رمز و رازهای معماری در معبد بهشت

معبد بهشت پکن - در جنوب شهر ممنوعه مجموعه بهشت که شامل پارک و معبد بهشت یا معبد آسمان قراردارد.

  1. چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸ ساعت ۱۰:۲۷ (۱ سال،۳ ماه قبل)
راز و رمز‌های چینی در معبد بهشت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

این معبد متعلق به آئین تائو و یکی از مقدس ترین معابد چین و شهر پکن می باشد. در گذشته و در سالیان متمادی این معبد شاهد برپایی مراسم باشکوهی برای آسمان، برکت و فروانی محصولات بوده است.نماد و نشانه های این معبد باشکوهنمادگرایی یکی از ویژگی های معماری کهن چین می باشد که در سراسر این بنا دیده می شود. در واقع این معبد همانند نامش پر از رمز و راز یا نماد و نشانه ای از افسانه های چین باستان است.

عدد ۹: یکی از این نشانه ها، وجود ۹ سر اژد ها است که در ساختار این بنا دیده می شود. عدد ۹ در فرهنگ چین باستان جایگاه ویژه ای دارد و نماد ارتفاع و آسمان است. این عدد در جای جای این معبد دیده می شود.

راز و رمز های چینی در معبد بهشت

دایره های متحدالمرکز: هر یک از سه دایره متحدالمرکز این معبد نماد یک چیز است. یکی از آن ها نماد چهار فصل است دومی نماد ۱۲ ماه سال و ۲۴ ستون سومین دایره به دوره های برداشت محصول اشاره دارد.

دایره های متحدالمرکز

نمای بیرونی معبد از سه دایره متحد المرکز تشکیل شده که هر کدام مربوط به یک تالار است: تالار دعای برداشت محصول، گنبد آسمان پادشاهی و محرابی مدور در فضای بیرونی

درخت سرو: درخت سرو نماد وحدت میان آسمان و زمین است. ۴۰۰۰درخت سرو معبد بهشت را دربر گرفته اند. مساحت معبد بهشت یا معبد آسمان در حدود ۳ هکتارمی باشد. این مجموعه ۴ برابر شهر ممنوعه و از بزرگ ترین معابد چین بوده که در دوران امپراطوری مینگ و چینگ ساخته شد و در سال ۱۹۹۸ به طور رسمی در فهرست میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسید.

درخت سرو نماد وحدت

منبع: یورو نیوز