به دیدن رنگی ترین پرندگان در نصف جهان بروید

باغ پرندگان اصفهان یکی دیگر از جاذبه هایی می باشد که رنگ و چهره ای متفاوت را به نصف جهان بخشیده و لحظاتی فوق العاده و به یادماندنی را در این شهر برایتان رقم خواهد زد.

  1. جمعه ۲۴ خرداد ۹۸ ساعت ۱۱:۱۱ (۱ سال،۳ ماه قبل)
باغ پرندگان اصفهان متفاوت و مهیج
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

این باغ یکی از مجموعه های بی نظیر انواع پرندگان از اقصی نقاط دنیا می باشد که در مجموعه ی ناژوان واقع شده و می تواند انتخابی عالی در طول سفر به این شهر باشد. در ادامه نگاهی به بخش های مختلف باغ پرندگان خواهیم داشت.


معرفی باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، به عنوان اولین باغ پرنده ی ایران و در سال ۱۳۷۵ ساخته شد. این باغ مجموعه ای بی نظیر از انواع پرندگان را گرد هم آورده و به یکی از بهترین فرصت های تفریحی و البته تحقیقاتی در حاشیه زاینده رود تبدیل شده است. با توجه به نوع پرنده ها، هر یک در بخش های مختلفی مانند فضای باز یا داخل قفس نگهداری میشوند و خوشبختانه در این باغ استاندارد های لازم برای حفاظت و تکثیر پرنده ها در نظر گرفته شده اند.

بخش های مختلف باغ پرندگان اصفهان

تنوع بالا در نوع پرنده های موجود در باغ پرندگان باعث شد تا بخش های مختلف با شرایط زیست محیطی متناسب با این موجودات راه اندازی شود. این بخش ها عبارتند از:

برکه و پرندگان دوستار آب

از آنجا که در این باغ انواع اردک، قو، فلامینگو و پلیکان نگهداری میشود و هیچ کدام توانایی زندگی در قفس را ندارند، در نتیجه ۴ برکه در این مجموعه در نظر گرفته شده و شرایط مناسبی را برای ادامه زندگی این موجودات فراهم نموده اند.

صخره ها و پرندگان گریزان از قفس

بدون شک برای نگهداری پرندگانی که در بیابان ها رشد و زندگی می کنند، نمی توان برکه و یا قفسه های توری و ساده را برای آن ها در نظر گرفت و به همین خاطر در باغ پرندگان صخره هایی برای این منظور در نظر گرفته شده است که انواع کبک، تیهو و بلدرچین می توانند براحتی در آن ها زندگی کنند.

قفسه های فلزی و پرندگان محصور آن

نگهداری از پرندگان شکاری و قوی مانند کرکس، عقاب، شاهین و جغد نسبت به بقیه کمی سخت می باشد و براحتی ممکن است فرار کنند. در نتیجه این پرندگان را در قفسه های محکم و فلزی نگهداری می کنند و با در نظر گرفتن وسعت زیاد برای این قفس ها، شرایط ایده آلی برای پرواز آن ها فراهم میگردد؛ البته این فضا برای نمایش پرواز و قدرت واقعی چنین پرندگانی بسیار کم بوده، اما چاره ای جز این وجود ندارد.

فضای باز باغ پرندگان

فضای باز باغ پرندگان اصفهان

برای پرندگانی مانند طاووس و قرقاول که توانایی پرواز در ارتفاع را ندارند، براحتی می توان شرایط زیست محیطی مناسب را فراهم نمود و کافیست فضای باز و سرسبز مشابه با جنگل برای آن ها در نظر گرفته شود تا احساس خوبی در حین قدم زدن داشته باشند. با توجه به آب و هوای مطلوب باغ و نزدیک بودن آن به زاینده رود، فضای باز برای این پرندگان در نظر گرفته شده است و به شدت مورد توجه کودکان قرار گرفته است. تماشای طاووس های رنگارنگ یا کاملا سفید با پر های باز شده لذت خاصی دارد که پیشنهاد می کنیم آن را از دست ندهید.

