موزه های کرمان، یک تیر و دو نشان

موزه های کرمان بخش جدانشدنی جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر هستند. مکان هایی که امروزه گردشگران را به موزه گردی دعوت می کنند، اغلب از بنا های مهم و تاریخی کرمان هستند.

  1. شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ ساعت ۲۰:۲۶ (۱ سال،۳ ماه قبل)
حمام گنجعلی خان، موزه مردم شناسی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

با رفتن به این مکان ها با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم از تماشای آثار تاریخی کرمان لذت می برید و هم یک موزه گردی حسابی را تجربه می کنید. در این مطلب تعدادی از مهم ترین موزه های کرمان را به شما معرفی می کنیم.

حمام گنجعلی خان، موزه مردم شناسیحمام گنجعلی خان، یکی از پرطرفدارترین موزه های کرمان است. معماری داخلی بنا، نقاشی های روی سردر، با مقرنس بندی های باشکوه به تنهایی مجموعه ای دیدنی برای گردشگران ایجاد کرده است. این حمام تاریخی به جا مانده از دوران صفوی، امروزه به عنوان موزه مردم شناسی کرمان در معرض بازدید عموم قرار گرفته است. بخش های مختلف حمام با مجسمه های مومی و ظروف قدیمی حمام نظیر تاس، لُنگ، شانه های قدیمی و لوازم تن شویی تزئین شده است. موزه ی مردم شناسی مکان دنجی برای عکاسی از مجسمه های مردم اقشار مختلف جامعه در زمان صفویه است.

باغ موزه هرندی؛ موزه ی پرطرفداردورتا دور موزه ی هرندی را باغی از درختان تنومند قدیمی و سربه فلک کشیده محاصره کرده اند. تاریخچه ی این باغ و عمارت دو طبقه ی داخل آن، به سال ۱۲۹۰ هجری قمری، برمی گردد؛ جایی که زمانی سکونتگاه یکی از افراد برجسته ی نظامی کرمان بوده و اکنون به یکی از موزه های پرطرفدار شهر تبدیل شده است. موزه هرندی به چند بخش تقسیم می شود؛ موزه ی ساز های سنتی، موزه باستان شناسی و نگارخانه. موزه ی ساز های سنتی در طبقه ی اول ساختمان، شروع خیلی خوبی برای لذت بردن از موزه گردی در کرمان است. در این بخش ساز هایی مثل سنتور، قانون، قیچک و بسیاری ساز های سنتی دیگر را می بینید که همگی حاصل هنر دست اساتیدی همچون نریمان و یحیی هستند. برای بازدید از موزه ی باستان شناسی به طبقه ی دوم بروید. در این بخش ارتباط خوبی با تمدن های کهن برقرار می کنید. آثار کشف شده از تمدن های شهداد، بخصوص اشیاء سفالی و مهره های سنگی، جالب ترین قسمت این موزه هستند.

باغ موزه هرندی؛ موزه ی پرطرفدار

آدرس: کرمان- خیابان بهشتی- ایستگاه طهماسب آباد- نرسیده به خیابان فردوسی

موزه زرتشتیان؛ تنهاترین موزه ی مردم شناسی زرتشتیانتنهاترین موزه ی مردم شناسی زرتشتیان در ایران است. اگر تمایل دارید با زندگی و فرهنگ آن ها آشنا شوید، موزه ی زرتشیان اطلاعات خوبی را در غالب اشیاء، کتاب های دستنویس و اسناد قدیمی در اختیارتان می گذارد. لباس های زنانه مربوط به ۱۵۰ سال پیش به خوبی پوشش زنان زرتشتی را در عصر هخامنشیان نشان می دهد. اگر کمی بیشتر وقت بگذارید می توانید سوژه های بیشتری را برای عکاسی پیدا کنید.

موزه زرتشتیان؛ تنهاترین موزه ی مردم شناسی زرتشتیان

آدرس: کرمان- میدان مارکار- کوچه فرش مشهد - پرورشگاه مارکار

موزه مطبوعات؛ تنها موزه ی مطبوعات ایرانبرای علاقه مندان به کار های مطبوعاتی و روزنامه نگاری، بازدید از موزه ی مطبوعات را پیشنهاد می کنیم. البته محبوبیت این موزه همگانی است و بیشتر بدلیل قرار گرفتن مقبره ی دو تن از شخصیت های معروف به نام های سید علوی و ناظم السلام کرمانی مورد توجه عموم قرار گرفته است. این موزه با نمایش اولین روزنامه های چاپ شده، نسخه های قدیمی و لوازم چاپخانه های قدیمی، تاریخ مطبوعات را به خوبی بیان می کند. بنای این موزه یادگاری از دوران قاجاریه می باشد و با بیش از ۲۰۰ سال قدمت، تنها موزه ی مطبوعات ایران است. پس اگر مسافر کرمان هستید، بازدید از این موزه را در لیست موزه گردی های خود قرار دهید، چون نظیرش را در هیچ شهری پیدا نمی کنید.

