برای کاربرد ورق فولادی است. از این رو استفاده از ورق هایی که مقاومت بالایی در برابر گرما و فشار داشته باشند، اهمیت زیادی دارد. در همین راستا، انواع ورق صنعتی و ورق آتشخوار از کاربرد خوبی در چنین شرایطی برخوردارند. پتروشیمی، مخازن تحت فشار و دیگ های بخار بخشی از حوزه کاربرد ورق آتشخوار محسوب می شود.

کاربرد ورق آتشخوار

کاربرد و حوزه استفاده از ورق فولادی آتشخوار بسیار زیاد است. شاه کلید استفاده از این نوع ورق، شرایطی است که نیاز به تحمل دما و گرمای قابل توجهی داشته باشد. از این رو حوزه هایی که با حرارت سر و کار دارند، مهمترین موارد کاربرد ورق آتشخوار است. از جمله این حوزه ها عبارتند از:

 • صنایع پتروشیمی و نفت و گاز

 • انتقال مایعات و سیالات داغ و پر حرارت

 • پالایشگاه ها که سیالات در معرض دمای زیاد هستند.

 • استفاده از ورق آتشخوار برای مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی و …

 • دیگ های بخار و صنایع دیرگذار ( refractory industry )

 • انواع تجهیزات مربوط به انرژی های تجدیدپذیر که در چرخه های حرارتی هستند.

انواع ورق آتشخوار

همان طور که بیان شد، ورق آتشخوار یک نوع ورق فولادی با قابلیت تحمل دمای بالا است. در نتیجه ورق هایی که چنین ویژگی در ساختار خود داشته باشند، در دسته آتشخوار قرار می گیرند. از جمله آن ها می توان به ورق A516 ، ورق st52 ، ورق 17Mn4، ورق A36 اشاره کرد.

ورق آتشخوار A516

ورق فولادی A516 یا Alloy carbon steel plate گرید 70 یکی از پرکاربردترین نوع ورق های آتشخوار است. علاوه بر تحمل دمای بالا، استحکام و مقاومت در برابر نیرو و فشار این ورق ها بسیار بالاست. از این رو ورق A516gr70 به عنوان ورق مخزنی و آتشخوار استفاده می شود.

ورق st52

مهمترین ویژگی و مشخصه ورق St52 استفاده از فولاد پرمقاومت و استحکام خمشی بالا است. این ویژگی باعث شده تا در برابر سایش، حرارت و دما نیز استحکام بسیار خوبی داشته باشد. لذا برای ساخت انواع مخزن، آبگرمکن، سازه های دریایی و زیرزمینی مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق آتشخوار 17mn4

ورق 17MN4 از نوع ورق الیاژی مقاوم در برابر فشار و دما است. استفاده برای ساخت انوع مخزن، دیگ بخار و بویلر باعث شده تا در زمره ورق های آتشخوار قرار بگیرند. این ورق ها در صنایع کشتی سازی و ساخت انواع تأسیسات نیز کاربرد زیادی دارند.

ورق آتشخوار A36

ورق فولادی A36 از دیگر ورق های فولادی پرکاربرد است که خواص بسیار خوبی دارد. مقاومت بالا، شکل پذیری مناسب، چقرمگی ( Toughness ) مطلوب و مقاومت مناسب در برابر گرما از ویژگی های آن است. از این رو از گزینه های کاربردی برای استفاده به عنوان ورق آتشخوار و مقاوم در برابر حرارت می باشد.

شما مخاطبان عزیز برای دریافت مشاوره رایگان خرید و دریافت قیمت ورق آتشخوار با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید یا به سایت شرکت فولاد جهان مهر به آدرس jamsteelco.com مراجعه نمایید.

ورق مخزنی

ورق مخزنی چیست؟

وزن مخزن ( به انگلیسی Steel Tank Plate ) به ورق های فولادی کم کربن مورد استفاده در ساخت انواع مخازن گفته می شود. به زبان ساده، برخی ورق های فولادی به دلیل فرآیند ساخت ویژه، استحکام بالا و تحمل دمای زیاد در ساخت مخزن کاربرد دارند. به این نوع ورق ها به دلیل حوزه استفاده خاص مخازن، ورق مخزن می گویند.

