مجموعه گنجعلی خان، شاهکاری در دل کرمان

مجموعه ی گنجعلی خان یکی از شاهکار های به جا مانده ی گنجعلی خان در دوران صفویه است و هم اکنون مهم ترین و مشهورترین جاذبه های گردشگری و توریستی شهر تاریخی کرمان محسوب می شود که در مرکز بافت قدیمی شهر قرار گرفته و همجواری آن با بازار بزرگ کرمان، پکیج کاملی برای گردشگران فراهم کرده است.

  1. دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸ ساعت ۱۳:۴۲ (۱ سال،۳ ماه قبل)
مجموعه گنجعلی خان کرمان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

معماری کم نظیر این مجموعه گنجعلی خان توسط استاد سلطان محمد معمار یزدی و در مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع، انجام گرفت و چندین بنای تاریخی را در دل خود جای داده و همانند موزه ای، دیدنی های زیادی را به نمایش می گذارد. حتی اگر برای مدت کوتاهی مسافر شهر کرمان هستید، بازدید از این مجموعه را فراموش نکنید.

میدان گنجعلی خانمیدان گنجعلی خان یکی از بهترین بخش های مجموعه ی گنجعلی خان می باشد. جالب است بدانید که اکثر میدان های تاریخی در شهر های بزرگی همچون اصفهان و همچنین کرمان، در مرکز شهر واقع شده است و دسترسی گردشگران را به سایر نقاط شهر راحت تر می کنند. اگر در مرکز میدان گنجعلی خان قرار بگیرید می توانید بازار بزرگی را در ۳ ضلع آن ببینید؛ سرای گنجعلی خان در ضلع دیگر این میدان واقع شده است. بنا های قدیمی اطراف میدان، طاق نما های خشتی، کاشی کاری های منقوش و حوض آبی که در میان فضای سبز وجود دارد چهره ی زیبایی به این میدان بخشیده است. در این میدان وسیع همچون میدان نقش جهان اصفهان، هیچ اتوموبیلی تردد نمی کند؛ بنابراین با خیال راحت در گوشه و کنار آن قدم بزنید و از تماشای آن لذت ببرید.

میدان گنجعلی خان کرمان

بازار بزرگ گنجعلی خان؛ مهم ترین بازار های سنتی کرمانبازار های سنتی همیشه جزو جدانشدنی از سفرنامه های هر فرد هستند؛ بویژه اگر این بازارچه ها قدیمی و تاریخی باشند. بازار گنجعلی خان یکی از مهم ترین بازار های بزرگ و سنتی کرمان است که در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان قرار دارد. با ورود به بازار تاریخی گنجعلی خان، به زمان فرمانروایان صفوی سفر می کنید. با قدم زدن در طول بازار می توانید حمام گنجعلی خان، حجره ها و طاقنما های طراحی شده را ببینید که در زیر آن دستفروشان مشغول بکار هستد. اینکه جا پای بازاریان و مردم کرمان قدیم، قدم می گذارید، حس لذت بخش و وصف ناشدنی خواهد بود. از مزیت های این بازار این است که حجره های آن به لطف هنرمندان و بازاریان شهر رونق گرفته و محیط دنجی برای بازارگردی، خرید سوغات و صنایع دستی فراهم آورده است. پیشنهاد می کنیم از بازار قیصریه در انتهای بازار گنجعلی خان نیز دیدن کنید.

حمام قدیمی با گچ بری  و نقاشی های زیبا

حمام قدیمی با گچ بری و نقاشی های زیبادر سمت راست بازار گنجعلی خان حمام تاریخی این مجموعه قرار دارد. از سردر حمام، گچ بری ها و نقاشی زیبا شروع می شوند و تا راهرو ها و بخش های داخلی حمام ادامه می یابند. تمام تزئینات داخلی حمام را می توان در دو بخش تقسیم کرد. بخش بالایی که شامل نقاشی های گل و بوته و گچ بری های متعلق به دوره صفویه است و بخش پایینی که متعلق به دوران قاجاریه می باشد، با تصاویری از شکار پادشاهان، کاروان های شتر با نگاره هایی از داستان خسرو و شیرین و ... شما را مجذوب خود می کند. اگر به قسمت پایین نقاشی ها دقت کنید، کتیبه ای از جنس مرمر سبز می بینید که اشعاری را به خط نستعلیق روی آن حک کرده اند. قدمت این کتیبه به سال ۱۰۲۰ هجری قمری برمی گردد.

