خانه های تاریخی یزد؛ زیبا و جذاب در دل کویر

یکی از اصلی ترین دلایلی که می توان یزد را به عنوان مقصد سفر انتخاب کرد، وجود خانه های قدیمی با معماری منحصر به فرد می باشد که امروز رنگ و چهره ی دیگری پیدا کرده اند.

  1. سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ ساعت ۰۶:۵۳ (۱ سال،۳ ماه قبل)
خانه ملک التجار
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خانه های قدیمی یزد از جمله جاذبه هایی هستند که کاربری اغلب آن ها امروز تغییر پیدا کرده و زیبایی آن ها به گونه ای دیگر جلوه گری می کند. معروف ترین خانه های قدیمی یزد را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

ویژگی های اصلی خانه های قدیمی یزد

با مرور خانه های قدیمی یزد می توان به این نتیجه رسید که در تمام آن ها ویژگی هایی به چشم میخورد که همان ها باعث شده اند تا معماری منحصر به فردی داشته باشند و در تمام دنیا شناخته شوند. اغلب خانه های قدیمی یزد رو به قبله ساخته شده و در نتیجه شرایط ایده آلی برای ساخت اتاق های تابستانی و زمستانی در آن ها به وجود آمده است. با ورود به این خانه ها، اولین چیزی که حواستان را به خودش جلب خواهد کرد، حوض آب در وسط حیاط و باغچه هایی پر از درختان انار و انگور در گرداگرد آن می باشد که یکی از اصلی ترین ویژگی های این خانه ها می باشد.

نوع مصالح به کار رفته در این خانه ها که شامل خشت و گل و گچ می باشد باعث شده اند تا دوام و استقامت خوبی را در آن ها شاهد باشیم و با توجه به شرایط آب و هوایی این شهر، خنکای خوبی را در روز های گرم تابستان در تمام بخش های این خانه ها احساس شود. از دیگر ویژگی ها و بخش های مهم در خانه های قدیمی یزد می توان به اتاق های سه دری و پنج دری، تالار، بیرونی و اندرونی اشاره کرد و جالب است بدانید که این خانه ها به گونه ای طراحی شده اند که حریم داخل خانه از دید دیگران در امان بوده است.معروف ترین خانه های قدیمی یزد


خانه ملک التجار

ملک التجار یا حاج علی عسگر شیرازی یکی از تاجران نام آشنا در دوران قاجار بوده که برای ساخت خانه اش دستان هنرمند شیرازی ها را به کار گرفت و یکی از زیباترین و معروف ترین خانه های قدیمی یزد را بنا کرد. این خانه قدیمی که در حال حاضر به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفته است، دارای اتاق ها و تالار های بسیار زیبا و با شکوهی می باشد که سقف و در و دیوار آن ها مملو از نقش و نگار با آب طلا می باشد.

اتاق آدم و حوا، یوسف و زلیخا و اتاق آیینه از جمله اتاق های معروف و بسیار زیبای خانه ملک التجار می باشد که با قدمت ۱۲۰ ساله تا امروز از شکوه آن کاسته نشده و امروز میزبان مهمانانی از گوشه و کنار دنیا می باشند.


خانه لاری ها

با قدم گذاشتن در بافت قدیمی یزد یا همان فهادان، به هر گوشه ی این منطقه که نگاه کنید خانه های قدیمی با بادگیر های بلند توجهتان را جلب خواهد کرد که خانه لاری ها از مهم ترین آن ها می باشد. این خانه که یکی دیگر از یادگار های به جای مانده از دوره قاجاریان می باشد، با مساحت ۱۷۰۰ متر مربع و معماری منحصر به فرد، توانسته است ۳ حیاط و ۶ خانه را گرداگرد هم قرار دهد و مجموعه ای بی نظیر از اتاق های مختلف، تالار و ایوان و هنر ایرانی نهفته در هشتی و سردر خانه را بوجود آورد. خانه لاری ها که در حال حاضر به عنوان موزه اسناد مورد استفاده قرار میگیرد، در سال ۱۲۸۶ و توسط حاج محمد ابراهیم لاری ساخته شد. بازدید از این خانه نه تنها شکوه معماری و هنر ایرانی را برایتان زنده می کند، بلکه می توانید از اسناد قدیمی موجود در این موزه نیز بازدید نمایید و با کمی فاصله گرفتن از این خانه، قدم به عمارت کلاه فرنگی بگذارید.