موزه مطبوعات؛ تنها موزه ی مطبوعات ایران

آدرس: کرمان- خیابان شریعتی- نرسیده به سه راه چمران- آرامگاه سید علوی

موزه سکه؛ ضربخانه ی گنجعلی خانضربخانه ای که در ضلع شمالی میدان معروف گنجعلی خان قرار دارد، یکی از بنا های تاریخی به جا مانده از مجموعه ی باشکوه گنجعلی خان است. سکه های مسی قدیمی که در زمان مرمت بنا پیدا شده، کاربری این ضربخانه ی قدیمی را تایید می کند. هم اکنون سازمان میراث فرهنگی کرمان با تغییر کاربری ضربخانه ی گنجعلی خان به موزه ی سکه، میزبان گردشگران و علاقه مندان به این صنعت می باشد. در این موزه می توانید انواع سکه های ضرب شده از دوران هخامنشیان تا عصر معاصر را ببینید.

موزه سکه؛ ضربخانه ی گنجعلی خان

موزه شاه نعمت الله ولیموزه شاه نعمت الله ولی این موزه در آرامگاه شاه نعمت الله، ولی واقع شده است. گشت و گذار در شهر زیبای ماهان، هم فال هست و هم تماشا. تنها در حدود ۲۵ کیلومتر فاصله از شهر کرمان می توانید از باغ معروف شاهزاده ماهان و آرامگاه شاه نعمت الله، ولی دیدن کنید. موزه ای که در آرامگاه شاه نعمت الله، ولی واقع شده یکی از جذابیت های سفر به ماهان است. این موزه که به سردر امیریه معروف می باشد در بخش زیرین ورودی آرامگاه واقع شده است. بنای این موزه ۱۳۰ سال قدمت دارد و حاوی اشیای با ارزشی نظیر کشکول های منقوش، تبرزین های تراشیده شده، قرآن هایی به خط کوفی، سپر هایی از پوست کرگردن و ... می باشد.

موزه شاه نعمت الله ولی

آدرس: کرمان- ماهان- آرامگاه شاه نعمت الله ولی

موزه شهید باهنر کرمان

موزه شهید باهنر

موزه شهید باهنر از جمله مکان هایی است که اغلب به آن کم لطفی می شود. منزل شهید محمد جواد باهنر یکی از خانه های قدیمی متعلق به دوران قاجاریه می باشد که امروزه جایگاهی در میان موزه های کرمان پیدا کرده است. این خانه به عنوان یکی از آثار ملی ایران، قدیمی ترین و در عین حال ناشناخته ترین موزه کرمان است. لوازم قدیمی منزل، عکس ها و دست نوشته های شهید باهنر، شما را با بخشی از زندگی آن بزرگوار آشنا می کند.

آدرس: کرمان- خیابان شهید باهنر- خیابان شهید ایرانمنش- جنب هیئت عزاداری تکیه محله شهر

موزه سنگ؛ قدیمی ترین پرچم های سنگی جهانموزه سنگ دوست داشتنی ترین مکان برای زمین شناسان است. در این مجموعه، ۱۲۰ قطعه سنگ مربوط به دوران های مختلف تاریخی گرداوری شده است. سنگ های حجاری شده نظیر سنگ مقبره خواجه اتابک در دوران سلجوقی، سنگ هزار ساله ی رابر و قدیمی ترین پرچم های سنگی جهان، از مهمترین آثار سنگی این موزه می باشند.

موزه سنگ؛ قدیمی ترین پرچم های سنگی جهان

آدرس: کرمان- نزدیکی جنگل دشت کاشت- آرامستان بزرگ کرمان، گنبد جلیلیه

موزه دفاع مقدسهشت سال جنگ برای ما ایرانی ها خاطرات زیادی به همراه داشته و دلاور مردی های بسیاری در آن مدت به جای مانده است که بخشی از آن را می توانید در باغ موزه دفاع مقدس کرمان مرور نمایید. معماری جالب و منحصر به فرد که ترکیبی از هنر معاصر با معماری سنتی مناطق کویری و کرمان می باشد، از جمله مواردی می باشد که به این موزه رنگ و جلوه ای خاص بخشیده است. علاوه بر اسناد و مدارک و ادوات جنگی متعلق به لشکر ۴۱ ثارالله، در این باغ پیکر هشت هشید گمنام نیز به خاک سپرده شده است.

موزه دفاع مقدس کرمان

آدرس: کرمان، ابتدای بلوار شهید عباس پور، بعد از مجتمع مسکونی صدا و سیما

موزه ساعت کرمان؛ ساعت های چوبی و دست ساز یکی از متفاوت ترین تجربیات موزه گردی در کرمان را می توانید در موزه ساعت بدست آورید. مجموعه ای بی نظیر از انواع ساعت های قدیمی و دست ساز و همچنین سکه و تمبر های قدیمی از جمله مواردی می باشند که در این موزه نگهداری و به نمایش گذاشته شده اند. لازم به ذکر است که ساعت های این موزه متعلق به دوره ی ناصرالدین شاه می باشند و اغلب آن ها چوبی و دست ساز هستند. پیشنهاد می کنیم در بین این مجموعه حتما از ساعت های هندی که عمری بالای ۱۵۰ سال دارند بازدید کنید.

موزه ساعت کرمان؛ ساعت های چوبی و دست ساز

آدرس: کرمان، خیابان شهدا