بهترین مناطق ییلاقی اطراف تهران برای تعطیلات اخر هفته

اگر از روزمرگی ها، هوای آلوده و ترافیک های سنگین پایتخت خسته شدید، سری به مناطق ییلاقی اطراف تهران بزنید.

  1. پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸ ساعت ۲۱:۲۲ (۱ سال،۳ ماه قبل)
لواسان، نزدیک‌ترین ییلاق اطراف تهران
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

شاید سفرتان کمی کوتاه باشد؛ اما به اندازه ی یک سفر چند روزه خستگی را از تنتان بیرون می کند. معرفی مناطق ییلاقی اطراف تهران با ما و انتخاب مقصد با شما.

لواسان، نزدیک ترین ییلاق اطراف تهران

باغشهر لواسان، مشهورترین ییلاق تهرانی ها در شهرستان شمیرانات است که شما را به دره ای در دامنه جنوبی کوه های البرز می کشاند. جریان رودخانه ی جاجرود، زندگی را به این بخش از طبیعت بخشیده است و سد لتیان یکی از دیدنی های این منطقه می باشد. لواسان با وجود آب و هوای کوهپایه ای، مناظر طبیعی فوق العاده، دریاچه لتیان و به خصوص نزدیکی به تهران، یکی از گران ترین شهر های ایران است که آن را بورلی هیلز یا سوئیس تهران می نامند. ییلاق لواسان مناسب ترین مکان برای سفر های یک روزه می باشد.

روستای سرسبز افجهروستای افجر فضایی بکر از چشم انداز ییلاق های اطراف تهران را نشان می دهد. این روستا تنها با ۵ کیلومتر فاصله در شمال شرقی ییلاق لواسان قرار دارد. روستای کوهستانی افجه به دشت هویج اش معروف است. هرچند که دیگر از مزارع هویج خبری نیست؛ اما آبشار های پسچویک با ۱۵ متر ارتفاع و موآب با ۱۸۰ متر ارتفاع، تا حدی مسافران این ییلاق را به جوش و خروش واداشته اند. دره شمالی روستای افجر نیز از چشم کوهنوردان دور نمانده است. از مسیر های داخل دره برای صعود به قله های آتشکده، ساکا و مهرچال استفاده می شود. ییلاق افجه، از مکان هایی است که یکبار دیدنش ارزش امتحان کردن را دارد.

روستای سرسبز افجه

اوشون فشم، محبوب ترین ییلاق زمستانی

اگر دلتان هوای قدم زدن در باغ های میوه را کرده یا به یک آبشارگردی یک روزه در ییلاق های اطراف تهران نیاز دارید، ییلاق فشم بهترین گزینه است. فشم تنها بخشی از شهر "اوشان فشم میگون" می باشد که آن را با نام "اوشون فشم" هم می شناسند. ییلاق فشم در ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران می باشد که بیشتر به دلیل وجود باغ های میوه و روستا های زیبایش جذابیت دارد. روستا هایی همچون اهار، ایگل، باغگل و شکرآب مجموعه ی خوش آب و هوای فشم را تشکیل می دهند. فشم با وجود آبشار های زیبای لالون، لارمحله، آبشار یخی آبینک و همچنین دشت جانستون مورد توجه تور های گردشگری قرار گرفته است. بهترین فصل برای پیاده روی در باغات این منطقه و لذت بردن از از آب و هوا، بهار و تابستان است. البته در فصل زمستان هم مسافرانی هستند که فشم را ترک نمی کنند. پیست اسکی شمشک و دو پیست دیگر فشم، از تفریحات زمستانی این ییلاق برفی هستند.

ییلاق شهرستانک، نقاشی طبیعت

ییلاق شهرستانک، نقاشی طبیعت

ییلاق های اطراف تهران تنها به بخش های شمالی محدود نمی شوند. بیایید گذری هم به غرب تهران داشته باشیم. شهرستانک، ییلاقی شاهانه و بکر در بخش های شمالی کوه های توچال است که در چهار فصل سال رنگ عوض می کند. مسیر جاده چالوس زیباترین راه برای رسیدن به این ییلاق است. بی شک این روستا، ییلاقی برای همه ی فصل هاست و پیشنهاد می کنیم طبیعت پاییزی آن را از دست ندهید. طبیعت زیبای و آب و هوای دلپذیر و نقاشی زیبای طبیعت روی بوم شهرستانک، ناصرالدین شاه قاجار را برای اقامت در این مکان ترغیب کرد. کاخ ییلاقی شاه قاجار، معروف به کاخ ناصری از بنا های تاریخی شهرستانک می باشد که در جوار رودخانه ی این روستا قرار دارد. از جمله دلایلی که باعث جذب گردشگران به ییلاق شهرستانک می شوند می توان به مناظر چشم نواز برای طبیعت گردان، بنای تاریخی برای توریست ها و البته کوهپیمایی برای کوهنوردان اشاره نمود.