کاربرد ورق مخزنی

مخازن به دلیل ایجاد فضای مناسب جهت ذخیره سازی یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد در صنعت هستند. انجام فرآیندهای نیازمند دما و فشار زیاد نیز از دیگر قابلیت های مخزن به شمار می رود. از این رو کاربرد ورق مخزنی دامنه بسیار گسترده ای دارد. صنایع پتروشیمی، پالایشی، داروسازی و شیمیایی از مهمترین حوزه های استفاده از این نوع ورق ها هستند.

از مهمترین کاربرد انواع ورق های مخزنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده برای ساخت انواع مخزن ذخیره سازی، نظیر مخزن نگهدارنده روغن، نفت، گاز فشرده و مایعات مختلف.

 • کاربرد ورق مخزنی برای تولید انواع مبدل های حرارتی برای عبور گرما بدون ارتباط سیالات با یکدیگر

 • تولید انواع مخازن تحت فشار برای ایجاد محفظه مناسب نگهداری مایعات و گازهای تحت فشار بالا.

 • ساخت دیگ بخار برای ایجاد گرما و فراهم کردن انرژی وسایلی نظیر توربین ها

 • استفاده از انواع ورق مخزنی برای استفاده در تولید مخازن فرآیندی برای جداسازی و ترکیب چند گاز.

انواع ورق مخزنی

ورق های فولادی دارای انواع مختلفی بوده که هریک دارای مزایای و محدودیت های خاص خود است. برخی از آن ها هزینه ساخت کمتری داشته؛ اما استحکام کمتر و دامنه کاربرد محدودتری دارند. برخی نیز برای شرایط خاصی نظیر شرایط در معرض مواد شیمیایی و زنگ زدگی استفاده می شود.

با این حال، وجود انواع ورق مخزنی باعث شده تا برای اهداف مختلف بتوان ورق مناسبی را انتخاب کرد. مهمترین و پرکاربردترین ورق های مخزنی عبارتند از:

 • ورق A516

 • ورق 17mn4

 • ورق A36

 • ورق A283

 • ورق st52

 • ورق st37
 • ورق استیل 316

 • ورق استیل 304

شما مخاطبان عزیز برای دریافت مشاوره رایگان خرید و دریافت قیمت ورق مخزنی با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید یا به سایت شرکت فولاد جهان مهر به آدرس jamsteelco.com مراجعه نمایید.

تفاوت ورق مخزنی و ورق آتشخوار در چیست؟

همانطور مشاهده کردید بسیار از ورق های آتشخوار را می توان در ساخت مخزن نیز استفاده کرد از جمله این ورق ها می توان به a516, a36,17mn4,st52 اشاره کرد ولی برخی از ورق های مخزنی امکان استفاده برای تحمل دمای بالا را ندارند برای نمونه ورق a283 و ورق استیل اشاره کرد.

ورق آتشخوار به دلیل داشتن منگنز در آلیاژ خود تحمل دمایی بالاتری نسبت به ورق مخزنی دارد.

قیمت ورق آتشخوار به دلیل تحمل دمایی بیشتر با توجه آلیاژ ورق، از ورق مخ زنی گرانتر است.

دریافت قیمت و خرید ورق مخزنی و آتشخوار

شرکت فولاد جهان مهر با بیش از 50 سال تجربه و فعالیت تخصصی در زمینه فروش ارائه بهترین قیمت ورق سیاه و ورق آلیاژی مانند: ورق st44 , a283 , a516 gr 70 , st52 , a283 , هاردوکس ,ck45 , 17mn4 , s355j2g3 , s235jr , s275jr , St52 normalize ، انواع پروفیل فولادی نظیر میلگرد، نبشی، لوله بدون درز ، لوله سیاه درزدار آماده ارائه انواع خدمات است.

امکان ارسال به سراسر ایران، تضمین بهترین قیمت در طول پروژه و تنوع بالای محصولات از مزایای فولاد جهان مهر است.

شما مخاطبان گرامی برای آگاهی از قیمت روز انواع ورق مخزنی و آتشخوار و همچنین مشاوره تخصصی می‌توانید با تلفن ۸۸۶۵۴۲۰۰ تماس بگیرید یا به سایت شرکت فولاد جهان مهر به آدرس jamsteelco.com مراجعه نمایید.

خرید ورق آتشخوار و مخزنی