کدام صدا ها در حین پرواز نگران کننده هستند؟

آیا تا به حال پیش خود گفته اید که منشأ صدا های عجیب و غریب وِزوز و خِش خش و تَلق تولوقی که از دل هواپیما می آید چیست؟ یکی از کاربران سایت کورا با طرح این سوال سیلی از پاسخ های صاحب نظران را به راه انداخت که دست کم دو نفر از آن ها مهندسین پرواز برجسته ای بودند.

  1. سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ ساعت ۲۳:۳۳ (۱ سال،۳ ماه قبل)
کدام صدا‌ها در حین پرواز نگران کننده هستند؟
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

تعدادی از این سر و صدا ها و توضیح علت معقول فنی آن ها توسط مایک لیری (Mike Leary) و مارک لِوی (Marc Levy)، دو تن از مهندسان سابق بوئینگ در حیطه ی "مهندسی مکانیک حمل و نقل هوایی و فضا"، بشرح ذیل توضیح داده شده است:


صدا هایی که در طول پرواز میشنویم نشانه چیست؟

صدای وزوزی که هنگام سوار شدن

۱. صدای وزوزی که هنگام سوار شدن شنیده می شود

این صدای واحد نیروی کمکی (APU) است. مایک توضیح می دهد که:موتورها، برق کل هواپیما را تامین می کنند و وقتی هواپیما روی زمین است، نیاز به منبع نیروی جایگزینی برای برق رسانی هست که واحد نیروی کمکی (APU) در این مرحله به کار گرفته می شود.


صدا از قسمت بار

۲. وقتی هواپیما داشت به آرامی روی زمین حرکت می کرد، صدای زیرِ پارس یک سگ از قسمت بار به گوشم خورد؟

مایک جواب می دهد:خیر! در اکثر هواپیماهای ایرباس ، قطعه‎ی ذخیره ی سوختی به نام واحد انتقال نیرو (PTU) وجود دارد که وظیفه ی آن متعادل کردن فشار هیدرولیکی در زمان استفاده از تنها یک موتور برای طی مسافت های کوتاه در درون فرودگاه (Taxiing) است. همه به دنبال صرفه جویی در مصرف سوخت هستند و این هم راهی است... . البته یک کم پر سر و صدا و اعصاب خردکن است، چون به دلیل نوسانات فشار، مدام قطع و وصل می شود و صدایش هم مثل سگی است که با صدای خیلی زیر، در قسمت حمل بار، واق واق می کند.


صدا هنگام اقدام به بلند شدن هواپیما

۳. صدای غِژغژی که هنگام اقدام به بلند شدن هواپیما شنیده می شود

این صدای طولانی تر شدن بال ها است. لازم است که طول بال ها دو برابر حالت عادی شان شود تا هواپیما بتواند از روی زمین بلند شود و در نتیجه، خلبان دکمه ی مخصوص این کار را می فشارد.


صدای گوروپ گوروپی که هنگام بلند شدن هواپیما

۴. صدای گوروپ گوروپی که هنگام بلند شدن هواپیما به گوش می رسد

مایک لیری:وقتی این صدا را می شنوید که چرخ هواپیما بالانس و تراز نباشد و این امر سبب می شود شیارهای روی لاستیک با افزایش سرعت گردش چرخ ضربه بزنند و لرزش و صدا ایجاد کنند.


صدای جیرجیر و زوزه و تکان هایی در حین پرواز

۵. صدای جیرجیر و زوزه و تکان هایی در حین پرواز می شنوید

به گفته ی مارک لوی، بدنه ی هواپیما بسیار شبیه به یک بالون است. به هنگام پرواز در ارتفاع ۱۲ هزار متری، فشار داخل اتاق هواپیما به طور پیوسته در حال کم و زیاد شدن و انبساط و انقباض است. وسایل داخل هواپیما همچون محفظه ی بار بالای سرمان، سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها ی هواپیما هم آن جور که همه انتظار دارند "پیچ و بست" نشده است و به واسطه ی تعدادی "میله مهار (Tie Rod)" که میله هایی بلبرینگ دار هستند، در جای شان نصب و مستقرند.مارک می گوید:وقتی به هواپیما تکان یا ضربه وارد شود، و یا بدنه برای مدت کوتاهی منبسط شود، تمام وسایلی که داخل هواپیما هست متعاقبا شروع به جابجا شدن و برخورد با چیزهای دیگر می کنند. پس، در هنگام نشستن هواپیما و در صورتی که فرود کمی جستو خیزدار باشد، از شنیدن صداهای جیرجیر و ترق تروق و گروپ گروپ متحیر نشوید. دلیلش فقط حرکت همان وسایلی است که گفته شد.


تغییر صدای موتور در خلال پرواز

۶. صدای موتور در خلال پرواز عوض شد

احتمالا دیگر وقت فرود است. هواپیما در حال کم کردن سرعت است و در نتیجه، صدای موتور هم کم می شود.


صدای بوم شدید

۷. صدای بوم بزرگی شنیدم

دلیلش باز شدن چرخ های هواپیما و بیرون آمدن آنها از درون محفظه ی قسمت تحتانی هواپیما است. در این مقطع از پرواز، یک عالمه صدای وزش باد هم به گوشتان خواهد خورد.


صدای سگ از بار

۸. آن سگِ در قسمت بار، دوباره برگشته!

اگر سوار یک ایرباس باشید، به محض نشستن، واحد انتقال نیرو (PTU) مجددا به حالت متعادل سازی می رود.


صدای تشویق مسافران

۹. صدای تشویق

مسافران از یک فرود موفق خوشحالند!


منبع: به نقل از www.independent.co.uk