قفس های شیشه ای

طوطی، مرغ عشق و توکان های مجموعه ی باغ پرندگان اصفهان نیاز به آب و هوای گرم و البته کمی مرطوب را دارند، به همین خاطر برای آن ها قفس های شیشه ای با دما و رطوبت مطلوب در نظر گرفته شده است. یکی از بهترین بخش های این باغ، به گوش رسیدن صدای آواز پرندگان در این قفس ها می باشد و طرفداران خاص خودشان را دارند.

بخش های تحقیقاتی و آموزشی

همان طور که قبلا اشاره کردیم، باغ پرندگان تنها برای نمایش گونه های متنوع پرندگان نیست و بخش های آموزشی و تحقیقاتی متعددی در آن وجود دارد. این بخش ها شامل واحد تکثیر، قرنطینه، کلینیک و بهداشت، تاکسیدرمی و تغذیه می باشد. لازم است بدانید که امکان اهدای پرندگان به این باغ وجود داشته و تمام این گونه های جدید و اهدایی برای مدت مشخص در واحد قرنطینه نگهداری میشوند و بعد از اطمینان از سلامت آنها، به جمع سایر پرندگان اضافه میشوند.

گونه های جانوری در باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان در مجموع بیش از ۱۳۰ گونه ی مختلف از انواع پرندگان که هر یک متعلق به یه گوشه از جهان می باشند را در بخش های مختلف نگهداری و تکثیر میکند. این پرندگان شامل انواع کبک، کبوتر، کرکس، شاهین، طاووس، طوطی، انواع مرغ عشق و پرندگان آبچر مانند فلامینگو و پلیکان می باشد. در بخش تاکسیدرمی این مجموعه گونه های خشک شده ی پرندگان مختلف به نمایش گذاشته شده اند.

امکانات تفریحی در باغ پرندگان

یکی از دلایلی که باغ پرندگان تا این اندازه مورد توجه همگان قرار گرفته است، علاوه بر داشتن تنوع بالا در پرنده، بدون شک محیط بسیار عالی و امکانات موجود در آن می باشد. باغ پرندگان در پارک ناژوان قرار گرفته و در نتیجه شرایط ایده آل برای استراحت در آلاچیق ها، خوردن غذا و خوراکی در رستوران و کافه های آن و همچنین تجربه ی تفریحات هیجان انگیزی مانند تله سیژ، قایق سواری و دوچرخه سواری در آن فراهم شده است.


سایر دیدنیهای نزدیک به باغ پرندگان

در فاصله ی بسیار کم با باغ پرندگان و در سایر بخش های پارک ناژوان، می توانید از باغ خزندگان، آکواریوم تونلی، موزه صدف و موزه پروانه ها بازدید کنید.


باغ موزه پروانه ها

این باغ موزه که بخشی از پارک ناژوان محسوب میشود، در ۴۸ قاب بیش از ۲۲۰۰ نوع پروانه ی بی نظیر را در بنایی به مساحت دو هزار مترمربع به نمایش گذاشته است. لازم است بدانید که در این موزه چیزی به نام پروانه ی زنده به چشم نمیخورد و تمام آن ها در قاب عکس های بزرگ به دیوار نصب شده اند و می توانند مجموعه ای عالی برای تحقیق و آشنایی با پروانه های مختلف از اقصی نقاط دنیا محسوب شود. این کلکسیون که مجموعه ای از انواع پروانه، سنجاقک، بید و سایر حشرات می باشد، حاصل ۲۰ سال تلاش شادروان منوچهر ضیائیان است که به موزه اهدا شده اند.


موزه صدف

موزه صدف یکی دیگر از بخش های پارک ناژوان می باشد که مانند سایر مجموعه های موجود در این پارک، برای اولین بار در ایران راه اندازی شده است. در این موزه بیش از ۲۰۰۰ نمونه موجودات آبزی از دریا ها و اقیانوس هایی در سراسر دنیا به نمایش گذاشته شده اند که شامل انواع نرم تنان، خارپوستان و سخت پوستان می باشد. صدف، ستاره های دریایی، طوطی های دریایی، خرچنگ، سرپایان و دو کفه ها و سایر صدف و حلزون های این موزه متعلق به کاپیتان حسن خواجه می باشد که بعد از تلاش ۲۵ ساله در این مجموعه به نمایش گذاشته شده اند.