روستای برغان، مجموعه ای تاریخی

روستای برغان، مجموعه ای تاریخی

از روستای برغان می شود گذشت؛ ولی از آلو های معروف و گوجه سبز های درشت اش نمی شود! میوه های که تنها دیدنش با روح و روانتان بازی می کند و آب در دهانتان راه می اندازد. هر مسیری را که برای پیاده روی در روستا انتخاب کنید، چشم نواز است. پوشش گیاهی وسیع با درختان سر سبز و سربه فلک کشیده، لذت قدم زدن زیر نور آفتاب را دوچندان می کنند. صدای زمزمه ی رودخانه ها بسیار گوش نواز است. رودخانه های شاهرود و سنج هدیه ی ارزشمند کوه های البرز است که جریان زندگی را به روستای برغان بخشیده است. قرار نیست در این روستا فقط میوه بخورید؛ یک حمام قدیمی، پل تاریخی، مسجد جامع، تکیه های مذهبی و بازاری معروف در این روستا وجود دارد که از جاذبه های تاریخی و گردشگری برغان محسوب می شوند. روستای برغان از مناطق بکر استان البرز و از توابع ساوجبلاغ می باشد که در ۱۳ کیلومتری شهر کرج پذیرای گردشگران تهرانی است. سوئیت هایی در این روستا برای اقامت طبیعت گردان وجود دارد؛ بنابراین اگر دلتان خواست می توانید بیشتر در برغان بمانید و از آب و هوای نابش لذت ببرید.

تنگه واشی، ییلاقی در دل کوه های سنگیاغلب وقتی اسم سفر و ییلاق های اطراف تهران باشد، جاده فیروز کوه به میان می آید. در این جاده تفرجگاه های بکر زیادی را می توان پیدا کرد؛ اما شاید کم تر به ییلاق تنگه واشی توجه شده است. مطمئناً اگر یکبار مهمان تنگه واشی شوید، آن را به دوست و آشناهایتان هم معرفی می کنید. تنگه واشی، دشت پهناوری است که بین دو دره ی " واشی" و "سا" قرار گرفته و به دشت ساواشی شهرت دارد. برای گشت و گذار در تنگه واشی باید مسیر طولانی را پیاده روی کنید. جذابیت های مسیر خودش به تنهایی از خاطرات سفرتان خواهد شد. در طول راه باید از میان دره ای با دیواره های بلند و سنگی عبور کنید؛ کارتان کمی سخت می شود چرا که با وجود چشمه ها باید در میان آب های بسیار خنک راه بروید و از آبشار های سنگی پلکانی بالا بروید. در طول عبور از این مسیر، ممکن است خیس شوید پس لباس اضافی به همراه داشته باشید. از میان دره که عبور کردید وارد دشتی وسیع و سرسبز می شوید که تنها با چشم انداز کوه ها، باغ ها و رود های کوچک، شما را تا رسیدن به آبشار انتهای تنگه واشی، همراهی می کنند. اگر قصد دارید گذری به تنگه واشی داشته باشید، بهتر است روز های گرم تابستان را انتخاب کنید؛ اواسط پاییز تا اوایل بهار هوای تنگه واشی بسیار سرد است.

تنگه واشی، ییلاقی در دل کوه های سنگی

روستاهای طالقانبا کمی فاصله گرفتن از تهران به شهرستانی زیبا و سرسبز که به خوبی در آن می توانید آب و هوای مشابه با سایر شهر های دامنه رشته کوه البرز را احساس کرد، روبرو خواهید شد که با نام طالقان شهرت دارد. طالقان که در ۹۰ کیلومتری کرج واقع شده است منطقه ای پوشیده از باغ های میوه می باشد که صدای آب در تمام بخش های آن به گوش میرسد. وجود کوه های مختلف مانند البرز و علم کوه در این منطقه باعث شده است تا در فصل بهار و تابستان گروه های کوهنوردی زیادی به طالقان سفر کنند و تجربیاتی ناب را با صعود از کوه های سر به فلک کشیده ی آن بدست آورند.پیشنهاد می کنیم اگر در بین مناطق ییلاقی اطراف تهران طالقان را انتخاب کردید، حتما به روستا های سرسبز و باصفایی مانند گلیرد، کولج سر بزنید و حس ناب آرامش را با زیارت امام زاده میرسعید، موسی و سلیم تجربه نماییدکن سولقان، آبنیک، زرین دشت و وردیج از دیگر روستا های خوش آب و هوا پرطرفدار در اطراف تهران می باشند که می توانند روز ها و لحظات تکرار نشدنی را برایتان به ارمغان آورند.

روستاهای طالقان