در کویرهای اصفهان، هیجان، ترس و آرامش را تجربه کنید

هر گوشه از ایران زیبایی های خاص خودش را دارد و به همان اندازه که سرسبزی شمال کشورمان جذاب می باشد، قطعا مرکزی ایران با وجود کویر های آرام و خارق العاده جلوه ی دیگری دارند.

  1. شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ ساعت ۱۵:۰۸ (۱ سال،۳ ماه قبل)
بهترین زمان برای رفتن به کویر
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

کویر های اصفهان یکی از همان زیبایی های مرکزی می باشند که جاذبه های بسیار خوبی را در دل خودشان جای داده اند. معروف ترین کویر های ایران را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

بهترین زمان برای سفر به کویر های اصفهان

در چند سال اخیر که گردشگری داخلی و خارجی به شدت مورد توجه قرار گرفته اند، تور های متنوع کویرنوردی برگزار میگیرند و اغلب آن ها یکی از کویر های اصفهان را به عنوان مقصد سفر انتخاب می نمایند. با توجه به دمای بالا و گرمای سوزانی که مناطق کویری را در فصل های بهار و تابستان فرا میگیرد، در نتیجه بهترین زمان برای سفر پاییز و اوایل زمستان می باشد که شرایط ایده آلی برای پیاده روی و تفریحات هیجان انگیز مانند سافاری فراهم می باشد.


کویر های اصفهان


کویر مصر، پراز هیجان ...

در بین تمام کویر های متنوع و جذابی که در این نقطه از کشورمان وجود دارد، کویر مصر از جایگاه بسیار خوبی در بین کویرنوردان و طبیعت دوستان برخوردار می باشد. این کویر در فاصله ای تقریبا کوتاه با شهرستان خور قرار گرفته و مردم این منطقه در خانه های کاه گلی و گنبدی شکل زندگی می کنند و توجه گردشگران به این کویر باعث ایجاد تحول در نوع کسب و کار و زندگی و همچنین رونق اقتصادی منطقه شده است و جان دوباره ای به این منطقه بخشیده شده است. به عبارت دیگر می توان گفت، کویر آرام و دور افتاده ای که سال ها ناشناخته بود، امروزه به مکانی پر از هیجان و تفریح و خوشگذرانی تبدیل شده و به این منطقه رنگ دیگری داده است.

تفریحات کویر مصر

علاوه بر قدم زدن بر روی تپه هایی با شن های روان، شترسواری، سافاری، موتور سواری، دوچرخه سواری، تماشای شب های پر از ستاره ی کویر و ثبت بهترین تصاویر و عکاسی از جمله تفریحاتی می باشد که در کنار آرامش این منطقه روز هایی عالی را برایتان به ارمغان می آوردند.


کویر ورزنه اصفهان

به همان اندازه که کویر مصر زیبایی و طرفدار دارد، ورزنه نیز از نظر داشتن امکانات تفریحی، جاذبه های گردشگری و طبیعی و شرایط ایده ال برای رصد ستارگان اهمیت دارد. این کویر در شهر ورزنه؛ واقع در شرق اصفهان قرار گرفته است که فاصله ی بسیار کمی با تالاب گاوخونی دارد. این کویر از دو بخش کویر ورزنه و بیابان خارا تشکیل شده که وجود تپه های شنی و امکانات تفریحی ایده آل در بخش ورزنه باعث شده است تا از بیابان خارا زیاد استقبال نشود.

تفریح در ورزنه

برای اینکه بتوانید از کویر های اصفهان لذت کافی ببرید و لحظات خارق العاده را تجربه نمایید، می توانید یکی از تفریحات موجود در این کویر را به صورت گروهی انتخاب و انجام دهید و به اوج هیجان و لذت برسید. از جمله امکانات تفریحی موجود در کویر ورزنه می توان به پیاده روی و قدم گذاشتن بر روی تپه های شنی، شن سواری، شترسواری، آفرود، کرایه ی موتور های چهارچرخ و موتورسواری بر روی شن های نرم، پرواز با پاراگلایدر، تجربه ی زیپ لاین در کویر، باگی سواری و همچنین رصد ستارگان و عکاسی و از همه مهم تر، نشستن بر روی شن های نرم و خلوت کردن با خودتان و رسیدن به آرامش اشاره نمود.

