در سفر به کرمان کجا ها برویم

سفر به کرمان بخاطر فراهم شدن فرصت بازدید از جاذبه های تاریخی و بناهای بسیار باشکوه در کنار زیبایی های کویر و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم خونگرم این منطقه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

  1. ۲ ماه،۲ هفته قبل
باغ شاهزاده ماهان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در سفر به کرمان جاذبه های زیادی پیش رو خواهید داشت و همین دلیلی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

سفر به کرمان و بازدید از جاذبه های تاریخی

بدون شک یکی از دلایل اصلی سفر به کرمان، بازدید از جاذبه های تاریخی با معماری خارق العاده می باشد که بافت و چهره ی بی نظیری را به این شهر بخشیده اند. از معروف ترین جاذبه هایی که در طول سفر به کرمان به شدت از طرف توریست ها مورد توجه قرار گرفته است می توان به موارد زیر اشاره نمود:

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان بخاطر نوع ساخت و درختان سر به فلک کشیده در گوشه و کنار آن لقب های زیادی را به خودش اختصاص داده است و بهترین آنها نگین انگشتری کویر کرمان می باشد که توصیف درستی از آن را به همراه داشته است. در بین تمام باغ های قدیمی و سنتی ایران، باغ شاهزاده ماهان بخاطر قرار گرفتن در دل کویر و نوع معماری به کار رفته در عمارت داخل باغ و شیوه ی کاملا مهندسی شده ی آبیاری در آن از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. این باغ که یادگاری دیگر از دوره ی قاجاریان محسوب می گردد، در ۲ کیلومتری شهر ماهان قرار گرفته و در طول سفر به کرمان براحتی می توانید از آن بازدید کنید.

فواره های کاملا طبیعی در حوضچه ی این باغ و سرچشمه گرفتن آنها از آبهای کوه جوپار باعث شده است در دل کویر خشک چهره ای کاملا متفاوت از کرمان را مشاهده نمایید و سرسبزی آن برایتان جالب باشد. با ورود به باغ شاهزاده ماهان می توانید از بخش های مختلفی مانند سردر بسیار زیبای باغ، بالاخانه و باغ خلوت، حمام، محل سکونت محافظین باغ (ملقب به زعیم باشی) بازدید کنید. با توجه به اهمیت باغ شاهزاده ماهان در سفر به کرمان، در این مجموعه می توانید براحتی از غذاهای سنتی در رستوران آن نوش جان کنید و در هتل باغ اقامت خاطره انگیزی را در محیطی کاملا مطابق با آداب و فرهنگ ایران تجربه کنید.

حمام گنجعلی خان

سفر به کرمان بدون بازدید از حمام گنجعلی خان کاملا ناقص بوده و یکی از بهترین فرصت ها برای آشنایی با نوع زندگی و آداب مردم این شهر را از دست خواهید داد. حمام گنجعلی خان بخشی از مجموعه ی بی نظیر می باشد که نوع معماری به کار رفته در آن به سبک اصفهانی بوده و یکی از باشکوه ترین آثار ثبت شده ی ملی ایران در دوره صفویان می باشد. این بنا به دستور گنجعلی خان که یکی از حاکمان شهر کرمان در دوره شاه عباس صفوی بود ساخته شد و با داشتن بخش های مختلف مانند حمام، کاروانسرا، بازار و مسجد گام بزرگی در جهت آبادانی این شهر به شمار می رفت. از مهم ترین ویژگی های حمام گنجعلی خان می توان به کاشی کاری های رنگارنگ، تزئینات منحصر به فرد به کار رفته در هشتی، ضد زلزله بودن حمام و نحوه ی پر شدن آب گرم در مخازن آن اشاره نمود. با قدم گذاشتن در این حمام شک نکنید که نمی توانید وجود این حجم از زیبایی و هنر را بر در و دیوار و سقف یک حمام درک کنید.

آدرس: کرمان، بازار بزرگ کرمان، میدان گنجعلی خان

باغ فتح آباد کرمان

اگر به دنبال یکی از بهترین زیبایی ها در طول سفر به کرمان هستید، هیچ چیز به اندازه ی باغ فتح آباد و انعکاس نورپردازی باغ در داخل حوضچه ی مقابل آن نمی تواند مناسب باشد. باغ فتح آباد یکی دیگر از باغ های بسیار باشکوه در ایران می باشد که بخاطر نوع معماری و الگوی منحصر به فرد در ساخت آن شهرتی جهانی پیدا کرده است. این باغ یکی دیگر از جاذبه های به یادگار مانده از قاجار می باشد که ساخت آن قبل از باغ شاهزاده انجام شد و در حال حاضر مرمت شده و رونق دوباره ای را پیدا کرده است. جالب است بدانید که در بین تمام باغ و بناهای تاریخی که در هر گوشه از ایران می درخشند، در نوروز ۹۶ باغ فتح آباد به عنوان پربازدیدترین بنا در ایران شناخته شد.