کمی جلوتر می رویم و به ترتیب با عبور از راهرو، هشتی کوچک و درگاهی حجاری شده، به قسمت سربینه یا همان رختکن می رسیم. سربینه به عنوان فضای اصلی حمام، از بخش میانی با سقفی بلند و غرفه هایی کوچک تر با حوضچه های جداگانه در اطراف تشکیل شده است. حوض بزرگی که در وسط بخش میانی قرار گرفته، جذابیت این حمام را دوچندان می کند. امروزه از حمام گنجعلی خان به عنوان موزه مردم شناسی کرمان استفاده می شود. در این موزه، مجسمه های مومی اقشار مختلف، ظروف قدیمی نظیر تاس، تشت، لنگ، سینی های قدیمی و هر نوع لوازمی که در حمام های قدیمی کاربرد داشته را می توانید ببینید.

موزه مردم شناسی گنجعلی خان

موزه مردم شناسی کرماندر بین تمام موزه های مردم شناسی در کشورمان، موزه مردم شناسی گنجعلی خان از شهرت بسیار بالایی برخوردار می باشد و به جرات می توان گفت با مرور بخش های مختلف آن، به بهترین شکل ممکن سبک زندگی در این شهر براحتی مرور خواهد شد. مجسمه های این موزه هنر هنرمندان کشورمان در دانشگده هنر های زیبا دانشگاه تهران می باشند که در سال ۱۳۵۲ به این موزه منتقل شدند. در این موزه سبک زندگی اقشار مختلف جامعه در سال های بسیار دور، روحانیون و مردم عادی و نحوه ی استحمام آن ها و همچنین نوع لباس های محلی این شهر به خوبی نمایش داده شده است.

موزه مردم شناسی کرمان

مسجد تاریخی گنجعلی خان

مسجد تاریخی گنجعلی خانمسجد گنجعلی خان در شمال شرقی میدان این مجموعه قرار گرفته و نمای زیبایی به بنا های قوسی شکل و دوطبقه ی اطراف میدان بخشیده است. در وصف این بنا می توان به ۱۲ نورگیر در پوشش گنبدی آن اشاره کرد. محرابی با نقش گلدان و لوح مرمرین از جاذبه های دیگر این مسجد هستند. تزئینات شبستان نظیر نقاشی ها، گچ بری ها و مقرنس های هنرمندانه از لنز دوربین عکاسان جا نمی مانند. بر خلاف درِ چوبی مسجد، کف ایوان و کتیبه ی بالای در سنگی است. بنای این مسجد به بزرگی مسجد های تاریخی اصفهان نیست؛ بنابراین می توانید با یک کادر هنرمندانه، سلفی زیبایی با این اثر تاریخی بگیرید.

مدرسه و کاروانسرامدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان در ضلع شرقی میدان قرار دارد. جالب است بدانید مدرسه ای که در زمان قدیم بسیار پر رونق بوده، هم اکنون به عنوان مشهورترین حوزه علمیه ی شهر کرمان شناخته شده است. کتیبه ی کاشی کاری شده ی روی سردر کاروانسرا متعلق به سال ۱۰۰۷ هجری قمری می باشد. معماری خاص محمد سلطان یزدی این مدرسه را به یکی از دانشکده های هنر کرمان تبدیل کرده است.

مدرسه و کاروانسرا گنجعلی خان کرمان

ضرابخانه ضرابخانه یکی دیگر از دیدنی های مجموعه گنجعلی خان است که در بخش شمالی میدان با گنبدی بلند و مجهز به کلاه فرنگی خودنمایی می کند. سردر ورودی این ضرابخانه بسیار ساده و آجری می باشد. نور داخلی بنا از طریق کلاه فرنگی که روی گنبدی بلند تعبیه شده، تامین می شود. جالب است بدانید که در زمان مرمت بنا، قطعاتی متعلق به کار ضرب سکه و همچنین تعدادی سکه مسی پیدا شد و همین امر مهر تایید کاربری ضرابخانه شد. هم اکنون ضرابخانه ی گنجعلی خان به عنوان موزه ی سکه میزبان گردشگران است. پیشنهاد می کنیم حتما از این موزه دیدن کنید، چون قرار است سکه های قدیمی و تاریخی زیادی را ببینید.

ضرابخانه گنجعلی خان کرمان

آب انبارآب انبار یکی دیگر از بخش های به جا مانده از مجموعه ی گنجعلی خان است که درست در مقابل کاروانسرا واقع شده است. با بازدید از این اثر تاریخی، خاطرات گشت و گذار در مجموعه ی معروف گنجعلی خان را تکمیل کنید.

آب انبار گنجعلی خان کرمان