آدرس: اصفهان، ۱۰ کیلومتری شهرستان ورزنه


کویر مرنجاب کاشان، آران  و بیدگل

نمیشود به اصفهان سفر کرد و به شهر زیبای آران و بیدگل سر نزد. این شهر علاوه بر داشتن بافت زیبا و معماری عالی، صاحب یکی از زیباترین کویر های اصفهان می باشد و شرایط بسیار خوبی را در قلب کویر های ایران برای گردشگران فراهم نموده است. این کویر علاوه بر داشتن تپه های شنی نرم و روان، بخاطر فاصله ی کمی که با دریاچه نمک آران و بیدگل دارد، شرایط بسیار مناسبی را برای تجربه ی کویرنوردی و کانی شناسی و فعالیت های زمین شناسی بوجود آورده است. البته یکی دیگر از دلایل منحصر به فرد بودن مرنجاب در بین سایر کویر های اصفهان، وجود کاروان سرای بسیار قدیمی شاه عباسی می باشد که تلفیق معماری و طبیعت خارق العاده ای را در دل کویر بوجود آورده است.

امکانات تفریحی مرنجاب

کویر مرنجاب مانند دو مورد قبل که به آن ها اشاره کردیم، دارای امکانات تفریحی بسیار عالی و هیجان انگیزی می باشد که می توانید ساعات و روز های بی نظیری را با آن ها تجربه نمایید. آفرود و موتورسواری، شترسواری و عکاسی و همچنین قدم زدن و پرش بروی شن های نرم از جمله تفریحات موجود در این کویر می باشد. البته علاوه بر بازی و هیجان، می توانید زمانی را بازدید از جاذبه های موجود در این منطقه اختصاص دهید و چهره ی دیگری از کویر را مشاهده کنید. دریاچه نمک آران و بیدگل، کاروانسرای شاه عباسی و جزیره ی سرگردان از جمله جاذبه های طبیعی موجود در این کویر می باشند.

آدرس: اصفهان، شهرستان آران و بیدگل، مرنجاب


کویر ریگ جن، ماجراجویی و ترس

اگر در طول زندگی به دنبال تجربه ی کار های ترسناک هستید و از این انتخابتان لذت میبرد، کویر ریگ جن می تواند گزینه ای عالی باشد. باتلاق های رمزآلود، وجود سنگ های سیاه قدیمی در بخش های مختلف کویر، گم شدن افراد و جانواران و سفر بی بازگشت آن ها از جمله مواردی هستند که ترس و وحشت زیادی را به این کویر اختصاص داده است. به همین خاطر به هیچ عنوان کویرنوردی های غیرحرفه ای در این منطقه توصیه نمیشود و حتما باید با گروه های حرفه ای قدم به این خاک گذاشت. اگر کمی با اهالی روستا های جندق و انارک که فاصله ی کمی با این کویر دارند هم صحبت شوید، بدون شک آن ها از خطرات موجود در این منطقه شما را مطلع خواهند نمود. برخلاف سایر کویر های اصفهان، در ریگ جن نمی توانید از وسایلی مانند موتورسواری، آفرود و ... استفاده نمایید و فقط باید از پیاده روی و کشف تازه ها و همچنین عکاسی در کویر چوپانان یا همان کویر ریگ جن لذت برد.

آدرس: کویر مرکزی ایران، مرز مشترک بین سمنان و اصفهان


کویر سیازگه، ناشناخته

کویر سیازگه

درست در جنوب کویر مرنجاب، یکی از ناشناخته های کویرنوردی در ایران قرار دارد که به سیازگه معروف می باشد. این کویر در واقع بخشی از کویر های شهرستان آران و بیدگل محسوب می گردد که با وجود تپه های شنی و رمل های زیبا با شن های سیاه، به خوبی توسط کویرنوردان کشف نشده و به همین خاطر در آن خبری از آفرود و موتورسواری نیست. البته این منطقه در بین بومیان کاملا شناخته شده است و در فصل بهار مسابقات شترسواری در آن برگزار میگردد و می تواند زمان مناسبی برای سفر به این کویر باشد.

آدرس: اصفهان، شهرستان آران و بیدگل، ۱۰ کیلومتری شهر ابوزیدآباد