آدرس: کرمان، بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیارآباد

آرامگاه شاه نعمت الله ولی

برای بازدید از آرامگاه شاه نعمت الله ولی در طول سفر به کرمان باید کمی از مرکز این شهر فاصله بگیرید و وارد ماهان شوید. این آرامگاه را می توانید در فاصله ی کم با باغ شاهزاد و در دامنه ی کوه جوپار مشاهده کنید که با دیوار های کاهگلی و گنبد و گلدسته های فیروزه ای در دل کویر مثل نگین می درخشد. علاوه بر اهمیت این آرامگاه از نظر معنوی، قدمت بالا و تعلق آن به دوره صفویان و نقش و نگار بسیار هنرمندانه و باظرافت در سقف و دیوارها و صحن های مختلف آن باعث شده است تا در بین علاقه مندان به تاریخ ایران، آرامگاه شاه نعمت الله ولی را فراموش نکنند.

آدرس: کرمان، شهر ماهان، خیابان امام خمینی

سفر به کرمان و بازدید از جاذبه های طبیعی

کرمان تنها بخاطر داشتن بناهای تاریخی شهرت نداشته بلکه جاذبه های طبیعی بسیار منحصر به فردی را می توان در بخش های مختلف آن دید و از تماشای آنها لذت برد.

کلوت شهداد

کلوت شهداد

کلوت شهداد یا گرم ترین نقطه ی زمین یکی از بهترین جاذبه های طبیعی دنیا می باشد که بخاطر وجود برجستگی های کاملا طبیعی در دل کویر که گویی ساخته ی دست بشر هستند، از اهمیت بسیار بالایی از نظر زمین شناسی و همچنین جذب گردشگر برخوردار می باشند. وجود امکانات تفریحی مانند سافاری و اقامت در کمپ های کویری شرایط ایده آلی را برای دوستداران این گونه جاذبه ها فراهم نموده و تماشای آسمان پرستاره در چنین محیطی بدون شک تجربه ای به یادماندنی و تکرار نشدنی خواهد بود.

آدرس: کرمان، ۴۰ کیلومتری شهداد

باغ سنگی درویش خان

بدون شک روزی که درویش خان اسفندیاری سنگ های ریز و درشت را از شاخه های درختان خشکیده آویز میکرد، حتی تصورش را هم نمیکرد که روزی این باغ به یکی از منحصر به فردترین جاذبه های تاریخی و رازآلود ایران تبدیل شود. علت و فلسفه ی بوجود آمدن این باغ مشخص نیست و با توجه به اینکه صاحب آن فوت شده است، در نتیجه برای همیشه مانند یک راز باقی خواهد ماند. بازدید گردشگران داخلی و خارجی از این باغ باعث شده است تا رونق زیادی به روستای کنار باغ به چشم بخورد و انتخابی متفاوت در سفر به کرمان خواهد بود.

آدرس: کرمان، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان، دهستان بلورد، روستای میاندوآب

آبشارهای بسیار متنوع که با وجود کویری بودن این شهر کمی تصور بودنشان سخت است و زیبایی های کویر نوردی در کویر شهداد از دیگر جاذبه های طبیعی می باشند که در سفر به کرمان می توانید انتخاب و از لحظاتتان لذت ببرید.

سفر به کرمان و بازدید از بازارهای قدیمی

علاوه بر بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی نمی توان از خرید سوغات و صنایع دستی این شهر چشم پوشی کرد و قدم زدن در بازارهای سنتی و قدیمی را از دست داد. خرید از بازارهای کرمان زدن یک تیر با دو نشان می باشد، چون لذت خرید و قدم زدن در یکی از تاریخی ترین و با شکوه ترین بازارهای دنیا را نصیبتان خواهد کرد. بازار اصلی کرمان، بازار ارگ، بازار اختیاری، بازار سردار و بازار گنجعلی خان که در فاصله ی کم با بازار اصلی قرار دارد از جمله انتخاب های عالی در طول سفر به کرمان هستند.