موزه های مشهد، از تاریخ و فرهنگ تا تکنولوژی

مرور دنیای گذشته و مشاهده ی آثار به جا مانده از تاریخ پر از فراز و نشیب شهر و کشور های مختلف، می تواند یکی از بهترین بخش های سفر باشد.

  1. سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷ ساعت ۲۲:۴۰ (۱ سال،۴ ماه قبل)
موزه‌ی بزرگ خراسان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

موزه های مشهد یکی از بهترین انتخاب هایی می باشد که می توانند شما را با عبور از تونل زمان به گذشته های دور ببرند. اگه عاشق تاریخ و آثار با ارزش قدیمی هستید، آشنایی با موزه های مشهد را قبل از شروع سفر پیشنهاد می دهیم.

موزه ی بزرگ خراسان رضوی

اگر کمی با مشهد آشنایی داشته باشید، قطعا نام کوهسنگی را شنیده اید و چه بسا ساعاتی را در این منطقه به استراحت پرداخته اید. یکی از معروف ترین موزه های مشهد در این مجموعه قرار گرفته و میتواند لذت کوهنوردی و موزه گردی را در فاصله ای کوتاه تجربه کنید. نمای بیرونی این موزه یادآور عمارت کاخ خورشید که در کلات نادری واقع شده، خواهد بود. حال زمان این رسیده تا قدم به داخل موزه بگذارید و از آثار با ارزش و قدیمی، کتابخانه ی تخصصی با بیش از ۵۰۰۰ کتاب، آزمایشگاه تجهیز و مرمت آثار تاریخی و سالن موزه که وسعتی نزدیک به ۴۰۰۰ متر مربع دارد بازدید کنید.

اطلاعات کاربردی موزه بزرگ خراسان رضوی مشهد:

آدرس: مشهد، بوستان کوهسنگی، موزه ی بزرگ خراسان رضویزمان بازدید از موزه: هر روز ساعت ۸ الی ۱۷تلفن: ۰۵۱۳۷۲۶۹۰۰۷۰

باغ موزه نادری

باغ موزه نادری، سفر به دوران صفویه و افشاریه

با مرور کوتاه تاریخ و گذشته ی ایران، بدون شک استقامت و پیروزی های پیاپی نادرشاه و گسترش مرز های ایران در آن دوره را مشاهده خواهید کرد و به جرات می توان گفت: نادرشاه یکی از بهترین پادشاهان ایران تا امروز بوده است. با سفر به مشهد و در فاصله ی بسیار کم با حرم مجسمه ی نادرشاه و ۳ سرباز همراهش را می بینید و با ورود به این باغ، این امکان برایتان فراهم میگردد تا از یکی از معروف ترین موزه های مشهد بازدید کنید. قبل از شرح موزه لازم است بدانید که مجسمه ی ۶.۵ متری نادر که در وسط باغ قرار گرفته، توسط ابوالحسن صدیقی طراحی و در ایتالیا ساخته شده است. موزه ی نادری در سال ۱۳۴۲ با دو تالار ساخته شد و در آن مجموعه های بی نظیری از اشیای قدیمی و متعلق به دوران صفویه و افشار به چشم میخورد. از معروف ترین آثار موجود در این موزه می توان به نسخه ی خطی جهانگشای نادری که یکی از آثار با ارزش و نفیس میرزا مهمدی خان استرآبادی می باشد، وسایل جنگی و غنائم جنگی دوره ی افشاری، سکه و خنجر و انواع تفنگ اشاره نمود.

عکس یادگاری در موزه نادری مشهدعلاوه بر خرید انوع صنایع دستی در غرفه های موجود در محوطه ی باغ نادری، این امکان در اختیارتان قرار میگیرد تا لباس های سنتی و به سبک و شیوه ی دوران افشاری بپوشید و عکس های زیبا و به یادماندنی بگیرید. لازم است بدانید که موزه ی نادری یکی از نزدیک ترین موزه های مشهد به حرم می باشد و تنها چند دقیقه پیاده روی فاصله دارد.