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، منطقه فهادان، جنب عمارت کلاه فرنگی


باغ مرشد

در بین خانه های قدیمی یزد، باغ مرشد بخاطر داشتن قدمت بسیار بالا و به جای مانده از دوره زندیه از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و امروز با نام هتل باغ مرشد مورد استفاده قرار گرفته است. این باغ حدود ۲۸۰ سال قدمت دارد و نکته مهم در این ساختمان این است که در واقع بنای این باغ در دوره زرتشتیان ساخته شده است. حیاط سرسبز، اتاق هایی با معماری خارق العاده، ایوان و بخش های مختلف باغ مرشد باعث شده تا در سال ۱۳۸۶ بازسازی و مرمت شود و به عنوان یکی از بهترین هتل های سنتی این شهر معرفی گردد.

آدرس: یزد، میدان مارکار، ابتدای بلوار بسیج، روبروی شهرداری منطقه ۲

خانه نواب وکیل

خانه نواب وکیل یکی دیگر از خانه های قدیمی یزد می باشد که در بافت قدیمی شهر و در منطقه فهادان واقع شده است. این خانه متعلق به میرزا سید محمد رضوی می باشد که در دوره قاجاریان ساخته شده و معماری آن مشابه با سایر خانه های قدیمی این شهر می باشد و بیرونی، اندرونی، اتاق های سع دری و پنج دری، ایوان و تالار و بادگیر از جمله بخش های این بنا به شمار می روند. این بنای تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر متعلق به میراث فرهنگی یزد می باشد.

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، منطقه فهادان

خانه گلشنی

اغلب هتل های معروف یزد در واقع خانه های قدیمی این شهر بوده اند که با مرمت و بازسازی تغییر کاربری داده و به گونه ای دیگر این شکوه و استواری را به نمایش گذاشته اند. خانه گلشنی یزد که همان هتل لاله می باشد یکی از خانه های قدیمی یزد می باشد که ساخت بنای اصلی آن در دوره قاجار شروع شده و بخش های مختلف آن در دوره های بعد و در زمان رضا شاه پهلوی به این مجموعه اضافه شده است. خانه گلشنی دارای بیرونی، اندرونی، اتاق و تالار های با شکوه و نارنجستان بسیار زیبا می باشد که توسط حاج علی اکبر محله تلی ساخته شد و به دخترش بی بی فاطمه بخشیده شد. حسین گلشن داماد حاج علی اکبر محله تلی یا حاج مروج بود و به همین خاطر نام گلشن برای این خانه انتخاب شده است. پیشنهاد می کنیم دقایقی را در بعدازظهر های زیبا و خوش آب و هوا در حیاط این خانه ی تاریخی سپری کنید و از آرامش نهفته در آن لذت ببرید.

آدرس: یزد، خیابان دهم فروردین، محله تل

خانه کلاهدوز ها

اگر عاشق موزه گردی و بازدید از خانه های تاریخی هستید، در طول سفر به یزد نباید خانه کلاهدوز ها را از دست بدهید، چون این خانه ی قدیمی امروزه موزه آب را در دل خودش جای داده و می توانید با قدم گذاشتن در آن روند رشد صنعت آبیاری در این شهر را مرور کنید. خانه کلاهدوز ها دارای پنج طبقه یا بخش می باشد که ساخت آن از سال ۱۲۶۶ تا ۱۲۶۹ طول کشیده و متعلق به حاج سید علی اکبر کلاهدوز می باشد. اتاق های ارسی، بادگیر، دالان، تالار و گچ بری های بسیار زیبا در بخش های مختلف این خانه باعث شده است تا این بنای تاریخی به عنوان یکی از زیباترین خانه های قدیمی یزد شناخته شود و در طول سال میزبان عاشقان تاریخ از اقصی نقاط دنیا باشد.

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، شمال میدان امیرچخماق، خیابان قیام

خانه تهرانی ها، خانه ملک زاده، خانه آقایی ها، خانه شکوهی و خانه محمودی از دیگر خانه های قدیمی یزد می باشند که هر یک به تنهایی نمادی از شکوه معماری و هنر ایرانی می باشد.

زیباترین خانه های یزد