موزه های تبریز؛ دیدن شنیدنی ها!

موزه های تبریز، تمدن غنی تبریز، دیدنی های زیادی را برای نسل امروز به جا گذاشته است و بخشی از آن را می توانید در موزه های تبریز مشاهده کنید.

  1. سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ ساعت ۱۹:۰۲ (۱ سال،۴ ماه قبل)
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

هر یک از این موزه ها یادآور روز هایی هست که در طول تاریخ به تبریز گذشته است. از خانه های تاریخی گرفته تا موزه های فرهنگی، تاریخ تبریز را روایت می کنند. اگر دلتان می خواهد تبریز را بیشتر بشناسید، سفری به موزه های این شهر داشته باشید. با ما همراه باشید تا گذری به موزه های تبریز داشته باشیم.

خانه مشروطه؛ ادای احترام به نهضت مشروطه

خانه مشروطه یکی از معروف ترین موزه های تبریز است که ایران به آن می بالد. حماسه های افتخارآفرین مشروطه خواهان، در این خانه رقم خورده است. باقرخان و ستارخان، دو تن از سران مشروطه برای براندازی حکومت قاجارها، اجتماعاتی راه می انداختند و کار هایی نظیر چاپ اسناد، جذب نیرو، جمع آوری اسلحه و ... را در این خانه انجام می دادند. خانه مشروطه زمانی هم محل اجلاس سران حذب دموکرات آذربایجان بوده است. به طور خلاصه تاریخ سیاسی کشورمان در این خانه رقم خورده است. اکنون این خانه با تمام وسایلش در معرض دید عموم قرار گرفته است. از لوازم و سلاح های ستارخان گرفته تا دستگاه های چاپ و تصاویر اسناد را می توانید در این موزه ببینید.

زمان بازدید:

شش ماه اول سال از ساعت ۹:۰۰ الی ۱۹:۳۰

شش ماه دوم سال از ساعت ۹:۰۰ الی ۱۷:۳۰

در نظر داشته باشید که خانه مشروطه، دوشنبه های هر هفته و تعطیلات رسمی عاشورا و تاسوعا، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال و ۱۴ خرداد تعطیل می باشد

موزه قاجار؛ تاریخ قاجار با هنر معماری

خانه امیر نظام یکی از عمارت های باشکوه قاجاری است. این خانه به عنوان یکی از زیباترین موزه های تبریز، علاقه مندان به هنر معماری و آثار تاریخی را به سمت خود می کشاند. حیاط وسیع با فضای سبز دلنشین جلوه ای زیباتری به عمارت قاجاری می دهند. گل کاری های کنار حوضچه شما را تا رسیدن به پله های وردی عمارت همراهی می کنند. سبک معماری خانه امیر نظام به تنهایی می تواند ساعت ها شما را از خود بی خود کند. داخل عمارت که می شوید موزه ای از آثار قاجاری نظیر بافته ها، چینی ها، ابزار موسیقی، سکه های قدیمی، خاتم کاری ها و ... را خواهید دید.

زمان بازدید: از ساعت ۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰ باز است.

موزه قاجار در طول هفته به غیر دوشنبه ها و در تعطیلات رسمی سالانه همچون عاشورا و تاسوعای حسینی، اربعین، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال و ۱۴ خرداد، موزه تعطیل می باشد.

آدرس: آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان ششگلان، جنب مقبره الشعرای تبریز

موزه آذربایجان؛ دومین موزه باستان شناسی ایران

بخش اعظم موزه های تبریز را خانه های قدیمی و تاریخی تشکیل می دهند؛ اما ساختمان موزه آذربایجان تنها با الهاماتی از معماری سنتی آذربایجان ترسیم شده است. موزه آذربایجان تنها به تاریخ کهن تبریز اکتفا نکرده و با رونمایی از آثار تاریخی شهر های دیگر، عنوان دومین موزه باستان شناسی ایران پس از موزه ملی را کسب کرد. تمام آثار این موزه در سه سالن مجزا قابل روئیت می باشند. مجسمه های سنگی، سنگ نگاره های تاریخی و کتیبه ها در طبقه ی زیر زمین نگهداری می شوند. اشیاء تاریخی پیش از اسلام و اجساد گورستان سه هزارساله اطراف مسجد کبود در طبقه همکف و آثاری از خط های کوفی، ظروف سفالی، سکه ها و مهر های تاریخی ایران در طبقه ی اول به نمایش گذاشته شدند. نظیر چنین آثاری در سایر موزه های تبریز وجود ندارد.

زمان بازدید:

فصل بهار از ساعت ۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

تابستان از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و ۱۶:۰۰ الی ۲۱:۰۰

نیمه دوم سال از ساعت ۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰

این موزه در تعطیلات رسمی عاشورا و تاسوعای حسینی، اربعین، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال و ۱۴ خرداد، تعطیل می باشد.

