جشن آب تایلند، فستیوال سانکرون

با نزدیک شدن جشن سنتی آغاز سال نو ی تایلندی، همگان خود را برای برپایی جشن و تعطیلات آماده می کنند، برپایی جشن های سنتی در همه کشورها معمولا یک نماد ملی تلقی می شود و جشن آب یا سونکران "Songkran"، مهمترین جشن ملی تایلند است که همه ساله همزمان با آغاز سال نو برگزار می شود.

  1. ۳ ماه قبل
مردم تایلند حتی مسئولین رده اول نیز در این جشن شرکت می‌کنند
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)


سونکران یک واژه تائی به معنی تغییر و تحول است


فلسفه جشن آب ( فستیوال سانکرون):

پاشیدن آب بر روی یکدیگر ریشه در اعتقادات مردم تایلند دارد، آنها آب را مظهر پاکی و روشنائی می دانند و با ریختن آب بدبختی و نکبت را از جامعه دور می کنند و چه زمانی بهتر از آغاز سال نو برای اینکار؟جشن آب پاشی، در تمام سطح کشور، مردم اعم از پیر و جوان، کودک و بزرگسال با شلنگ، تلمبه، سطل و تفنگ های آب پاش یکدیگر را خیس می کنند و گاهی نیز پودری که به صورت خمیری رقیق در آورده اند را به صورت یکدیگر می مالند و مناظر جالب و شادی را خلق می کنند.

جالب اینجاست که تمام مردم تایلند حتی مسئولین رده اول نیز در این جشن شرکت می کنند


زمان برگزاری فستیوال سانکرون:

این جشن زیبا هرساله در روز های آخر فروردین ماه برابر با ۱۳ تا ۱۵ آوریل در اکثر شهر های تایلند شور و حال وصف ناپذیری برگزار می گردد.البته هر یک از این روزها نام خاصی نیز دارند: روز ۱۳ آوریل روز سال نو، روز ۱۴ آوریل روز خانواده و روز ۱۵ آوریل روز سالمندان در کشور تایلند می باشد.


جشن آب تایلند

آداب و روسوم در جشن آب تایلند:

  • فستیوال سنکرون (جشن آب) بدون پاشیدن آب تکمیل نمی شود. بیشتر فعالیت ها در طول فستیوال سنکرون (جشن آب) شامل آب می باشند زیرا اهمیت اصلی این فستیوال، عمل تذهیب و پاک سازی خود و پاکیزه شدن قبل از آغاز سال نو است.
  • در جشن آب پاشی، یک جشن فراگیر و همگانی است، مردم  بدون محدودیت سنی و جنسی و طبقاتی با شلنگ، تلمبه، سطل و تفنگ های آب پاش یکدیگر را خیس می کنند.
  • سونکران مثل عید نوروز، عامل پاکیزگی هم هست چرا که قبل از این جشن،مردم با خانه تکانی و نظافت اماکن عمومی و درختکاری در نظافت و تمیز کردن اماکن و منازل محیطی پاک و سالم ایجاد می کنند.
  • جشن آبپاشی  هر ساله صدها هزار مسافر خارجی را به تایلند جذب می کند.
  • در این روز مناظر دیدنی و جالبی دیده می شود.
  • برخی از افراد بشکه های آب را پشت وانت گذاشته  و با سطل بر روی عابرین آب می ریزند.
  • برخی هم با شلنگ های بلند جلوی درب منزل ایستاده و مردم  را خیس می کنند. بازار آب پاشی با تلمبه های پلاستیکی هم حسابی گرم می شود.

منابع: www.thailand۱۲.com ، iranianthailand.com ،www.khabaronline.ir ، www.worldinbag.com