زیباترین آبشار های اطراف مشهد + راه های دسترسی

آبشار های اطراف مشهد یکی از بهترین جا های دیدنی در سفر های بهار و تابستانه به این شهر می باشند که تنوع بالایی دارند و می توانند لحظات متفاوتی را در طول سفر برایتان به ارمغان آوردند.

  1. یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ ساعت ۱۰:۳۱ (۱ سال،۳ ماه قبل)
آبشار قره سو مشهد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در این مطلب گذری به آبشار های اطراف مشهد خواهیم داشت و راه های دسترسی به آن ها را معرفی خواهیم کرد.

آبشار قره سو مشهد

آبشار قره سو یکی از بهترین و پرطرفدارترین آبشار های اطراف مشهد می باشد که در شهرستان کلات نادری قرار گرفته و در مجموع از هشت آبشار تشکیل شده است. بلندترین آبشار این مجموعه ۸ متر ارتفاع داشته و اغلب گردشگران با بالا رفتن از نردبان فلزی قرار گرفته شده در مقابل آن، علاوه بر لذت بردن از خیس شدن با آب های زلال می توانند چشم اندازی زیبا از این منطقه را تماشا کنند. پیشنهاد می کنیم اگر از سلامت جسمی تان اطمینان دارید، حتما از پله های نردبان بالا بروید و با دوش آب سرد کاملا طبیعی انرژی فوق العاده ای بدست بیاورید.

راه های دسترسی به آبشار قره سو:اگر در حال حاضر مشهد هستید و قصد دارید در بین آبشار های اطراف شهر، قره سو را انتخاب کنید، باید به میدان امام حسین (ع) بروید و از آنجا به سمت کلات نادری حرکت کنید. بعد از رسیدن به کلات نداری، حدود ۵ کیلومتر از شهر فاصله بگیرید و حواستان به تابلوی سمت چپ جاده باشد و با دیدن تابلوی روستای قره سو مسیرتان را به سمت این روستا ادامه دهید.


آبشار اخلمد مشهد

آبشار اخلمد مشهد

با ورود به فصل های بهار و تابستان که کم کم گرمای هوا رو به افزایش هستند، روستای اخلمد با داشتن آب و هوای عالی و طبیعت سرسبز، در بهترین شرایط برای میزبانی از گردشگران قرار دارد. در این روستا چند آبشار وجود دارد که از کوه منیژه سرچشمه گرفته و اولین مورد ۲۳ متر و بعدی ۴۵ متر ارتفاع داشته و ترکیب زیبایی از طبیعت سبز و ریزش آب را فراهم نمیکنند. با عبور از دره ی سنگی به مرور می توانید سایر آبشار ها را یکی بعد از دیگری ببینید و در نهایت به زیباترین گزینه یعنی؛ آبشار مدور برسید. ایستادن زیر تکه سنگ بزرگ که آب از روی آن به زمین میریزد و گرفتن عکس های هنرمندانه، یکی از تفریحاتی می باشد که در آخرین آبشار اخلمد می تواند لذت سفرتان را بیشتر کند.

دسترسی به آبشار اخلمد

برای رفتن به روستای اخلمد باید وارد جاده ی مشهد قوچان شوید و حدود ۸۴ کیلومتر حرکت کنید و سپس با دیدن تابلوی روستای اخلمد مسیرتان را تغییر دهید. بعد از رسیدن به روستا باید حدود ۳ کیلومتر پیاده یا با ماشین پیش بروید تا به اولین آبشار برسید.


آبشار آبگرم کلات

آبشار آبگرم کلات

بهترین انتخاب در بین آبشار های اطراف مشهد در روز های پاییز که هوا کمی خنک میشود، آبگرم کلات می باشد. این آبشار مانند قره سو در شهرستان کلات نادری واقع شده و باید خودتان را برای پیاده روی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ای آماده کنید. عبور از کنار رودخانه و شنیدن صدای آب، تماشای کاروانسرای تاریخی و لذت بردن از طبیعت از جمله خوبی های مسیر پیاده روی تا آبشار آبگرم کلات می باشد. در نهایت به آبشاری به ارتفاع ۲۰ متر میرسید که دمای آن حدود ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد بوده و میتوانید در حوضچه های اطراف آن حسابی آب تنی کنید.

دسترسی به آبشار آب گرم کلاتمانند آبشار اخلمد، برای رسیدن به آب گرم کلات باید به میدان امام حسین بروید و سپس وارد جاده ی کلات نادری شوید. مسیر را تا عبور از شهرک صنعتی کلات ادامه دهید. کمی که از شهرک صنعتی گذشتید، با توجه به تابلوی های راهنمای در جاده به سمت شمال شرق باید بروید و در نهایت خودتان را به روستای آب گرم برسانید و ادامه ی راه را پیاده طی کنید.


آبشار ارتکند مشهد

آبشار ارتکند مشهد

مانند دو آبشار آبگرم و قره سو، ارتکند نیز در شهرستان کلات نادری قرار گرفته و یکی از پرطرفدارترین گزینه ها برای طبیعت گردی می باشد. در ارتکند دو آبشار وجود دارد که اولین مورد در انتهای غار قرار گرفته و بعد از سنگنوردی به دومین آبشار به ارتفاع ۳۵ متر خواهید رسید. شالیزار و تماشای طبیعت بکر و بسیار زیبا و استشمام هوای پاک از جمله خوبی های مسیر رسیدن به این آبشار می باشد.

دسترسی به آبشار ارتکندبعد از ورود به جاده ی مشهد به کلات نادری و طی کردن مسیر حدود ۴۰ کیلومتر به ترتیب روستا های قطعه نو و سر رود را پشت سر خواهید گذاشت و در نهایت باید ادامه مسیر را به صورت پیاده طی کنید. عبور از دره و غار و کوهنوردی همراه با طبیعت گردی گوشه ی کوچکی از مزایای انتخاب ارتکند خواهد بود و شک نکنید که از انتخابتان پشیمان نخواهید شد.


آبشار دره آل

آبشار دره آل

تا این قسمت از متن قطعا متوجه شده اید که مسیر مشهد به کلات نادری شرایط بسیار ایده آلی برای تفریح داشته و اغلب آبشار های مشهد در نزدیکی این شهرستان قرار گرفته اند. دره آل یکی از زیباترین مناطق در ۴۵ کیلومتری مشهد به سمت کلات می باشد که در مجموع از ۵ آبشار تشکیل شده است. در بین این ۵ آبشار تنها یک مورد از آن ها در تمام طول سال جاری و بقیه فقط در فصل بارندگی آب دارند. با توجه به اینکه این دره نزدیک به روستای آل قرار و در دره واقع شده در نتیجه نام دره آل برای آن انتخاب شده است. دره انجیر و دره غار از جمله جاذبه های این آبشار محسوب میشوند و در فصل بهار و تابستان یکی از بهترین انتخاب ها برای استراحت و رهایی از گرمای هوا می باشند.

دسترسی به آبشار دره آلدر فاصله ی ۴۵ کیلومتری جاده ی مشهد به کلات، به تابلو ها که دقت کنید، روستای اندورخ را میبینید و با پشت سرگذاشتن آن و عبور از روستای کارده در نهایت به روستایی به نام آل خواهید رسید. از هرکدام از مردم این منطقه که بپرسید، ادامه ی راه را برایتان نشان خواهند داد و می توانید بهترین لحظات را در این دره ی زیبا و تماشای آبشار تجربه کنید.