آدرس: آذربایجان شرقی٬ تبریز، خیابان امام خمینی، جنب مسجد کبود

کاخ شهرداری تبریز؛ دومین موزه شهرداری جهان

کاخ شهرداری یکی دیگر از موزه های تبریز است که طرفداران خودش را دارد. اولین موزه شهرداری جهان متعلق به کشور چین و دومین آن در کاخ شهرداری تبریز است. عمارت باشکوه کاخ شهرداری در میدان ساعت از دید هیچ رهگذری جا نمی ماند. معماری اروپایی و ساعت بزرگ بالای کاخ شما را برای بازدید از داخل کاخ وسوسه می کند. موزه در طبقه زیر زمین کاخ شهرداری واقع شده است. داخل موزه تالار های مختلفی وجود دارد که هر کدام با موضوعاتی جداگانه شما را سرگرم می کنند. تالار های این مجموعه شامل، تالار دفاع مقدس، تالار دوربین های عکاسی، تالار فرش، چاپ و نشر، خوشنویسی، هنر معاصر و تالار حکمت می باشند.

زمان بازدید: هر از ساعت ۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

موزه ی کاخ شهرداری در تمام ایام هفته به غیر از جمعه ها و تعطیلات رسمی سال، باز می باشد و شما می توانید

آدرس:آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان امام خمینی، میدان ساعت، ساختمان شهرداری

موزه سنجش؛ پاسخ به سوالات و کنجکاوی های شما

به طور حتم این موزه می تواند به کنجکاوی ها و سوالات شما را راجع به چگونگی ساخت تخت جمشید، ارگ بم و دیگر آثار ماندگار کشورمان، پاسخ دهد. اینکه معماران از چه لوازمی برای خلق این آثار کهن استفاده می کردند را در موزه سنجش خواهید دانست. تمام ابزارالات و وسایل اندازه گیری طول، وزن، زمان و ... در این موزه گردآوری میشوند. انواع ساعت های قدیمی و ترازو های ظریف، از دیدنی های جالب این موزه هستند. آنچه جذابیت موزه سنجش را بیشتر کرده، فضای دلنشین و قدیمی آن است. خانه تاریخی سلماسی ها شما را به عهد قاجار می برد. انتخاب این خانه ی قدیمی به عنوان موزه سنجش، ترکیب خارق العاده ای را در معرض نمایش می گذارد.

آدرس: آ ذربایجان شرقی٬ تبریز٬ میدان ساعت، پشت عمارت شهرداری، خانه ی سلماسی ها

خانه استاد شهریار؛ مامن چشمه جوشان ادب

تاریخ پرفرازونشیب تبریز، تنها به جنگ و سیاست ختم نمی شود. اگر مروری به فرهنگ این شهر داشته باشیم می بینیم که شعرای زیادی را در خود پرورش داده است. چشمه ذوق شاعرانی نظیر استاد شهریار از دیار تبریز جوشیده است. شهریار شاعر خوش ذوق تبریز است که با زبان شیرین ترکی آذربایجانی سروده های زیبایی را به جا گذاشته است. کمتر کسی است که استاد شهریار را نشناسد. بی شک قدم گذاشتن در خانه شهریار و آشنا شدن با نحوه زندگی این شاعر مشهور تبریزی، یکی از هدف های گردشگرانی است که به این شهر سفر کرده اند. امروزه خانه شهریار با تمام لوازم زندگی و وسایل شخصی ایشان، به عنوان یکی از موزه های تبریز شناخته می شود.

آدرس: آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان ارتش، محله مقصودیه، خانه استاد شهریار

زمان بازدید: هر روز از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۴:۳۰ و ۱۵:۰۰ الی ۱۹:۰۰

این مکان همانند سایر موزه های تبریز در ایام تعطیلات رسمی، بسته است.

موزه سفال؛ اثار بزرگان و آموزش هنر سفالگری

خانه صرافلار یکی از عمارت های بسیار قدیمی و به جای مانده از دوره قاجار می باشد و در اتاق های آن می توانید آثار سفالگری استاد احمد و عباس قابچی و همچنین برخی از آثار خانم فریده تطیری مقدم را مشاهده کنید. این خانه در حال حاضر به عنوان موزه سفال شهرت دارد و کلاس های آموزش سفالگری در آن برگزار می گردد. از بخش های مختلف این موزه می توان به حوضخانه، نمایشگاه های دائمی و فروشگاه های صنایع دستی و آثار هنری هنرجویان، کارگاه های سفالگری با خاک سفید و روش های سنتی آذربایجان شرقی اشاره نمود.

آدرس: تبریز، خیابان شمس تبریزی، خیابان شهید نوروزی، کوچه صرافلار

زمان بازدید: هر روز از ساعت ۹ صبح الی ۱۷