اطلاعات کاربردی موزه نادری:

آدرس: مشهد، چهار راه شهدا، آرامگاه نادرشاهتلفن: ۰۵۱۳۲۲۱۵۴۶۸ساعت بازدید: بهار و تابستان: ۷:۳۰ تا ۲۰ و در پاییز و زمستان: ۷:۳۰ تا ۱۷

موزه آستان قدس

موزه آستان قدس، مجموعه ای متنوع و ارزشمند

با توجه به ارزش، قدمت و تنوع آثار تاریخی، موزه ی آستان قدس رضوی بهترین موزه ی مشهد محسوب میگردد که در سال ۱۳۲۴ و در صحن امام خمینی ساخته شده است. این موزه به مرور توسعه یافته و در حال حاضر شامل چندین موزه و کتابخانه و بخش های مختلفی می باشد. از جمله موزه های موجود در این مجموعه می توان به موزه ی فرش، مردم شناسی، موزه ی تاریخ موزه قرآن، تالار آثار استاد فرشچیان، گنجینه تمبر، اسکناس، آبزیان، نجوم، هنر های تجسمی، ساعت، ظروف، مدال و سلاح اشاره نمود.

اطلاعات کاربردی موزه آستان قدس:

آدرس: مشهد، حرم امام رضا (ع)، صحن کوثرتلفن: ۰۵۱۳۲۲۴۱۱۰۵ساعت بازدید: ۸ تا ۱۷:۳۰

موزه مردم شناسی رباط ویرانی مشهد

موزه مردم شناسی رباط ویرانی مشهد

در بین موزه های مشهد مانند اکثر شهر های دیگر کشورمان، نمی توان از موزه ی مردم شناسی غافل شد. این موزه که در یکی از رباط های سرپوشیده ی متعلق به دوران تیموری واقع شده است، اولین موزه مردم شناسی ایران بوده و سبک و سیاق شغل هایی که از گذشته تا امروز در خراسان وجود داشته اند را نمایش گذاشته است. برای مثال با ورود به این موزه غرفه های فیروزه تراشی ها، زنان قالی باف، استادکاران در حال ساخت دیزی سنگی، کفاشی، پوستین دوزی و ... به چشم میخورند.

اطلاعات کاربردی موزه مردم شناسی مشهد:

آدرس: مشهد، ۱۰ کیلومتری جاده مشهد به شاندیز، ویرانی ۱۹تلفن: ۰۵۱۲۴۳۷۲۵۲۲

موزه توس مشهد

موزه توس مشهد، یک تیر و دو نشان

برخلاف سایر موزه های مشهد، موزه توس با مرکز شهر فاصله داشته و در شهر توس و نزدیک به آرامگاه فردوسی واقع شده است؛ به عبارت دیگر، با بازدید از این موزه با یک تیر دو نشان خواهید زد. این موزه مانند آرامگاه فردوسی طراحی شده توسط هوشنگ سیحون می باشد که از ویژگی های منحصر به فرد آن می توان به سبک معماری در نمای بیرونی آن اشاره نمود که یادآور دوره هخامنشی می باشد. موزه توس شامل چهار بخش ظروف سفالی دوره ی قبل و بعد اسلام، وسایل سوارکاری قدیمی، ظروف سفالی قرت چهرام و پنجم هجری قمری و همچنین، آثار نقاشی استاد علی رخسار می باشد.

اطلاعات کاربردی موزه توس:

آدرس: استان خراسان رضوی، شهر توس، آرامگاه فردوسیتلفن: ۰۵۱۳۲۲۶۳۴۲۴ساعت بازدید: شش ماه اول سال ۷:۳۰ تا ۲۰ و شش ماه دوم ۷:۳۰ تا ۱۷

موزه نان مشهد

موزه نان مشهد

شاید برایتان جالب باشد که اولین موزه ی نان ایران و خاورمیانه در مشهد قرار دارد و متعلق به بخش خصوصی می باشد. در این موزه که با معماری سنتی و کاملا ایرانی ساخته شده است، فرآیند تولید نان، از مرحله ی کاشت گندم تا پخت و عرضه ی آن به شیوه ی کاملا ایرانی و سنتی به نمایش درآمده است. این موزه را می توان به عنوان یک نمونه از موزه های مردم شناسی نیز در نظر گرفت، چون سبک و شیوه ی زندگی و مراحل پخت نان تنوری توسط زنان و مردان را از گذشته تا امروز نمایش می دهد. پیشنهاد می کنیم در طول سفر به مشهد، بازدید از تنها موزه ی نان ایران را از دست ندهید.

اطلاعات کاربردی موزه نان مشهد:

آدرس: مشهد، ۱۷ کیلومتری بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کارخانه گندم دشت مشهدتلفن: ۰۵۱۳۵۴۲۵۰۱۲

موزه مردم شناسی حمام مهمدی قلی بیگ در خیابان اندرزگوی ۱۳ و همچنین موزه ی آب که در بلوار سازمان آب مشهد واقع شده اند، دو نمونه از موزه های مشهد هستند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست و قطعا لحظات خوبی را برایتان به همراه خواهد داشت.