آیا می دانید قدیمی ترین شهرهای جهان کدامند؟

رشد و توسعه فعالیت های انسانی در سراسر جهان بسیار چشم گیر بوده است. شهر های قدیمی نیز از این تاثیر بی نصیب نمانده اند.

  1. پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷ ساعت ۲۰:۴۶ (۱ سال،۴ ماه قبل)
شهر آتن، یونان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

البته در این میان شهر هایی وجود دارند که پس از گذشت هزاران سال از پیدایش شان و پس از تحمل تمام سختی و مشقت توانسته اند تمدن خود را حفظ کنند. حال در این میان برخی از قدیمی ترین شهر های جهان را معرفی خواهیم کرد:


صیدون، لبنان

شهر صیدون یکی از قدیمی ترین شهر های لبنان است که در ۲۵ مایلی جنوب بیروت واقع شده است. قدمت این شهر به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و داستان های تاریخی فراوانی در مورد آن روایت شده است. حتی می توان گفت اصلی ترین جاذبه های گردشگری لبنان در این شهر قرار دارند.


شهر آتن، یونان

قدمت شهر آتن نیز به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و همیشه از آن به عنوان قدیمی ترین و ارزشمند ترین شهر تاثیرگذار در توسعه تمدن غرب یاد می شود. در حال حاضر آتن، پایتخت مدرن یونان با بیش از سه میلیون جمعیت، سالانه میزبان بیش از پنج میلیون گردشگر از سراسر جهان است.


شهر شوش، ایران

شهر شوش، ایران

شهر شوش که در قسمت شمال غربی اهواز واقع شده، بیش از ۴۲۰۰ سال قدمت دارد و یکی از شهرهای باستانی و معروف ایران محسوب می شود. در تاریخ این شهر آثاری از دوران سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی به چشم می خورد. یکی از آثار باستانی مهم شوش، کاخ داریوش بزرگ است که قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده است.


شهر بیبلوس، لبنان

شهر بیبلوس، لبنان

بیبلوس، یکی دیگر از شهر های قدیمی لبنان است که قدمت آن به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این شهر توسط فنقیان تاسیس شده و در ابتدا دارای نام عربی جبیل بوده است. شهر بیبلوس در سال ۱۹۸۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.


شهر آرگوس، یونان

شهر آرگوس، یونان

قدمت این شهر یونانی حدود ۷۰۰۰ سال است و در زمان حکومت رومیان و همچنین امپراتوری بیزانس به شکوفایی رسید. شهر آرگوس در استان پلپونز واقع شده و دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است.


شهر حلب، سوریه

شهر حلب، سوریه

قدمت شهر حلب، ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده شده است. به دلیل موقعیت استراتژیک آن که بین دریای مدیترانه و بین النهرین و همچنین در پایان جاده ابریشم قرار گرفته، یکی از مهم ترین شهر های قدیمی نیز به شمار می آید.


شهر پلودیو، بلغارستان

شهر پلودیو، بلغارستان

گفته می شود که پلودیو بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تاسیس شده است و یکی از قذیمی ترین شهر های مورد توجه اروپایی است. در طول تاریخ، بسیاری از امپراطوری ها از جمله مقدونیه، رومی ها، امپراتوری بیزانس و همچنین عثمانی ها آن را به رسمیت شناخته اند. پلودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است که سالانه پذیرای بیش از ۸۰۰ هزار گردشگر است.


شهر دمشق، سوریه

شهر دمشق، سوریه

طبق گفته ی برخی ها، دمشق قدیمی ترین شهر جهان است زیرا قدمت آن به ۱۰هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. این شهر نیز با توجه به موقعیت استراتژیکی که داشته است به مروارید باستانی و مرکز مهم معروف است. امروزه دمشق یکی از مراکز فرهنگی سوریه و یک جاذبه توریستی بزرگ و همچنین پایتخت کشور به حساب می آید.

مترجم: سحر مردانه

منبع: https://www.tourism-review.com/worlds-best-and-oldest-cities-news۱۰۹۳۴